12 نوع از حسگرهای هوشمند در خانه هوشمند(پارت اول)

در خانه هوشمند ، انواع مختلفی از دستگاه ها وجود دارد. یکی از این دستگاه های هوشمند ،حسگر هوشمند بوده که انوع مختلفی دارند.

قبل از اینکه به انواع مختلف حسگرهای هوشمند بپردازیم باید بدانیم که خود حسگرهای هوشمند در دو دسته کلی تقسیم بندی میشوند حسگرهای اختصاصی و حسگرهای چند منظوره.در اینجا منظور از حسگرهای اختصاصی این است که برخی از حسگرها فقط برای یک عملیات خاص ساخته و تولیده شده اند اما حسگرهای چند منظوره قادرند چند عملیات را به صورت یکجا انجام دهند که هر کدام از آنها مزایا و معایب خود را دارد.

انواع مختلف سنسورهای خانه هوشمند

 • حسگرهای ارتباطی

 • حسگرهای حرکتی

 • حسگرهای لرزشی

 • حسگرهای صدا

 • حسگرهای نشت آب

 • حسگرهای دما / رطوبت

 • حسگرهای نور / UV

 • حسگرهای دود / دی اکسید کربن

 • حسگرهای رادیو اکتیو

 • حسگرهای کیفیت هوا

 • حسگرهای مصرف برق

 • حسگرهای مکان یابی

1.حسگرهای هوشمند ارتباطی

به زبان ساده ، یک حسگر ارتباطی  به شما می گوید که چیزی “باز” است یا “بسته”. به طور معمول این حسگرها از دو قطعه تشکیل شده اند ، که هر دو به راحتی نصب میشوند. منظور از موقعیت بسته این است که دو قطعه شما در نزدیکی یکدیگر قرار دارند و منظور از موقعیت باز نیز این است که دو قطعه از هم فاصله دارند.

مهمترین و بارزترین کاربرد این حسگرها برای سیستم امنیتی خانه میباشد. به طور مثال شما میتوانید با نصب این حسگرها بر روی درب ها از بسته بودن و یا نبودن آنها آگاه شوید. در موارد پیشرفته تر میتوان از این حسگرها برای روشن کردن چراغ ها استفاده کرد. در خصوص باز و بسته بودن پنجره ها نیز از این حسگرهای ارتباطی میتوان استفاده کرد.

حسگرهای هوشمند ارتباطی

حسگرهای هوشمند ارتباطی

جدا از کاربرد این حسگرها در سیستم های امنیتی برخی از کاربران از این حسگرها بر روی صندوق پستی خود استفاده میکنند تا از رسیدن نامه هایی که منتظر آن هستند اطلاع یابند بدون اینکه نیاز باشد به صورت حضوری به صندوق پستی خود مراجعه کنند. یکی دیگر از کاربردهای این سنسور برای ماشین های ظرفشویی و لباسشویی است که با باز شدن درب حسگر به شما اطلاع میدهد که زمان تخلیه وسایل است.

2.حسگرهای هوشمند حرکتی

حسگرهای حرکتی هوشمند دارای کاربردهای امنیتی متنوعی برای تشخیص حرکت و هشدار به کاربران در هنگام عدم حضورشان در خانه هستند. از این حسگرها میتوان برای روشن و خاموش کردن چراغ ها در زمان ورود و خروج افراد استفاده کرد. اکثر سیستم های امنیتی خانه هوشمند دارای سنسورهای حرکتی درونی هستند و می توانید از این سنسورهای حرکت برای سایر اتوماسیون های خانه استفاده کنید.

حسگرهای حرکتی

حسگرهای حرکتی

درون برخی از دوربین های امنیتی حسگرهای حرکتی وجود دارد که به محض اینکه حرکتی تشخیص دهند ، شروع به ضبط فیلم میکنند. هنگامی که مردم در نزدیکی خانه یا ملک شما قدم می زنند ، بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر در فضای باز وجود دارد که باعث روشن و خاموش شدن چراغ می شود. این می تواند تدبیر امنیتی خوبی باشد و داشتن آن در شب بسیار خوب است.

3.حسگرهای هوشمند لرزشی

بیشترین کاربرد حسگرهای لرزشی در هنگام ضربه زدن بر روی درب ورودی است به این معنا که که اگر کسی درب شما را بزند به شما اطلاع رسانی مشود در هر نقطه ای که باشید.

این حسگرها میتوانند بر روی زنگ درب نیز وصل شوند تا در صورتی که کسی زنگ را فشرد شما از آن اطلاع یابید. از کاربردهای دیگر میتوان به نصب بر روی پنجره ها اشاره کرد در هنگامی که متجاوزی یکی از پنجره ها را بشکند به شما اطلاع رسانی و هشدار داده میشود.

حسگرهای لرزشی

حسگرهای لرزشی

از جمله دیگر کاربردهای این حسگر لرزشی برای ماشین لباسشویی ها و حتی ظرفشویی است که با توقف لرزش آنها به شما اتمام کار را گزارش میکنند. این حسگرهای لرزشی در اندازه گیری لرزش متفاوت هستند و قبل از خرید این حسگرها باید بدانید که برای چه وسیله ای میخواهید از حسگرهای حرکتی استفاده کنید.

4.حسگرهای هوشمند صدا

حسگرهای صدا انواع مختلفی دارند. برخی به طور خاص برای شنیدن صداهای بلند استفاده میشوند و برخی دیگر برای شنیدن فرکانس های خاص به مدت طولانی ساخته شده اند.

حسگرهای صدا

حسگرهای صدا

به طور مثال از این حسگرهای صدا برای تشخیص میزان صدای تولید شده در مهمانی ها میتوان استفاده کرد تا دیگر نگران جریمه شدن به علت بلند بودن صدا در مهمانی ها نباشید. در این نوع حسگر به طور مداوم صدا اندازه گیری میشود و در صورت بلندتر بودن از حد مجاز به شما هشدار داده میشود.

برخی دیگر به عنوان میکروفن استفاده میشوند که میتوان به وسیله آن دستورات صوتی خود را برای اجرا شدن به دستگاه های دیگر ارجاع داد.

5.حسگرهای هوشمند نشت آب

این حسگر به شما این امکان را میدهد تا در صورت نشت آب به سرعت به شما هشدار داده شود قبل از اینکه آب به تمام خانه نفوذ کند. آیا میدانستید که 98 درصد از زیر زمین خانه ها در طول زندگی دچار آسیب ناشی از نشت آب میشوند؟

حسگرهای نشت آب

حسگرهای نشت آب

به همین علت حسگر تشخیص نشت آب به عنوان اصلی ترین و کاربردی ترین دستگاه هوشمند برای خانه هوشمند است. شما میتوانید این حسگر را با دیگر دستگاه های هوشمند خود ادغام کنید برای مثال اگر این حسگر به وسیله یک پلاگین هوشمند به شیر آب هوشمند شما متصل باشد در صورت هشدار نشت آب شیر آب هوشمند شما به طور خودکار بسته خواهد شد.

برخی دیگر از حسگرهای نشت آب را میتوان برای تشخیص مصرف آب خانه استفاده کرد تا بدین وسیله از هدر رفت آب جلوگیری کرد.

6.حسگرهای هوشمند دما / رطوبت

حسگرهای دما هم برای محیط بیرون خانه و هم درون خانه کاربرد بسیاری دارند. از این حسگر ها میتوان برای تشخیص دمای زیر زمین استفاده کرد که در این صورت میتوان از ایجاد لوله های یخ زده جلوگیری کرد و بلعکس نیز در زمانی که دمای زیر زمین به شدت بالا رود نیز به شما هشدار داده میشود.

حسگر رطوبت

حسگر رطوبت

حسگرهای رطوبت نیز برای تشخیص رطوبت در مکانی همانند گلخانه ها که باید به طور مداوم رطوبت ان اندازه گیری شود کاربرد فراوانی دارد. در زیر زمین ها نیز مهم است که میزان رطوبت اندازه گیری شود تا از ایجاد کپک و قارچ جلوگیری شود.

با تهیه یک حسگر رطوبت و اتصال آن به یک پلاگین رطوبت گیر هوشمند میتوانید میزان رطوبت منطقه مورد نظر را کنترل کنید ، برخی از دستگاه های رطوبت گیر درون خود حسگر رطوبت نیز دارند اما اغلب دچار خطا میشوند. یکی دیگر از موارد استفاده آشکار برای سنسورهای دما / رطوبت ، جمع آوری اطلاعات فضای باز است.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/11/21 ساعت 2020 نوامبر 18 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *