12 نوع از حسگرهای هوشمند در خانه هوشمند(پارت دوم)

همانطور که در مقاله قبل به این موضوع پرداخته شد که در خانه هوشمند دستگاه های مختلفی وجود دارد و ما به حسگرهای هوشمند پرداخته ایم ، در ادامه نیز انواع آن را بررسی میکنیم.

به طور کلی حسگرهای هوشمند به دو نوع اصلی تقسیم میشوند : حسگرهای اختصاصی ، حسگرهای چند منظوره. حسگرهای اختصاصی بدان معنی است که حسگر تنها برای یک عملیات خاص طراحی شده اند ولی حسگرهای چند منظوره قادرند چند عملیات را به صورت همزمان انجام دهند.

در اینجا قبل از خرید سنسورهای هوشمند چند نکته وجود دارد.

ملاحظات اضافی قبل از خرید حسگرهای هوشمند

 • کنترلر مرکزی یا پل های ارتباطی

به وسیله این واسط ها تمام دستگاه های هوشمند شما به یک دیگر متصل میشوند.اگر حسگر هوشمند شما تنها به وای فای متصل میشود و نیازی ندارید تا دستگاه های جدیدی را با حسگرها ادغام کنید ، دیگر نیازی به کنترلر مرکزی نخواهید داشت.

 • سازگاری با پروتکل

هر دستگاه هوشمندی که خریداری میکنید از یک پروتکل خاص استفاده میکند تا بتواند با دیگر دستگاه های هوشمند ارتباط برقرار کرده و ادغام شود. قبل از خرید سنسورهای هوشمند حتما چک کنید که با چه پرئتکلی هماهنگ است. برای مثال پروتکلی با نام Z-wave وجود دارد که میتواند دستگاه ها را به راحتی و تنها از طریق وای فای به یکدیگر متصل کند.

 • محدوده

محدوده ارتباط دستگاه ها با متراژ محل و نوع پروتکل و کترلر مرکزی شما اندازه گیری میشود.

 • عمر باتری

بسته به نوع دستگاه و پروتکلی که استفاده میکنید ، عمر باتری دستگاه نیز کم و یا زیاد خواهد بود.

 • استفاده از دستگاه در فضای داخلی یا بیرونی

بسیاری از سنسورهای هوشمند موجود در بازار برای استفاده در فضای باز طراحی نشده اند پس باید مراقب انتخاب خود باشید.

ادامه انواع مختلف سنسورهای خانه هوشمند

 • حسگرهای ارتباطی

 • حسگرهای حرکتی

 • حسگرهای لرزشی

 • حسگرهای صدا

 • حسگرهای نشت آب

 • حسگرهای دما / رطوبت

 • حسگرهای نور / UV

 • حسگرهای دود / دی اکسید کربن

 • حسگرهای رادیو اکتیو

 • حسگرهای کیفیت هوا

 • حسگرهای مصرف برق

 • حسگرهای مکان یاب

7.حسگرهای هوشمند نور / UV

به طور کلی شاید استفاده از این نوع حسگر خیلی معمول نباشد. حسگر UV میزان اشعه فرابنفش ساطع شده از خورشید را اندازه گیری میکند. این نوع حسگرهای هم پوشیدنی هستند و هم جز دستگاه های هوشمند خانگی حساب میشوند. حسگرهای پوشیدنی در همه موارد کاربردی نیستند.

حسگرهای هوشمند نور یا اشعه فرا بنفش

حسگرهای هوشمند نور یا اشعه فرا بنفش

دستگاه خانگی این محصول میتواند حسگر اشعه ماورا بنفش را در محیط نزدیک شما ( هر نقطه ای که قرار گرفته باشند ) اندازه گیری کند. کاربرد این نوع حسگرها هنوز قابل بحث است.

8.حسگرهای هوشمند دود / دی اکسید کربن

اینگونه دریاب ها علیرغم کاربردی بودن بسیار گران قیمت هستند زیرا صاحب خانه ها مجبورند تمام وسایل موجود در خانه خود را تغییر دهند. با خرید یک حسگر صدا و نصب آن در نزدیکی حسگر دود این امکان به وجود خواهد آمد تا در صورت اینکه حسگر دود فعال شود به حسگر صدا آلارمی ارسال شود و آن را به صدا در بیاورد تا شما را از وضعیت موجو آگاه کند.

حسگرهای هوشمند دود یا کربن دی اکسید

حسگرهای هوشمند دود یا کربن دی اکسید

برای کسانی که تجربه استفاده از حسگرهای مختلف را دارند این موضوع طبیعی است که نمیدانند کدام یک از حسگرها اخطار صدا را ارسال میکند. با ردیاب های هوشمند دود و کربن دی اکسید شما دقیقا در برنامه موجود مشاهده میکنید که هشدار مربوط به کدام بخش بوده و آن را رفع کنید.

بسیاری از حسگرهای دود ، درون خود بلندگو دارند و به محض فعال شدن یکی از حسگرها دقیقا به شما اعلام میکنند که هشدار مربوط به کدام قسمت از خانه بوده و هشدار دود است یا کربن دی اکسید.

در حالی که قابلیت اصلی این سنسورها حفظ ایمنی است ، این حسگرها میتوانند موسیقی را در سراسر خانه شما پخش کنند که موضوعی فوق العاده است.

9.حسگرهای هوشمند رادیواکتیو

گاز رادیواکتیو یک نوع گاز بی رنگ ، بی بو و بی مزه است. همانطور که اورانیوم به طور طبیعی در خاک ، سنگ ها و آب تجزیه میشود ، گاز رایدواکتیو میتواند به آرامی از زمین خارج شده و از شکاف ها و حفره های موجود در دیوارهای خانه وارد خانه شما شوند.

حسگرهای هوشمند رادیواکتیو

حسگرهای هوشمند رادیواکتیو

این نوع گاز بیشتر در زیر زمین خانه ها جمع میشود ولی حتی در خانه هایی که فاقد زیرزمین هستند نیز باز هم ریسک آلودگی وجود دارد. این گاز موجب سرطان میشود. این نوع حسگر به شما امکان میدهد تا سطح رایو اکتیو موجود در محیط را طی سال اندازه گیری کنید و بدین صورت از ایمن بود خانه مطمئن شوید.

10.حسگرهای هوشمند کیفیت هوا

این نوع حسگر با برخی دیگر از سنسورهای گاز کمی همپوشانی دارد ، اما بهتر است به طور جداگانه به آن بپردازیم. علاوه بر دما ، رطوبت و CO2 ، این نوع حسگر ها میتوانند میزان گرد و غبار ، سموم ، دی اکسید نیتروژن ، ازن ، فشار هوا و سایر موارد را کنترل کنند.

این نوع حسگرها برای افرادی که آلاژی و یا حساسیت دارند ، بسیار کاربردی هستند. این نوع حسگرها به نظارت بر روی کیفیت هوا میپردازنند و هنگامی که چیزی را مخرب تشخیص دهند بلافاصله برای شما هشداری ارسال میکنند.

حسگرهای هوشمند کیفیت هوا

حسگرهای هوشمند کیفیت هوا

اگر این نوع حسگر را با دیگر وسایل هوشمند در خانه خود ادغام کنید بسیار کاربردی تر میشوند ، به طور مثال هنگامی که حسگر کسفیت هوا ف گردو غبار را بیشتر از سطح مجاز تشخیص دهد به جاروبرقی هوشمند شما فرمانی اراسل میکند تا شروع به جارو کردن محل بکند و پس از اتمام کار دوباره سطح گرد وغبار را اندازه گیری میکند.

11.حسگرهای هوشمند مصرف برق

استفاده از نوع حسگر برای افرادی که مبتدی هستند کمی دشوار است زیرا نیاز به سیم کشی برای تابلو برق شما وجود دارد. پس از نصب حسگر مصرف برق ، میزان برق مصرفی شما ردیابی و اندازه گیری میشود.

حسگرهای هوشمند مصرف برق

حسگرهای هوشمند مصرف برق

در مواردی نیز آنها میتوانند الگوهای مختلف مصرف انرژی شما را شناسایی کنند و به شما اطلاع دهند که چه تغییراتی بدهید تا میزان مصرفتان در حد نرمال قرار گیرد و حتی میتوانید هشدارهایی را برای روشن و خاموش شدن دستگاه های مهم خانگی همانند پمپ های مخزن ، پمپ های چاه یا اتو تنظیم کنید.

12.حسگرهای هوشمند مکان یاب

تلفن های هوشمند بیشترین استفاده را از مکان یاب خود دارند.اکثر کنترلر های هوشمند قادر هستند تا به تلفن همراه شما متصل شوند. به همین علت شما میتوانید اتوماسیون خانگی مخصوص به خود را راه اندازی کنید.

حسگرهای هوشمند مکان یاب

حسگرهای هوشمند مکان یاب

به عنوان مثال قفل اتوماتیک درب ورودی هنگام بازگشت به خانه باز کند و چراغ های جلویی را برای شما روشن کند. اما ممکن است در این روش حضور تلفن همراه در محدوده همیشه قابل اطمینان نباشد.

مواردی مانند محیط فیزیکی ، شرایط جوی ، Wi-Fi ، قابلیت های بومی تلفن و عمر باتری شما می توانند بر خوانش مکان تأثیر منفی بگذارند.

در مواردی دیگر میتوان از این حسگر برای ردیابی حیوانات خانگی خود استفاده کرد به این ترتیب که این حسگر را روی قلاده آنها متصل میکنید و از طریق تلفن همراهتان به شما میگوید که حیوان خانگی شما در چه محدوده ای میباشد.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/11/21 ساعت 2020 نوامبر 21 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *