هوشمند سازی موتورخانه

موتور خانه هوشمند سیستمی است که از طریق آن تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی ساختمان به کار گرفته می شوند. تشخیص این نیاز با توجه به شرایط محیطی و سناریو نویسی (ساعت شبانه روز ، روز هفته ، دمای شهر و… ) توسط موتور خانه هوشمند انجام می پذیرد.

استفاده از موتورخانه هوشمند موجب می شود تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت موتورخانه، میزان استهلاک تجهیزات کاهش یافته و آسایش حرارتی داخل ساختمان در حد استاندارد در شرایط محیطی مختلف تنظیم شود.

 

در حال حاضر در بیشتر موتورخانه ها جهت تنظیم دمای آب مورد نیاز مصرفی ساختمان در از ترموستات های معمولی استفاده می شود. در این حالت درجه حرارت بر روی یک دمای ثابت تنظیم می گردد و بر اساس نقطه تنظیم شده نسبت به خاموش و روشن کردن مشعل ها اقدام می شود. از معایب اصلی این ترموستات ها عدم واکنش در مقابل تغییرات دمای هوای خارج ساختمان و همچنین وضعیت عملکردی در ساعات مختلف شبانه روز می باشد. به همین خاطر در صورت افزایش یا کاهش دمای هوای محیط خارج ساختمان، موتورخانه با دمای ثابت کار می کند که موجب ایجاد گرمای بیشتر یا کمتر از حد مورد نیاز ساختمان می شود. همچنین در ساختمان های اداری در هنگام شب یا ساعات غیر اداری نیز موتورخانه به فعالیت خود و تولید گرمای بدون استفاده ادامه می دهد. جهت رفع این مشکل، استفاده از موتورخانه هوشمند z-wave با قابلیت برنامه ریزی ساعتی ، هفتگی و وابسته به شرایط جوی خارج ساختمان توصیه می گردد.

 

روش کار موتور خانه هوشمند

موتورخانه هوشمند قابلیت دریافت شرایط جوی خارج ساختمان را دارا می باشد ودرنتیجه با داشتن دمای محیط خارج ساختمان، دمای آب گرم مورد نیاز را (با خاموش یا روشن کردن مشعل ها) به نحوی تنظیم می کند که آب گرم مورد نیاز بر اساس شرایط موجود و مورد نیاز ساختمان تامین شود. در حقیقت با این روش، انرژی گرمایی متناسب با نیاز ساختمان تولید و از هدر رفت گرمای اضافی (صرفه جویی در مصرف انرژی) جلوگیری می گردد.

در ساختمان های دارای استخر یا جکوزی در ساعاتی از شبانه روز (برای مثال شب ها ) که از آن استفاده نمی گردد نگهداشتن دمای آب به میزان دمای مطلوب جهت استفاده، موجب مصرف انرژی می شود لذا با به حداقل رساندن دمای آب در ساعات خارج از بهره برداری می توان در مصرف انرژی به میزان قابل توجهی صرفه جویی کرد که منجر به کاهش هزینه می گردد.

به همین خاطر استفاده از موتورخانه هوشمند ضمن کاهش استهلاک تجهیزات می تواند موجب گردد تا مصرف گاز (بر حسب متر مکعب) در ساختمان های مسکونی بین 15 تا 20 درصد و در ساختمان های غیر مسکونی حدود 40 درصد کاهش یابد. از آنجایی که مبالغ قبوض گاز به صورت پلکانی محاسبه می شود، لذا مبالغ صرفه جویی ریالی در ساختمان های مسکونی حدود 25 تا 30 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

مزایای استفاده از موتور خانه هوشمند

بنابراین با توجه به عدم کارایی دقیق و محدودیت های کنترلرهای دستی، ضرورت استفاده از سیستم کنترل هوشمند آشکارتر می شود. استفاده از موتورخانه هوشمند دارای مزایای زیر است:

ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان

استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها

ارائه سیستم کنترلی با قابلیت عملکرد برنامه ریزی زمانی

کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی

امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل سیستم از هرجای دنیا

امکان مشاهده مشکلات اساسی موجود در موتورخانه بر روی نمایشگر در هرجای دنیا و دریافت پیام در صورت بروز اشکال در بخشی از موتورخانه

کنترل صحیح تجهیزات موتورخانه شامل کنترل مشعل ها و پمپ ها

کاهش تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی

 

 

چگونگی صرفه جویی انرژی در موتور خانه هوشمند

  • سیستم کنترل آب گرم چرخشی داخل ساختمان (فن کوئل یا رادیاتورها) بر اساس تغییرات دمای محیط خارج ساختمان:

در زمان طراحی و ساخت تاسیسات ساختمان ظرفیت تجهیزات مورد استفاده بر اساس شرایط پیک بار طراحی و اجرا می گردد، از آنجایی که شرایط دمای محیط در اکثر مواقع در حالت پیک خود قرار ندارد به همین خاطر تغییرات دمای محیط موجب افزایش و یا کاهش دمای داخل ساختمان شده که این امر به دلیل ثابت بودن درجه حرارت آب گرم چرخشی بر روی یک عدد تنظیم شده اتفاق می افتد. در حالی که موتورخانه هوشمند با توجه به بررسی شرایط مختلف (دمای خارج ساختمان و شرایط جوی ، ساعت شبانه روز و روز هفته ) به صورت لحظه ای نیاز حرارتی ساختمان را بررسی کرده و انرژی مربوطه را توسط کنترل مشعل ها و پمپ های سیرکولاسیون دقیقا بر طبق نیاز تنظیم می نماید.

  • سیستم هوشمند تامین آب گرم مصرفی بر اساس میزان مصرف و هدررفت انرژی :

به طور معمول آب گرم مصرفی در مخازن مربوطه جهت استفاده در مقاطع زمانی مختلف ذخیره می گردد. همچنین با توجه به اینکه زمان پیک مصرف در ساختمان های مختلف متفاوت می باشد، سیستم کنترل هوشمند قابلیت تنظیم درجه آب گرم مصرفی را در چند سطح دمایی مختلف داشته تا از تولید بیش از حد آب گرم در مقاطع غیر ضروری جلوگیری گردد. به طور مثال سیستم کنترل هوشمند این قابلیت دارد تا برای یک ساختمان مسکونی درجه آب گرم مصرفی را در طی روزهای تعطیل که مصرف آب گرم بیشتر می باشد در درجه بالاتر و در طول شب که مصرف آب گرم کمتر می باشد در درجه پایین تری تنظیم نماید.

  • کنترل کارکرد موتورخانه بر اساس زمان کاربری و استفاده از ساختمان:

از دیگر روش های صرفه جویی انرژی، قابلیت برنامه ریزی موتورخانه هوشمند می باشد، که می توان از این طریق برنامه کاری ساختمان را مشخص کرد تا موتورخانه فقط در ساعاتی که افراد در ساختمان حضور دارند  یا مواردی که نیاز است، راه اندازی شود. در این صورت در روزها و در زمان هایی که ساختمان (معمولا ساختمان های اداری و تجاری) خالی از سکنه است، موتورخانه خاموش بوده و صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف سوخت و هزینه های مربوطه ایجاد می شود.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/09 ساعت 2020 آوریل 7 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *