روش های هوشمند سازی خانه و مزایای خانه هوشمند بی سیم

خانه هوشمند به خانه هایی اطلاق میشود که امکان ارتباط بین تمام وسیله های موجود در خانه اعم از روشنایی، گرمایشی – سرمایشی، تهویه مطبوع، سیستم های صوتی و تصویری و سیستم های امنیتی امکان پذیر بوده و همچنین امکان کنترل از راه دور این وسایل با یک برنامه کاربردی از هر اتاقی در منزل و حتی کنترل از خارج منزل بوسیله گوشی های هوشمند و تبلت ها برای مالکان آنها فراهم باشد .

 

 

روش های هوشمند سازی خانه و مزایای هوشمند سازی بی سیم

انواع روش های هوشمند سازی خانه

در هوشمند سازی خانه ،  اطلاعات و وضعیت هر دستگاه به سمت کنترل کننده مرکزی ارسال شده و کنترل کننده مرکزی دستورات و فرامین لازم را به سمت وسیله ها ارسال می کند. این ارسال و دریافت دستورات به دو روش باسیم و بی سیم انجام می پذیرد.

هوشمند سازی به روش باسیم

  • استفاده از سیم کشی (BUS) مجزا برای نقل و انتقال اطلاعات

در این سیستم میتوان به معروف ترین و معتبرترین استانداردهای حوزه اتوماسیون از جمله EIB، BACnet، LON، S-Bus و غیره اشاره داشت. در این سیستم ها اطلاعات بسته به استاندارد استفاده شده بر روی 1 ، 2 یا 4 زوج سیم منتقل میشود و این سیم های حامل اطلاعات کاملا از سیم های منتقل کننده جریان اصلی برق ایزوله می باشند.

در این روش اصولا وسیله های خانه هوشمند اطلاعات را به یک مرکز کنترل ارسال مینمایند و در آنجا مرکز کنترل پس از تحلیل اطلاعات دریافتی ، فرمانی را به عملگرها ارسال می کند.

 

 

 

  • استفاده از سیم های برق به عنوان بستری برای نقل و انتقال اطلاعات (PLC)

در این سیستم معتبرترین استاندارد موجود X10 می باشد. در این روش اطلاعات بدون نیاز به کابل کشی مجزا بر روی سیم های برق موجود منتقل می گردند. در این سیستم در هر نقطه کنترلی، ماژولهایی نصب میشود که اطلاعات آمده از طرف مرکز کنترل را دریافت و به آن واکنش نشان داده و دستگاه متصل را خاموش یا روشن می نماید.

مرکز کنترل در این سیستم وظیفه ذخیره سناریوها، دریافت کدها از ریموت کنترل ، و نهایتاً ارسال آن به سمت ماژول مورد نظر را بر عهده دارد.

هوشمند سازی به روش بی سیم

روش دیگری که این روزها بسیار مورد توجه واقع شده استفاده از سیگنالهای بی سیم (Wireless) به عنوان بستر ارتباطی سیستم هوشمند می باشد . در این روش فرمان ها از طریق سیگنالهای وایرلس ارسال و دریافت می گردند . از مهمترین استاندارد های این روش میتوان به زی ویو و زیگ بی اشاره کرد .

 

در این استانداردها دستگاه ها علاوه بر اینکه نقش گیرنده اطلاعات را ایفا میکنند، ضمناً پس از دریافت اقدام به ارسال مجدد آن مینمایند تا به این ترتیب محوطه تحت پوشش سیستم را گستر دهند .

در این روش علاوه بر سرعت بالای انتقال اطلاعات، نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان وجود ندارد و به همین خاطر به راحتی در خانه هایی که امکان تغییر در سیستم سیم کشی ساختمان وجود ندارد به راحتی قابل اجرا می باشد.

 

یکی از ایرادات که منتقدان به هوشمندسازی بیسیم وارد می کنند،قطع شدن ارتباط بین دیوایس های هوشمند خانه است که این مشکل به راحتی در تکنولوژی z-wave با استفاده از قائده مش که در ادامه توضیح داده خواهد شد برطرف شده است.

بسیاری از افراد نگران ضرر و زیان و اثر سوء امواج بر روی بدن انسان هستند.در امواج z-wave توان موج به مقدار زیاد کاهش یافته و برای ارتباط بین دیوایس ها از قاعده ی مش استفاده شده است،این امر باعث شده این نگرانی از بین رفته و همچنین انرژی مصرفی دیوایس ها به کمترین حد ممکن کاهش یابد. لازم به ذکر است توان موج z-wave نسبت به امواج موبایل ( GSM ) بسیار ناچیز می باشد.

در هوشمند سازی به روش بی سیم هزینه آماده سازی زیرساخت وجود نداشته و به دلیل عدم نیاز به سیم کشی و تخریب ، اجرای کار خیلی سریعتر از روش با سیم بوده و در خانه های از قبل سیم کشی شده نیز قابل اجرا می باشد.

 

معرفی تکنولوژی z-wave

 

شبکه مش

شبکه مش شبکه ایست که تمامی Node ها بصورت مستقیم و بدون ترتیب خاصی به Node های بسیاری متصل هستند. سپس این Node ها برای انتقال موثر داده با یکدیگر همکاری میکنند.

در یک شبکه z-wave هر تجهیز نمایانگر یک Node میباشد و هر وسیله ای به همه تجهیزات در محدوده خود متصل می باشد. چنین پیکربندی دارای دو مزیت بزرگ میباشد:

ارتباط لازم تنها توسط یک Gateway صورت نمیگیرد: در یک شبکه وای فای هر تجهیز ملزم به متصل شدن به یک دیوایس مشترک (معمولا روتر) است تا به شبکه دسترسی داشته باشد. در شبکه زی ویو، یک تجهیز جدید مستقیما به دیگر تجهیزات متصل میگردد و به کل شبکه دسترسی پیدا می کند.

محدوده برد (Range):در حالیکه برد هر وسیله زی ویو  حدود 30 متر می باشد (این مقدار در وسیله های جدید بیشتر می باشد) برد تمام شبکه خیلی بیشتر است. اطلاعات در این تکنولوژی از یک Node به Node دیگر تا چهار برابر انتقال پیدا میکند. این ویژگی این امکان را میدهد تا ارتباط بین دو تجهیز که خارج از محدوده یکدیگرمی باشند حفظ گردد.

ویژگی های مهم تکنولوژی z-wave

تعامل بالای تجهیزات

نصب آسان

مصرف پایین انرژی (توان موج کم و استفاده از قائده مش)

کمترین تداخل

مقیاس پذیری

open-source

هزینه پایین (نسبت به مرغوبیت و کارایی)

اجتماعات زی ویو (اتحادیه)

 

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/10 ساعت 2020 مارس 28 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *