ریست کردن کنترلر های خانه هوشمند ورا

گاهی اوقات در خانه هوشمند مشکلات رخ می دهد و شما نیاز به یک شروع مجدد دارید. یا شاید شما بخواهید کنترلر خانه هوشمند ورای  قدیمی خود را به یک دوست بدهید و می خواهید تمام اطلاعات شخصی خود را پاک کنید. این مقاله به شما تمام گزینه های ریست کردن کنترلرهای خانه هوشمند ورا را بیان می کند و توضیحی مختصر در مورد هر روش خواهد داد.

HARD RESET :

شما می توانید کنترلر خانه هوشمند ورا را به حالت پیش فرض کارخانه بازگردانید، در این حالت تمام تغییرات، تنظیمات شامل وسیله های اضافه شده به ورا، سناریوهای نوشته شده، اتاق ها و … پاک خواهند شد

در این حالت تراشه زد ویو نیز ریست خواهد شد و ID شبکه زی ویو خانه هوشمند نیز تغییر خواهد کرد. این گزینه باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد چرا که شبکه Z-Wave را پاک خواهد کرد که در این حالت پس از ریست کردن وسیله های زی ویو مجددا باید به شبکه اضافه شوند.

توجه داشته باشید که می توانید شبکه زد ویو را با داشتن بک اپ تا زمانیکه هیچ یک از وسیله های Z-Wave را ریست نکرده باشید بازگردانی کنید. اگر وسیله های زد ویو را ریست نمایید روند برگشت ناپذیر می شود حتی اگر شبکه زد ویو را با استفاده از یک بک اپ (نسخه پشتیبان) باز گردانید.

در صفحه Settings ورا  بر روی Backup کلیک کرده و در صفحه ای که باز می شود Reset To Default را انتخاب نمایید.

همچنین شما می توانید دکمه کوچک در سمت لبه ورا اج را برای 30 ثانیه نگه داشته و سپس رها کنید.

در کنترلر خانه هوشمند ورا پلاس دکمه ریست باید 6 مرتبه در زمان شش ثانیه فشار داده شود.

ال ای دی Power شروع به چشمک زدن می کند و در نهایت تمام LED ها خاموش می شوند. این پروسه می تواند تا 10 دقیقه طول بکشد بنابراین مطمئن شوید که زمان کافی برای تکمیل فرآیند به ورا داده شود.

زمانیکه LEDهای برق، اینترنت، Z-Wave و Service روشن شد می توانید به ورا دسترسی داشته باشید- توجه داشته باشید که IP ورا در شبکه ممکن است تغییر کند، بنابراین باید IP آنرا در روتر خود چک کنید.

ریست کردن شبکه زد ویو:

در این حالت دو گزینه مختلف وجود دارد: شما هم می توانید شبکه زد ویو را ریست نرم کرده و یا شبکه زد ویو را بطور کامل ریست نمایید که در حالت دوم تمامی اطلاعات تراشه زد ویو پاک خواهد شد.

برای این امر در قسمت Settings بر روی Z-Wave Settings کلیک نمایید و گزینه Advanced را انتخاب نمایید.

Reset Z-Wave Network

تمام داده ها در تراشه زد ویو کنترلر خانه هوشمند ورا را پاک خواهد کرد بدین صورت که لیست وسیله های Z-Wave اضافه شده به VERA پاک می شود ولی در سناریوها، تنظیمات شبکه، کاربران، دستگاه های تحت شبکه، و غیره تغییری رخ نمی دهد.

در این حالت شما باید تمام وسیله های زد ویو که در کنترلر ورا بودند را ریست نمایید و مجددا به ورا اضافه نمایید. (استفاده از فایل بک اپ امکان پذیر نمی باشد)

Reset Z-Wave chip

این گزینه به عنوان ریست نرم (Soft Reset) شناخته شده است. این عمل یک دستور ریست نرم افزاری به تراشه زد ویو ارسال خواهد کرد که باعث می شود کد نوشته شده بر روی تراشه مجددا راه اندازی شود. این موضوع می تواند در مسائل مربوط به اختلالات موقت یا رفتارهای عجیب و غریب در شبکه Z-Wave کمک کند.

این نوع ریست کردن باعث از بین رفتن دیتا نمی شود.

حالات پیشرفته:

بسیاری از اقدامات در ورا می تواند با استفاده از دستورات ساده HTTP و یا دستورات SSH انجام شود که ریست کردن ورا هم از این قاعده مستثنی نمی باشد. این موضوع در مواقعی که به هر علتی به ورا از طریق صفحه وب دسترسی ندارید مفید می باشد.

دستورات SSH :

پس از دسترسی به ورا از طریق SSH می توانید دستورات زیر را به آن اعمال نمایید.

Hard Reset

/usr/bin/cmh_Reset.sh all

Reset Z-Wave Network

/usr/bin/cmh_Reset.sh network

Remove unit from MiOS account

/usr/bin/cmh_Reset.sh account

HTTP :

دستورات نشان داده شده در بالا می توانند توسط در خواست به روش HTTP نیز مورد استفاده قرار گیرند

Hard Reset

http://VERA_IP/cgi-bin/cmh/cmh_reset.sh?reset=all

Reset Z-Wave Network

http://VERA_IP/cgi-bin/cmh/cmh_reset.sh?reset=network

Remove unit from MiOS account

http://VERA_IP/cgi-bin/cmh/cmh_reset.sh?reset=account

ریست کردن تنظیمات شبکه

توجه داشته باشید که فشار دادن و نگه داشتن دکمه ریست کنترلر خانه هوشمند ورا اج به مدت 5 تا 10 ثانیه تنظیمات شبکه کنترلر را ریست خواهد کرد که این امر در کنترلر خانه هوشمند ورا پلاس با فشار دادن 3 مرتبه دکمه ریست در زمان شش ثانیه انجام می شود.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/10 ساعت 2020 فوریه 4 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند ورا | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *