مقایسه بین دو کنترلر خانه هوشمند Vera Plus و Fibaro Home Center 2

ما اغلب به دنبال تفاوت های بین کنترلر خانه هوشمند Vera Plus و Fibaro Home Center 2 (HC2) اینکه کدام یک بهترهستند میباشیم.خوشبختانه هر دو کنترل کننده در لیست معروف ترین ها بوده و بنابراین هر دو محصول نتایج خوبی را ارائه داده اند. با این حال این دو کنترلر مرکزی خانه هوشمند تفاوت هایی دارند که نیاز است تفاوت های اساسی آن ها را بدانیم ، مخصوصا اگر شما بین خرید یکی ازین دو محصول شک دارید.

 

 1. قیمت

اولین تفاوت مشخص بین این دو تفاوت در قیمت می باشد. کنترلر مرکزی خانه هوشمند فیبارو 2  تقریبا 3 برابر کنترلر مرکزی خانه هوشمند  veraplus قیمت دارد بنابراین اگر پایین نگه داشتن هزینه ها برای شما در اولیت قرار دارد انتخاب معلوم است که Vera Plus می باشد.

کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند ورا پلاس همیشه به دنبال قیمت گذاری مناسب تر بوده است اما این نشان دهنده بی کیفیت بودن این محصول نیست. هزینه نسبتا بالای کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند فیبارو 2 (HC2) تا حدی به این دلیل است که Fibaro اجزای تشکیل دهنده این گت وی را به طور اختصاصی برای این کنترلر طراحی و تولید می کند. این طراحی هزینه بر است اما شامل مزایای خوبی هم می باشد.

در اینجا شاید ذکر این نکته با اهمیت باشد که اگر قیمت برای شما اهمیت زیادی دارد می توانید از نسخه کوچکتر کنترلر مرکزی خانه هوشمند فیبارو 2 که همان Fibaro Home Center Lite (HCL) می باشد استفاده کنید. باید بگوییم HCL هم از Vera Plus قیمت بالاتری دارد.

طبیعتا کنترلر مرکزی خانه هوشمند HCL از کنترلر مرکزی خانه هوشمند HC2 کارایی کمتری دارد و در مقالات آینده به بررسی و مقایسه این دو کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند خواهیم پرداخت.

نتیجه گیری می توان کرد در بخش قیمتی Vera Plus برنده قطعی این مقایسه می باشد.

 

 1. سخت افزار

کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند fibaro 2 در واقع یک رایانه با فرم کوچکتر است که دارای یک پردازنده دو هسته ای intel atom  با 1 گیگابایت حافظه رم میباشد. این به معنای یک کنترلر خانه هوشمند بسیار قدرتمند Z-WAVE بوده که با آن می توان سناریو های بسیاری را اجرا کرد بدون آن که سیستم با مشکل روبرو شده یا سرعت آن کم شود.

قابلیت پردازش بالای Home Center 2 به این معنی است که می توانید با بسیاری از دستگاه های هوشمند موجود در خانه تعامل برقرار کنید.

برنامه پایه کنترلر مرکزی ورا پلاس ساده بوده و در نتیجه در مقایسه با فیبارو 2 رم کمتری را اشغال میکند.این یک حسن برای ورا می باشدولی از طرفی شاید UI ساده این کنترلر مرکزی خانه هوشمند به اندازه کنترلر مرکزی فیبارو 2 جذاب و زیبا نباشد. ولی باید به این نکته هم توجه داشت که تعداد زیادی وسیله زی ویو را می توان به VERA به صورت مطمئن اضافه (بیش از 100 وسیله Z-WAVE).

 

 1. سازگاری

کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند فیبارو 2 در اصل یک پلتفرم اختصاصی است . این شرکت طیف کاملی از محصولات هوشمند را تولید می کند که تضمین می شود با سیستم فیبارو کار کنند.

در مقایسه ، ورا یک سیستم open source  است و هدف آن پشیبانی  از بسیاری از دستگاه های Z-WAVE  با برند های مختلف است . این به نوبه خود ، این آزادی را به شما میدهد که تقریبیا با هر چیزی ارتباط برقرار کنید . حتی دستگاه هایی که به طور رسمی پشتیبانی نمیشوند نیز عمل میکند و علاوه بر پشتیبانی Z-WAVE  ، Vera plus  از دستگاهzigbee HA 1.2  و بلوتوث 4.0/BLE نیز پشتیبانی میکند و از wifi نیز برای اتصال بیشتر برخوردار است.

هر دو  کنترلر خانه مرکزی هوشمند ورا و فیبارو 2 با برندهای دیگر سازگار هستند که میتوان این سازگاری تا هم از جهت عملگر های  Z-WAVE هم سنسور های Z-WAVE دانست.

 

 1. سیستم یکپارچه

در کنترلر مرکزی ورا می توان اپلیکیشن های مختلف را اضافه کرد این اپلیکیشن ها به صورت یک پلاگین در ورا نصب میشوند  . به دلیل OPEN SOURCE بودن کنترلر خانه هوشمند ورا شما میتوانید بسته به نوع نیاز خود یک پلاگین با زبان برنامه نویسی NUA طراحی کرده و آن را در ورا نصب کنید . با این سیستم شما میتوانید توانایی های ورا را افزایش داده و آن را در جهت نیاز های خود ارتقا بخشید.

کنترلر خانه هوشمند فیبارو 2 تمایل دارد بیشترین نیاز های شما را با یک وسیله خارجی  پاسخ دهد با این حال به دلیل زیاد بودن تجهیزات سازگار با home center 2 این امر زیاد دشوار نمی باشد .

 

 1. رابط کاربری

   

  سناریو نویسی در کنترلر خانه هوشمند ورا

  سناریو نویسی در کنترلر خانه هوشمند ورا به دو صورت lua یا سوال/جواب می باشد

سناریو نویسی در کنترلر خانه هوشمند فیبارو

سناریو نویسی در کنترلر خانه هوشمند فیبارو به صورت بلوک دیاگرامی می باشد

شاید بیشترین تفاوت مورد بحث بین این دو سیستم همان رابط کاربری آن ها باشد .

کنترل کننده خانه هوشمند مرکزی فیبارو 2 به دلیل رابط کاربری سریع ، زیبا  و عملیاتی خود مشهور است. یکی از بهترین ویژگی های کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند این است که به این امکان را میدهد که سناریو های مورد نیاز خود را به سادگی و خیلی سریع به صورت بلوکی ایجاد نمایید.البته ، این اماکان برای شما فراهم است که از طریق زبان برنامه نویسی LUA سناریو های مورد نیاز خود را بنویسید .

در مقابل رابط کاربری vera جذابیت کمتری را دارد .شما در کنترلر مرکزی خانه هوشمند ورا می توانید به وسیله LUA  سناریو نویسی انجام دهید اما اینکار شاید برای افراد مبتدی شاید کمی سخت باشد، برای رفع این مشکل مپتوانید از پلاگین PLEG استفاده کنید. همچنین در کنترلر مرکزی خانه هوشمند ورا شما می توانید به وسیله سوال و جواب سناریو های دلخواه خود را بنویسید.

 

 1. نرم افزار های تلفن همراه

همانند رابط کاربری کنترلر مرکزی خانه هوشمند فیبارو 2 ، نرم افزار تلفن همراه آن نیز از جذابیت زیادی برخوردار می باشد.

نرم افزار تلفن همراه vera ضرورتا UI اصلی آن را تقلید می کند و در نتیجه برخی از کبود های مشابه را به همراه دارد . خبر خوب این است که  به لطف Open sourse  بودن ورا ، گزینه دیگری هم برای نرم افزار موبایل ورا وجود دارد و شما می توانید از اپلیکیشن های دیگر استفاده نمایید.

 

 1. پشتیبانی آنلاین

کانال های رسمی پشتیانی از مشتری fibaro  و vera control هر دو کاملا مفید هستند و هر دو در صورت لزوم می توانند از راه دور این پشتیبانی را ارائه دهند .

جدا از پشتیبانی رسمی ، انجمن عظیم کاربری ورا یکی از مهم ترین نقاط قوت آن است ، به این معنا که اگر شما به مشکلی برخوردید ،احتمالا کسی از جامعه گسترده آنلاین ورا پیش از این با مشکل شما مواجه بوده است و خوشحال میشوند که به شما کمک کنند .

انجمن عظیم کاربری Fibaro به طور قابل ملاحظه ای کوچکتر از ورا است بنابراین ممکن است شما همان سطح بازخورد و کمک های مبتنی بر انجمن را دریافت نکنید.

 

 1. جمع بندی

نقاط قوت vera plus :

 • هزینه کمتر
 • پلتفرم باز
 • پشتیبانی از دستگاه های بسیار شامل Z-Wave zigbee و بلوتوث
 • انجمن بزرگ آنلاین

نقاط ضعف vera plus :

 • رابط کاربری ساده

نقاط قوت fibaro HC2 :

 • سازگاری تضمین شده با همه دستگاه های با برند fibaro
 • سخت افزار قدرتمند
 • رابط کاربری زیبا و جذاب

نقاط ضعف fibaro HC2 :

 • گران بودن
 • بستر اختصاصی

 

 

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/07/18 ساعت 2020 جولای 18 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بدون دسته بندی | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *