راهنمای راه اندازی مبدل زی ویو به آی آر

این تصویربیانگر ماژول مبدل زیویوبه آیآر است.

ZXT-600مبدل زی ویو (Z-Wave) به IR جهت کنترل تجهیزات تهویه مطبوع د ر خانه هوشمند زی ویو می باشد. بطوریکه  IRهای مربوطه از طریق انتخاب وسیله از لیستی که در حافظه مبدل زی ویو می باشد، یا به صورت دستی در حافظه ی مبدل زی ویو ذخیره می گردد.

از مزایای خانه هوشمند کنترل تجهیزات سرمایشی – گرمایشی می باشد که هم جنبه رفاهی را در بر دارد و هم در کاهش مصرف انرژی نقشی اساسی ایفا می کند. لذا در این مقاله به اضافه کردن یک مدل ترموستات زی ویو به کنترلر خانه هوشمند ورا می پردازیم.

ZXT-600مبدل زی ویو (Z-Wave) به IR جهت کنترل تجهیزات تهویه مطبوع که به وسیله IR کنترل می شوند، در خانه هوشمند می باشد بطوریکه IRهای مربوطه یا از طریق انتخاب وسیله از لیستی که در حافظه آن می باشد، انتخاب شده  و یا از طریق ذخیره کردن کدهای IR وسیله ای که میخواهد در سیستم هوشمند کنترل شود به حافظه آن مورد استفاده قرار میگیرد.

انرژی مصرفی (برق )این وسیله به دو صورت تامین میگردد: باتری و یا USB که باید توجه داشت زمانیکه به وسیله USB تغذیه می شود این وسیله به عنوان تقویت کننده سیگنال زی ویو نیز عمل می کند.

وارد کردن 600-ZXT به شبکه زی ویو ورا:

کنترلر ورا را به حالت INCLUSION برده.(دقت شود که ZXT-600 در فاصله ای کمتر از یک متر نسبت به کنترلر خانه هوشمند ورا باشد.) دکمه زی ویو آنرا را سه مرتبه در یک ثانیه فشار داده و رها کنید در صورت اضافه شدن ZXT-600 به شبکه زی ویو LED ترموستات IR به رنگ سبز روشن خواهد شد.

استفاده از کتابخانه ZXT-600 :

اگرشرکت سازنده وسیله ای که قرار است با ZXT-600 (ترموستات زی ویو)  کنترل شود در لیست کدها باشد نیاز به وارد و ذخیره کردن کدهای IR آن وسیله در حافظه ترموستات نبوده و فقط  لازم است پارامتر مربوطه که 27 می باشد را تنظیم نمایید.

با کلیک کردن بر روی فلش  ترموستات زی ویو ( ZXT-600 در ورا به عنوان ترموستات شناخته می شود) وارد صفحه تنظیمات آن شوید. به قسمت Device Options رفته  و Add Configuration Settings  را کلیک نمایید.

پارامتر 27 که پارامتری 2 بایتی می باشد و ارزش آنرا (انتخاب شده از جدول کدها) وارد کرده و ذخیره نمایید.

حال ترموستات را تست کنید. اگر عملکرد آن درست نباشد ارزش پارامتر 27 را طبق جدول  تغییر داده تا ارزش  مناسب بدست آید.

( برای مثال همانطور که در جدول بالا نشان داده شده در ابتدا ارزش پارامتر 27 را 4 قرار دهید، در صورت درست عمل نکردن ترموستات ،مقدار176 را تست نمایید و این روند را ادامه دهید تا پارامتر مطلوب را بدست آوردید.)

وارد و ذخیره کردن IR کد :

زمانیکه IR کدهای لازم در کتابخانه ترموستات (حافظه  ترموستات)  نباشند این وسیله قابلیت آنرا دارد که آنها را به حافظه آن وارد کرده و استفاده نمایید.

برای وارد کردن IRکدها لازم است ارزش پارامتر 27 را 0 قرار داده و ذخیره نمایید.LED ترموستات زی ویو به رنگ سبز روشن خواهد شد.

ارزش های پارامتر 25 طبق جدول زیر محل هایی که IR کد باید در آن ذخیره شود را مشخص می کند.برای مثال IRکد  22 درجه سانتیگراد Cool که طبق جدول با ارزش 7 نشان داده شده است در خانه 7 حافظه ذخیره می گردد.در این حالت توسط ریموت کنترل دستگاهی که قرار است توسط ZXT-600 کنترل شود آنرا در حالت Cool 22 تنظیم کرده و توسط همان ریموت کنترل دستگاه را خاموش کنید.

حال در ورا به صفحه  Add Configuration Settings ترموستات رفته و ارزش پارامتر 25 را 7 قرار داده و ذخیره نمایید.پس از آنکه تنظیمان توسط ورا به ترموستات اعمال شد LED ترموستات به رنگ سبز روشن و خاموش شده و بعد از آن ترموستات آماده ذخیره کردن IRکد می باشد.

ریموت کنترل اصلی را در فاصله 2 تا 5 سانتیمتری  ترموستات قرار داده و دکمه Power On ریموت کنترل وسیله مربوطه را فشار داده و رها کنید. اگر مرحله ذخیره کردن به درستی صورت گیرد LED ترموستات به رنگ سبز روشن و خاموش می شود در غیر اینصورت LED به رنگ قرمز روشن و خاموش خواهد شد.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 19/10/02 ساعت 2019 سپتامبر 25 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: تجهیزات زی ویو | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *