20 فناوری «هوشمند» که قبل آنکه ما متوجه بشویم در دسترس خواهند بود(پارت اول)

از زمان ورود تلفن های هوشمند، بشریت مشغول تمام دستگاه های هوشمند بوده است. ما از این نوع وسایل و ابزارآلات ، از تلفن همراه تا یخچال ها و حتی در خانه هایمان استفاده کرده ایم. این وسایل زندگی ما را آسان تر کرده ( خانه هوشمند ) ، به ما اجازه میدهند کارها را با کنترل از راه دور پیش ببریم و حتی به ما می گویند که حرکت بعدی ما در هر شرایطی باید چه باشد. در حقیقت انسان ها بیهوده شده اند. حقیقت این است که اصطلاح “هوشمند” به هیچ وجه به سطح هوشمندی یک کالا یا دستگاه اشاره ندارد. بنابراین اینکه یک دستگاه غیر انسانی هوشمند است به چه معنا میباشد؟ کلمه smart در واقع مخفف “Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology” میباشد. که بدان معنی است که دستگاه ها و وسایل هوشمند برخلاف تصور، هوش مصنوعی نیستند. آنها به تنهایی قادر به یادگیری نیستند، فقط آنچه را که به آنها اجازه می دهیم می دانند و طبق همان ها خود را برای یادگیری برنامه ریزی میکنند. این همچنین به سادگی یک توانایی دستگاه نیست که بتواند با جریان بی پایان دانش ذخیره شده که ما اینترنت می نامیم ، ارتباط برقرار کند. بیایید روشن کنیم که واقعاً چیست. طبق Petra.com ، نویسنده یوگش مالک از Media.com می گوید که سه نوع اساسی از فناوری هوشمند وجود دارد و می توان آنها را به صورت زیر نام برد و تعریف کرد:

دستگاه های  IOT

این دستگاه ها محصولاتی هستند که "توسط نرم افزار تعریف شده اند". آنها محصولی هستند که قابلیت تجزیه و تحلیل را دارند ، از برنامه ها استفاده می کنند و توانایی بهره برداری از شبکه با استفاده از اینترنت را دارند.

این دستگاه ها محصولاتی هستند که “توسط نرم افزار تعریف شده اند”. آنها محصولی هستند که قابلیت تجزیه و تحلیل را دارند ، از برنامه ها استفاده می کنند و توانایی بهره برداری از شبکه با استفاده از اینترنت را دارند. این دستگاه ها سودمندتر از دستگاه های هوشمند متصل متداول شما هستند زیرا خودکار و قابل ارتقا هستند و همین امر آنها را برای هرگونه تغییر در آینده آماده می کند.

دستگاه های هوشمند

این دستگاه ها دارای سطح اتوماسیون هستند. استفاده از رابط کاربری بصری برنامه نویسی آنها را برای هر کسی ساده می کند.مثال دستگاه قهوه ساز شما است که شما به آن میگویید در چه زمانی قهوه شما را آماده کند و آن هم انجام میدهد. برای کارکرد این نوع دستگاه نیازی به اتصال به اینترنت نیست.

دستگاه های هوشمند

این دستگاه ها دارای سطح اتوماسیون هستند. استفاده از رابط کاربری بصری برنامه نویسی آنها را برای هر کسی ساده می کند.مثال دستگاه قهوه ساز شما است که شما به آن میگویید در چه زمانی قهوه شما را آماده کند و آن هم انجام میدهد. برای کارکرد این نوع دستگاه نیازی به اتصال به اینترنت نیست.

دستگاه های هوشمند متصل

این نوع از دستگاه ها از طریق کنترل از راه دور و یا از فاصله ، برخی دیگر از طریق اتصال به اینترنت همانند wifi و برخی دیگر از طریق اتصال کابلی همانند بلوتوث و یا سایر وسایل مشابه ، کنترل میشوند.

دستگاه های هوشمند متصل

این نوع از دستگاه ها از طریق کنترل از راه دور و یا از فاصله ، برخی دیگر از طریق اتصال به اینترنت همانند wifi و برخی دیگر از طریق اتصال کابلی همانند بلوتوث و یا سایر وسایل مشابه ، کنترل میشوند. به عنوان مثال می توان به تلفن های هوشمند ، دوربین های امنیتی هوشمند و یخچال های هوشمند اشاره کرد.

اکنون که همه ما درک بهتری از اینکه “هوشمند” بودن یک دستگاه چیست داریم ، بیایید در مورد موضوع واقعی صحبت کنیم : فناوری های هوشمند که به زودی به وجود خواهند آمد و یا فناوری هوشمندی که در دسترس عموم قرار دارد. تصور اینکه وسایل هوشمندی فراتر از چیزی که در حال حاضر در دسترس وجود دارد ، سخت است ، اما حقیقت این است که دنیای تکنولوژی به طور مداوم در حال رشد ، بهبود و تغییر میباشد. تعداد بیشماری از موارد جدید “هوشمند” در آستانه ورود به زندگی شما وجود دارد که ما قصد داریم در مورد آن ها صحبت کنیم.

 1. تلویزیون های هوشمند 4K

خودتان را برای بیش از مشاهده با وضوح بالا آماده کنید. تلویزیون‌های 4k نسبت به تلویزیون‌های سنتی Full HD (1920 x 1080) چهار برابر پیکسل بیشتر دارند

تلویزیون های 4k

در سال های اخیر شاهد تغییرات زیادی در تلویزیون ها بوده ایم ، تغییراتی که باعث شده تجربه بیش از هر زمان دیگری راحت تر ، واقع بینانه تر و دوستانه تر نسبت به خواسته های کاربران باشد. اکنون فقط باید راه را برای “تلویزیون 4k” هموار کنیم. خودتان را برای بیش از مشاهده با وضوح بالا آماده کنید. تلویزیون‌های 4k نسبت به تلویزیون‌های سنتی Full HD (1920 x 1080) چهار برابر پیکسل بیشتر دارند. حتی در صفحه نمایش‌های تلویزیون با همان اندازه، کیفیت تصویر تلویزیون 4K به لطف تراکم پیکسل بیشتر، واضح‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسد. بنابراین می‌توانید بدون داشتن محدودیت در فاصله ، از یک تجربه همه جانبه تر لذت ببرید و بدون اینکه متوجه پیکسل‌های جداگانه هنگام مشاهده از نزدیک شوید.

 1.  Holosonic Audio Spotlight 168i

این گجت با ترکیب صدا و کمترین نور ، نویز سفید را در اختیار کاربران قرار می دهد که در واقع به راحتی به خواب می روند. با این حساب ، صبور باشید ، تلویزیون را خاموش کنید و در تاریکی منتظر ظهور آن بمانید.

Holosonic Audio Spotlight 168i

همه ما می دانیم که استفاده از فناوری هنگامی که قرار است بخوابیم خطرات زیادی دارد. مدت هاست که دانشمندان و جامعه پزشکی به ما هشدار داده اند که این موارد می توانند بر کیفیت خواب ما تأثیر بگذارند و این به ضرر ما است. اما به نظر می رسد نسخه آینده Holosonic Audio Spotlight 168i نوید دهد که نه تنها آسیبی نخواهد دید بلکه در واقع کمک خواهد کرد. این گجت با ترکیب صدا و کمترین نور ، نویز سفید را در اختیار کاربران قرار می دهد که در واقع به راحتی به خواب می روند. با این حساب ، صبور باشید ، تلویزیون را خاموش کنید و در تاریکی منتظر ظهور آن بمانید.

 1. آشپزخانه هوشمند رباتیک Moley

شما قادر خواهید بود به سادگی آنچه را می خواهید بخورید ، آرام بنشینید و به مولی اجازه دهید بقیه کارها را انجام دهد!

آشپزخانه رباتیک moley

این آشپزخانه جایزه Consumer Electronic Show “Best of the Best” را در سال 2015 به دست آورد و دقیقاً همانطور که در بالا می گوید ، این یک آشپزخانه هوشمند رباتیک است. با دو دست رباتیک که به همان اندازه انعطاف پذیری یک انسان حرکت می کنند (برنامه ریزی شده است تا حرکات تیم اندرسون ، برنده “استاد آشپز” BBC را تقلید کند) ، وعده های غذایی با کمک یک صفحه نمایش لمسی و اجاق گاز و کنترلر مرکزی تهیه می شوند ، که همه یکپارچه هستند. شما قادر خواهید بود به سادگی آنچه را می خواهید بخورید ، آرام بنشینید و به مولی اجازه دهید بقیه کارها را انجام دهد!

 1. کفپوش هوشمند Pavegen

این کفپوش میتواند در درون خانه و بیرون از آن هرجایی که نیاز دارید استفاده شود ولی این کفپوش یک کفپوش معمولی نیست بلکه هنگامی که افراد بر روی آن حرکت میکنند تولید انرژی میکند . بهترین قسمت ماجرا اینجاست که از انرژی تولید شده برای تامین انرژی خانه و حتی اطراف خانه استفاده میشود

کفپوش pavegen

درست زمانی که فکر کردید فناوری هوشمند دیگر نمی تواند علمی-تخیلی داشته باشد ، ناگهان در مورد کاشی های کفپوش Pavegen مطلع خواهید شد.موضوع از این قرار است : این کفپوش میتواند در درون خانه و بیرون از آن هرجایی که نیاز دارید استفاده شود ولی این کفپوش یک کفپوش معمولی نیست بلکه هنگامی که افراد بر روی آن حرکت میکنند تولید انرژی میکند . بهترین قسمت ماجرا اینجاست که از انرژی تولید شده برای تامین انرژی خانه و حتی اطراف خانه استفاده میشود.

 1. آینه هوشمند

این آینه ها حتی به شما این امکان را میدهند تا هر طرحی که میخواهید روی آن بکشید و آن را به صورت 3D پرینت کنید و به صورت بصیری آن را تست کنید .

آینه های هوشمند

تصور کنید که صبح عجبه دارید ، سعی میکنید برای کار آماده شوید ، و هیچ چیز درست پیش نمیروید و شما دیرتان میشود. حتی نیاز دارید که آرایش کنید و نمیتوانید. اگر راهی وجود داشت که این کارها را برای شما آسان تر میکرد به نظرتان جذاب نبود ؟ آینه های هوشمند با نگاهی به چهره شما میتوانند ، رنگ پوست شما و نحوه بازتاب نور بر روی صورت شما را تجزیه و تحلیل کنند و از این طریق میتوانند آسیب های ناشی از تابش خورشید ، لک های پوستی و حتی چین و چروک را شناسایی و ار آنها مراقب کند. این آینه ها حتی به شما این امکان را میدهند تا هر طرحی که میخواهید روی آن بکشید و آن را به صورت 3D پرینت کنید و به صورت بصیری آن را تست کنید . به نظر دیوانه کننده است! این محصول واقعی است و در نمایشگاه ترکیبی فناوری های پیشرفته ژاپن رونمایی شد. فقط برای فروش منتشر نشده است.

 1. دستیارهای هوشمند مستقل از اینترنت

این دستیاران میتوانند وسایل الکترونیکی و وسایل خانه شما را اداره کنند ، به سوالات پاسخ دهند ، تاریخ کتاب ها را تنظیم کنند و غیره. وقت آن رسیده است که این دستیاران مستقل شوند و یا به عبارت دیگر نیازمند اینترنت برای عملیات نباشند.

دستیار های هوشمند مستقل ازاینترنت

“سیری بازی مرود نظر را برایم باز کن ، تعریف عبارت هوشمند چیست ” این عبارات نمونه ای از مکالماتی است که ما روزانه در جهان به دستیاران مجازی خود میگوییم. این دستیاران میتوانند وسایل الکترونیکی و وسایل خانه شما را اداره کنند ، به سوالات پاسخ دهند ، تاریخ کتاب ها را تنظیم کنند و غیره. وقت آن رسیده است که این دستیاران مستقل شوند و یا به عبارت دیگر نیازمند اینترنت برای عملیات نباشند.

 1. دستگاه های هوشمند تشخیص بهداشت شخصی به طور مکرر

 اما به زودی همه چیز پیشرفته تر خواهند شد. دستگاه ها و / یا ایمپلنت هایی که به طور مداوم از نظر سرطان ، اختلالات ژنتیکی ، آلزایمر و سایر بیماری های بالقوه تهدید کننده زندگی چک میکنند ، کاملاً دور از ذهن نیستند.

دستگاه های هوشمند تشخیص بهداشت شخصی به طور مکرر

در خصوص وسایل و تکنولوژی های مربوط به سلامتی ما راه طولانی را طی کرده ایم . برای مثال گیره هایی برای تشخیص قند خون به لطف فناوری قادر هستند تا بدون گرفتن نمونه خون ، قند خون افراد را بررسی کنند . اما به زودی همه چیز پیشرفته تر خواهند شد. دستگاه ها و / یا ایمپلنت هایی که به طور مداوم از نظر سرطان ، اختلالات ژنتیکی ، آلزایمر و سایر بیماری های بالقوه تهدید کننده زندگی چک میکنند ، کاملاً دور از ذهن نیستند.

 1. ریز تراشه های کنترلر هوشمند قابل کاشت

کارشناسان می گویند ظرف دو سال آینده به میکرو تراشه هایی که در مغز ما کاشته می شود دسترسی خواهیم داشت و این تراشه ها قادر به تعامل و کنترل دستگاه های ما خواهند بود

ریزتراشه های کنترلر هوشمند قابل کاشت

کارشناسان می گویند ظرف دو سال آینده به میکرو تراشه هایی که در مغز ما کاشته می شود دسترسی خواهیم داشت و این تراشه ها قادر به تعامل و کنترل دستگاه های ما خواهند بود. همانند کنترل ذهن اما قدر متفاوت تر ، اگر بدانید که از چه چیزی صحبت میکنیم. اگرچه این موضوع به نظر راحتی را به ارمغان می آورد اما ریسک کنترل شدن مغز توسط فرد دیگری را نیز به همراه دارد.

 1. تکنولوژی هوشمند برای ضبط رویاها

اشتباه فکر نکنید، این بدان معنی نیست که شما میتوانید صداها و تصاوری رویاها را ضبط کنید، اما دانشمندان می توانند دقیقاً آنچه را که هنگام رویا دیدن در ذهن شما اتفاق میافتد ضبط کنند و با این اطلاعات آنها می توانند آنچه را که در خواب می بینید تفسیر کنند.

تکنولوژی هوشمند برای ضبط رویاها

اشتباه فکر نکنید، این بدان معنی نیست که شما میتوانید صداها و تصاوری رویاها را ضبط کنید، اما دانشمندان می توانند دقیقاً آنچه را که هنگام رویا دیدن در ذهن شما اتفاق میافتد ضبط کنند و با این اطلاعات آنها می توانند آنچه را که در خواب می بینید تفسیر کنند. در حالی که این کاملا دور از ذهن به نظر می رسد اما بسیار واقعی است. یکی از استفاده های کاربردی آن این است که ذهنیت بیماران درون کما و سایر افرادی که قادر به برقراری ارتباط نیستند را ظبط میکند.

 1. عینک هوشمند

همه چیز را می توانند اجرا کنند ، از GPS و لیست پخش ما گرفته تا لوازم خانگی و الکترونیکی در خانه و موارد دیگر.

عینک های هوشمند

در حال حاضر برخی از عینک های هوشمند در بازار وجود دارد. به عنوان مثال هدست واقعیت مجازی و Google Glass را در نظر بگیرید. اما عینک های جدید هوشمند ، که گفته می شود تا سال 2025 کاملاً در معرض کار و استفاده قرار می گیرند ، تقریباً همه چیز را می توانند اجرا کنند ، از GPS و لیست پخش ما گرفته تا لوازم خانگی و الکترونیکی در خانه و موارد دیگر.

ادامه دارد …

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/09/12 ساعت 2020 سپتامبر 12 | تعداد دیدگاه‌ها: 2 دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

2 دیدگاه برای 20 فناوری «هوشمند» که قبل آنکه ما متوجه بشویم در دسترس خواهند بود(پارت اول)

 • نیوشا اسلامی گفت:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم. مطالب عالیه و کاربردی. ازتون متشکرم

  • کیان دوراندیش گفت:

   سلام همراه گرامی
   خوشحالیم از دریافت این پیام و رضایت شما، باعث افتخار ماست. ممنون که از وبسایت ما بازدید میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *