اضافه کردن ماژول روشنایی زی ویو به خانه هوشمند

در این مقاله موجود در سایت خانه هوشمند کیان دوراندیش قصد داریم روش اضافه کردن ماژول روشنایی زی ویو برند Aeon Labs به کنترلر خانه هوشمند ورا را آموزش دهیم. کلیدهای هوشمند در  خانه هوشمند نقش بسیار مهمی ایفا می کنند لذا در این مقاله سعی شده است روش اضافه کردن سه  ماژول روشنایی زی ویو کلید تک پل (Micro Smart Switch)٬ کلید دو پل (Micro Double Smart Switch ) و ماژول دیمر(Micro Smart Dimmer) از شرکت  این لبز (Aeon Labs) به کنترلر خانه هوشمند ورا شرح  داده شود.

** در نظر گرفتن حداکثر جریان 10 آمپرمقاومتی٬ برای ماژول کلید تک پل و حداکثر توان 650 وات برای ماژول کلید دو پل  و 2.5 آمپر مقاومتی٬ برای ماژول دیمر الزامی می باشد.

در تصاویر زیر ماژول کلید تک پل و نحوه نصب فیزیکی آن نشان داده شده است:

در این تصویر سیم بندی ماژول روشنایی زی ویو را میبینید.

در این تصویر شما مدار سیم بندی ماژوب روشنایی زی ویو را میبینید.

در این تصویر طریقه نصب فیزیکی ماژول روشنایی زی ویو را می بینید.

ابتدا ماژول را  همانطور که در بالا نشان داده شده است در محل مورد نظر نصب نمایید .( در این مرحله، از قطع بودن برق اصلی اطمینان داشته باشید)
زمانیکه برق اصلی به ماژول وصل می شود LED ماژول شروع به چشمک زدن می کند که نشان می دهد ماژول مربوطه جزو هیچ شبکه زی ویو (Z-Wave) نمی باشد.
حال کنترلر ورا (Vera) را به نزدیکی ماژول برده و دکمه Sync روی ورا را یکبار فشار داده و رها کنید.

در این تصویر کنترلر خانه هوشمند ورا را میبینید

با فشردن یکبار دکمه Sync٬ ورا وارد حالت Inclusion شده که در این حالت چراغ زی ویو (Z-Wave) روی ورا به آرامی روشن/خاموش می شود ( نشانگر مد Inclusion). برای خارج شدن از این مد(حالت)٬ دکمه sync را فشار داده و رها کنید.(پیام مربوط به حالت Inclusion در بالا صفحه مرورگر نمایش داده می شود)
با فشار دادن و نگه داشتن دکمه sync برای مدت 3 ثانیه٬ ورا وارد حالت Exclusion می شود.( چراغ زی ویو با سرعتی بیشتر از حالت inclusion روشن/خاموش می شود). برای خارج شدن از این مد٬ دکمه Sync را دو بار فشار داده و رها کنید.(چیام مربوط به حالت Exclusion در بالای صفحه مرورگر نمایش داده می شود)
بعد از وارد کردن ورا به مد Inclusion ٬ یکبار دکمه زی ویو روی ماژول را فشار داده و رها کنید.حال به چراغ زی ویو (z-Wave) روی ورا توجه شود. زمانیکه Inclusion به درستی انجام شود این چراغ برای مدتی کوتاهی با سرعتی بیشتر از حالت Exclusion ٬ روشن/ خاموش شده٬ سپس به حالت نرمال خود( روشن/خاموش شدن در مد Inclusion ) باز می گردد.(به پیام های بالای صفحه کنترلر هوشمند ورا در صفحه مرورگر دقت نمایید)
حال با فشردن دکمه Sync٬  ورا را از حالت Inclusion خارج  نمایید.

پس از اضافه کردن ماژول٬ ماژول اضافه شده  در قسمت Devices بصورتی که در زیر نشان داده شده٬ نمایش داده می شود.

در این تصویر شمای گرافیکی ماژول روشنایی زی ویو را میبینید.

با کلیک کردن بر روی    وارد تنظیمات ماژول شده٬ آنرا نامگذاری کرده٬ اتاقی که ماژول در آن نصب می باشد را مشخص کنید و ذخیره نمایید.سپس در پایین صفحه وارد قسمت Device Option شوید.

این تصویر نرم افزار ماژول است.

 

در این قسمت پارامتر 80 که 1 بایتی می باشد را به تنظیمات اضافه کرده و مقدار آن را 2 قرار دهید.( نشان داده شده در تصاویر زیر)

این تصویر پنل تنظیمات ماژول است.

 

این تصویر ذخیره شدن تنظیمات ماژول روشنایی زی ویو است.

 

این تصویری از محیط پنل تنظیمات ماژول روشنایی زی ویو است.

 

این تصویر ذخیره شدن تنظیمات نهایی ماژول روشنایی زی ویو است.

سپس کمی منتظر بمانید.

 

این تصویر محیط پنل تنظیمات ماژول روشنایی زی ویو است.

 

توجه:

مقدار پارامتر 120 ( پارامتری 1 بایتی ) تعریف کننده نوع کلید خارجی متصل به ماژول به شرح زیر می باشد:

0 : کلیدهای فشاری حساس به لبه منفی

1 : کلیدهای 2 حالته

2 : کلیدهای فشاری حساس به لبه مثبت

همچنین با فشردن و نگه داشتن دکمه زی ویو (Z-Wave)  ماژول به مدت 6 ثانیه می توان نوع کلید متصل شده را تعریف نمود.

مراحل  اضافه کردن ماژول دیمر و ماژول کلید دو پل تجهیزات شرکت این لبز مشابه انچه دربالا در خصوص ماژول تک پل گفته شد٬ می باشد با این تفاوت که:

دیمر در ورا به شکل زیر نمایش داده شده

و کلید دو پل نیز بصورت زیر نمایش داده می شود:

این تصویر کلید دو‌پل در ماژول روشنایی زی ویو است.

دیاگرام نصب ماژول کلید دو پل:

استثناء:

برای خارج کردن تجهیزات خانه هوشمند زی ویو شرکت این لبز از کنترلر هوشمند ورا کافیست ورا را در حالت Exclusion قرار داده و دکمه زی ویو ماژول مربوطه را یکبار فشار دهید و منتظر بمانید تا عملیات خارج کردن وسیله از شبکه زی ویو پایان یابد. (به پیام های بالای صفحه کنترلر هوشمند ورا در مرورگر خود دقت نمایید)

ریست کردن:

برای ریست کردن تجهیزات خانه هوشمند زی ویو شرکت این لیز کافیست پس از Exclusion دکمه زی ویو وسیله مربوطه را فشار داده و 20 ثانیه نگه دارید.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 19/10/11 ساعت 2019 اکتبر 2 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند ورا | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *