11 ایده عالی پیشنهادی برای اتوماسیون خانه هوشمند(پارت اول)

اتوماسیون خانه هوشمند ایده جدیدی نیست. برای بیش از سه دهه است که خانه ها تکنولوژی را برای افزایش بهره وری ، صرفه جویی در هزینه و یا حتی برای خود نمایی اضافه میکنند. به گزارشی بیل گیتس 250 هزار دلار برای داشتن خانه ای مدرن در واشنگتن پرداخته است که از راه های رفت و آمد گرم شونده برای ذوب برف و یخ در زمستان استفاده میکند.

امروزه ، ادغام خانه های هوشمند فقط برای نمایش و خود نمایی نیست. با استفاده از تلفن هوشمند و شبکه بیسیم می توانید به راحتی قطعاتی را به خانه خود ، برای هوشمندتر شدن آن اضافه کنید. در این مقاله اتوماسیون خانه توضیح داده خواهد شد ، برخی از قطعات و ابزار هایی که نیاز دارید را معرفی کرده و 11 ایده در مورد چگونگی تبدیل خانه شما به یک خانه هوشمند به شما ارائه میدهد.

اتوماسیون خانه هوشمند چیست؟

اتوماسیون خانه هوشمند

اتوماسیون خانه هوشمند

اتوماسیون خانه هوشمند به معنی اضافه کردن تکنولوژی به زندگی شما برای اتوماتیک کردن کارها میباشد. به عنوان مثال ، می توانید کلید های نوری هوشمند تهیه کنید و هنگام ورود به اتاق چراغ های اتاق روشن شوند. هنگامی که آلارم ساعت شما خاموش میشود میتوانید چای ساز را روشن کنید و یا حتی هنگامی که در یک فاصله مشخص از خانه هستید سیستم امنیتی خود را فعال کنید.

در حقیقت خانه هوشمند خانه ایست با قابلیت های فوق پیشرفته که برای اقدامات مشخصی طراحی شده اند. خانه هوشمند بسته به نیاز های خاص شما راه اندازی و فعال میشود تا به گونه ای منصفانه با قیمت مناسب برای شما فراهم شود. در بین راه اندازی و یا حتی بعد از راه اندازی اتوماسیون خانگی شما میتوانید هر دستگاه دیگری را اضافه کنید و نیازی نیست از همان ابتدا همه دستگاه های بی نیاز را نیز خریداری کنید.

برای راه اندازی اتوماسیون خانه هوشمند به چه مواردی نیاز دارید؟

پاسخ به این سوال به خودی خود یک مقاله کامل را میطلبد. با این حال ، برخی از اصوال اولیه در خانه هوشمند وجود دارد که برای شروع کار میتوان به آنها پرداخت. در بخش زیر به تعدادی ایده پرداخته شده که در هر قسمت به شما میگوید که برای عملکرد خاص شما چه چیزی لازم است.

با این حال ، به عنوان یک اصول اولیه ، به چند مورد اصلی نیاز خواهید داشت.

 • شبکه بیسیم : معمولا وای فای خانه شما برای شروع ادغام سازی برای خانه هوشمند کفایت میکند. سیستم های دیگری وجود دارند که بر روی شبکه خود کار میکنند(همانند شبکه Z-wave) که از شبکه وای فای خانگی شما استفاده نمیکنند. اگر هنوز برای این مرحله آماده نیستید ، روتر بیسیم و بسته اینترنت خانگی برای شما کافی است.
 • گوشی های هوشمند : تقریبا در اکثر خانه ها یک گوشی همراه وجود دارد. تا زمانی که دستگاه تلفن همراه شما قادر به بارگیری و استفاده از برنامه های تلفن همراه باشد ، کار شما را راه می اندازد.
 • کنترلر مرکزی خانه هوشمند : کنترلر مرکزی در واقع تکه ای از یک پازل است که به بقیه میگوید چه کاری باید انجام دهند. در حال حاضر ، کنترلر مرکزی smart things سامسونگ یکی از بهترین هاست زیرا بیشترین دستگاه ها و سیستم ها را به هم متصل و ادغام می کند. برخی دیگر از کنترلر های مرکزی نیز کارآمد هستند از جمله Amazon Alexa و Google Assistant .
 • کلید ها ، سنسورها ، دستگاه های هوشمند : بسته به عملکردی مورد نیاز خود ، باید دستگاه های هوشمند( که شامل کلید های هوشمند ، لامپ های هوشمند وسنسورها و… هستند)را نیز خریداری کنید.

11 ایده عالی اتوماسیون خانگی

 1. اتوماسیون امنیتی خانه هوشمند

اتوماسیون امنیتی خانه هوشمند

اتوماسیون امنیتی خانه هوشمند

یکی از مفید ترین ویژگی های اتوماسیون خانگی ، ایمن سازی اموال شماست. اکنون بسیاری از سیستم های امنیتی مانند Honeywell از فناوری Z-Wave استفاده می کنند و به شما امکان می دهند بدون هیچگونه کنترلر مرکزی یا دستگاه دیگری امینت خود را خودکار کنید.

با اتوماسیون امنیتی می توانید سنسورها را فعال کنید ، درها را قفل کنید ، چراغ ها را روشن یا خاموش کنید ، آلارم ها را تنظیم کنید و دوربین ها را فعال کنید.

 • نیازمندی ها

شما به یک سیستم امنیتی ، حداقل یک صفحه کنترل کننده و برخی دوربین ها نیاز خواهید داشت. قفل های هوشمند درب ، سنسورهای درب و پنجره ، نورافکن و سایر اجزای امنیتی اختیاری هستند. اگر سیستم شما از قبل با تکنولوژی Z-wave همگام سازی شده باشد پس هرچه مورد نیاز است را دارید. اگر سیستمی با z-wave ندارید ، باید موارد سیستم امنیتی خود را با روش دیگری همانند کنترلر smart things سامسونگ همگام سازی کنید.

یک سناریو مجوعه ای از دستور العمل ها را تشکیل میدهد که به هر وسیله میگوید چه کاری را در چه زمانی انجام دهد.

 • عملکرد

شما سناریو ای برای فعال سازی دوربین ها در شرایط خاص ایجاد میکنید . برای مثال در شرایطی سنسور های نور افکن و قفل درب ها نیز همزمان با دوربین ها فعال خواهند شد که برای اینکار به یک اجرا کننده نیاز خواهید داشت که مناسب ترین آن استفاده از geofencing (حصار کشی) میباشد.

Geofencing با استفاده از جی پی اس گوشی هوشمند شما به سیستم اطلاع میدهد که در چه فاصله ای از منزل هستید. اجرا کننده شما میتواند به گونه ای تنظیم شود تا در هنگامی که فاصله مشخصی را رد کردید سیستم امنیتی فعال شود و هنگام برگشت شما نیز غیر فعال شود.

 1. چراغ های خودکار خانه هوشمند

چراغ های خودکار خانه هوشمند

چراغ های خودکار خانه هوشمند

وقتی صحبت از عملی بودن می شود ، روشن شدن چراغ هنگام ورود به اتاق یا نزدیک شدن به خانه می تواند بسیار مفید باشد. تصور کنید که پس از خرید با بسته های حاوی اقلام در دست خود به خانه وارد میشوید چراغ ها به طور اتوماتیک بدون دخالت دست ها روشن میشنود.

 • نیازمندی ها

شما باید کلید های روشنایی هوشمند و کنترلر مرکزی را نصب کرده و به یک تلفن هوشمند نیز نیاز دارید. به صورت اختیاری می توانید از لامپ های هوشمند نیز استفاده کنید ، گرچه این لامپ های هوشمند غیر از روشن شدن کاربردهای متفاوتی نیز دارند. حتی اگر چراغ ها را تهیه کنید باز هم به یک کلید برای تامین برق نیز نیاز دارید.

همچنین میتوانید از حسگرهای حرکتی به جای کنترلر مرکزی و گوشی هوشمند استفاده کنید.

 • عملکرد

هنگامی که به خانه نزدیک میشوید تلفن هوشمند شما با استفاده از geofencing فعال به کنترلر مرکزی اطلاع میدهد که شما نزدیک خانه هستید. کنترلر مرکزی به کلید هوشمند دستور میدهد تا چراغ ها (از جمله چراغ ورودی ، چراغ راهرو و … ) را روشن کند.

گزینه geofencing و کنترلر مرکزی برای چراغ های بیرونی مانند ایوان و یا چراغ های پارکینگ عالی هستند. اما برای داخل خانه عملا بی استفاده هستد. اگر می خواهید هنگام ورود به اتاق چراغ ها به طور خودکار روشن شوند ، باید از حسگرهای حرکتی استفاده کنید.

سنسورها را با یک سناریوم به کنترلر مرکزی متصل کنید تا با یک اجرا کننده سناریو را آغاز کرده و هنگامی که وارد اتاق میشود چراغ های اتاق روشن شوند.

 1. سیستم تهویه هوا اتوماتیک خانه هوشمند

سیستم تهویه هوا اتوماتیک خانه هوشمند

سیستم تهویه هوا اتوماتیک خانه هوشمند

برای صرفه جویی در مصرف انرژی خود هستید گزینه ترموستات هوشمند بسیار کمک کننده خواهد بود و بدین وسیله میتوانید هنگامی که در خانه نیستید سیستم خود را خاموش کنید و هنگام بازگشت شما به خانه سیستم دمای مناسب را برای شما فعال میکند.

عملی کردن این ایده زیاد طول نمیکشد اما باید به برخی هشدارها در این زمینه دقت کرد. مهم ترین نکته این است که این کار برای هر کسی که در خانه زندگی میکند ، نیاز به حصار کشی دارد. این نکته به این دلیل است که هنگامی که فردی از خانه خارج میشود ، سیستم برای بقیه افراد در خانه خاموش نشود.

 • نیازمندی ها

داشتنه یک ترموستات هوشمند بسیار مفید است. این ترموستات ها به راحتی به کنترلر های اتوماسیون خانگی متصل میشوند و حتی برخی از آنها به خودی خود یک کنترلر هستند. استفاده از این ویژگی با ترموستات استاندارد امکان پذیر است. با این حال ، باید سیم ترموستات را به یک کلید هوشمند سیم کشی کنید ، که می تواند خطرناک ، پرهزینه باشد و ممکن است همیشه کارساز نباشد. ترموستات Nest یا ترموستات Ecobee4 هر دو گزینه های عالی برای این کار هستند.
شما همچنین به یک تلفن هوشمند با جی پی اس فعال و سیستم حصار کشی نیاز خواهی داشت.

 • عملکرد

دقیقاً مانند سایر تکنیک های حصارکشی ، سیستم تشخیص میدهد که شما خارج و یا داخل فاصله تنظیم شده از خانه هستید. همانطور که در بالا اشاره شد سیستم حضور شما را تشخیص نمیدهد بلکه حضور تلفن هوشمند شما را تشخیص میدهد. هر یک از اعضای خانواده باید در گوشی هوشمند خود برنامه حصارکشی از کنترلر مرکزی (یا برنامه Nest / Ecobee) را نصب و فعال کرده باشند.

سیستم تشخیص میدهد که دستگاه های متصل خارج از شعاع حصار کشی شده هستند و برای صرفه جویی در مصرف انرژی سیستم را خاموش میکند. با ورود هر یک از دستگاه ها به شعاع حصارکشی شده ، سیستم دوباره روشن میشود و به دمای مورد نظر میرسد. این مورد همچنین برای سیستم های گرمایشی و همچنین تهویه هوا نیز مناسب است.

 1. کنترل رطوبت خانه هوشمند

کنترل رطوبت خانه هوشمند

کنترل رطوبت خانه هوشمند

حمام ها برای جابجایی هوا طراحی نشده اند. در اکثر خانه ها حتی دریچه هوای گرم کننده برای گردش هوا در خانه وجود ندارد. مشکل اینگونه فن های تهیه هوا این است در زمان مناسب فعال نمیشوند. استفاده صحیح این است که هنگام باز کردن شیر آب به طور خودکار فعال شوند و تا حدود نیم ساعت پس از استفاده از حمام روشن نگه داشته شوند.

به طور کلی شما حتی فن های معمولی تهیه هوا خود را روشن نمیکنید مگر اینکه بوی بدی در فضا بپیچد. این اتوماسون هوشمند میتواند به شما کمک کنند.

 • نیازمندی ها

شما به یک کلید هوشمند نیاز دارید که به فن هواکش شما متصل شود. اگر فن هواکش شما روی یک کلید معمولی نصب باشد روند نصب آسان تر خواهد بود. اگر کلید هواکش به برق حمام متصل باشد باید  آنها را جدا کنید و فن ها را روی کلید خود نصب کنید. اگر تخصص کافی برای کار کردن با برق را ندارید حتما با متخصصان تماس بگیرید.

شما به یک سنسور رطوبت نیز نیاز خواهی داشت را رطوبت را تشخیص داده و روشن شود و تا هنگامی که سطح رطوبت به طبیعی ترین حالت خود برسد روشن بماند.

 • عملکرد

هر زمانی که سنسور سطح رطوبت را از سطح تعیین شده بیشتر حس کند کلید هوشمندی که به سیستم تهیه هوا متصل است را روشن میکند. این روند پس مدت زمان 20 تا 30 دقیقه ای متناسب با فضای شما و اینکه درب بسته یا باز است روشن میماند و پس از آنکه به سطح عادی از رطوبت رسید دستور خاموش شدن فن را به کلید هوشمند میدهد.

در ادامه به موارد دیگر از این ایده ها برای اتوماسیون خانگی میپردازیم.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/10/07 ساعت 2020 اکتبر 3 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *