هزینه ی هوشمند سازی خانه در تکنولوژی Z-Wave

یکی از سوالات ابتدایی افرادی که قصد هوشمند سازی خانه خود را دارند ،  هزینه ی راه اندازی سیستمی با امکانات مورد نیاز آنها می باشد. به علت جدید بودن این سیستم ها هزینه های راه اندازی و اجرای یک سیستم هوشمند خانگی در هاله ای از ابهام باقی مانده است. در این مطلب قصد داریم تا کلیاتی را از نحوه محاسبه قیمت و مقادیری حدودی برای هوشمند سازی خانه را مورد بررسی قرار دهیم.

هزینه هوشمند سازی خانه به چه چیز هایی بستگی دارد؟

بر خلاف اکثر مصالح ساختمانی سیستم هوشمند ساختمان هیچ گونه ارتباطی با متراژ ساختمان ندارد. این بدین معناست که امکانات یک خانه 120 متری حتی میتواند از یک واحد 200 متری نیز بیشتر باشد و امکانات بیشتر هزینه ی بالاتری را نیز طلب می کند.

پیش فرض ما در این مقاله ، ساختمانی می باشد که در حال حاضر ساخته شده و سیم کشی آن بصورت سنتی انجام پذیرفته. فرایند این هوشمند سازی به صورت بی سیم انجام میگیرد ، محاسبه قیمت هوشمند سازی بی سیم نسبت به هوشمند سازی با سیم دقیق تر می باشد.

هزینه هشومند سازی خانه

هزینه تقریبی هوشمند سازی روشنایی و سرمایش / گرمایش

حداقل ها در سیستم های هوشمند خانگی بطور معمول سیستم های روشنایی و سرمایشی گرمایشی می باشند. پس اولین مرحله محاسبه قیمت هوشمند سازی خانه ، این سیستم ها می باشند.

برای محاسبه تجهیزات کنترلی سیستم روشنایی هوشمند می بایست تعداد سرخط های روشنایی را مورد محاسبه قرار داد . در حال حاضر در تکنولوژی z-wave  به دو صورت می توان روشنایی خانه را هوشمند کرد ، راه اول استفاده از ماژول های هوشمند در پشت کلید های سنتی و راه دوم استفاده از کلید های لمسی هوشمند می باشد. هزینه هر ماژول هوشمند قابل نصب در پشت کلیدهای دوپل 59 دلار و هر کلید لمسی بین 77 تا 164 دلار به نسبت برند و تعداد پل می باشد.هزینه هوشمند سازی روشنایی خانه

سیستم های سرمایشی گرمایشی نیز بسته به نوع سیستم هزینه های مختلفی را برای هوشمند سازی در بر میگیرند. نکته بسیار مهم این است که هر نوع سیستمی حتی کولر های آبی قدیمی یا بخاری گازی معمولی هم امکان اضافه شدن به سیستم های هوشمند را دارا هستند. لذا با توجه به نوع سیستم مورد استفاده، تجهیزات مرتبط با آن انتخاب می گردد. برای مثال برای خانه هایی که از سیستم فن کوئل بهره میبرند برای هرترموستات باید 95 دلار پرداخت کرد یا برای خانه ای که از سیستم اسپیلت استفاده میکند برای هوشمند سازی هر اسپیلت باید 90 دلار هزینه شود.

این هزینه برای کولر آبی حدود 65 دلار و برای بخاری گازی یا شومینه گازی با رعایت کلیه پارامترهای حفاظتی در حدود 400 دلار هرینه دارد.

پارامترهای تاثیر گذار دیگر بر قیمت هوشمند سازی خانه

پس از محاسبه سیستم پایه (همان هوشمند سازی روشنایی و سرمایش/گرمایش) به سراغ امکانات دیگر می رویم. به طور معمول اکثر سیستم های هوشمند علاوه بر امکانات پایه دارای تعدادی امکانات جانبی می باشند.

بطور مختصر این امکانات شامل سیستم هوشمند مدیا ، پرده هوشمند ، پریز هوشمند ، انواع سنسور ها (حر کتی ، دما ، لوکس متر ، لرزش ، نشت آب ، دود و…) ، قفل درب هوشمند ، زنگ هوشمند ، تاچ پنل ، دستیارهای صوتی و… می باشد.

این امکانات که بصورت کاملا اختیاری توسط مصرف کننده انتخاب می شوند و بیشتر جنبه راحتی و آسایش دارند.

هزینه نهایی

قیمت گذاری یک سیستم هوشمند امری تخصصی و دارای پیچیدگی های خاص می باشد و توصیه می گردد برای بررسی دقیق و کاربردی هزینه با پشتیبان های شرکت کیان دور اندیش تماس بگیرید ولی به صورت تقریبی و با توجه به موارد ذکر شده برای هوشمند سازی به صورت پایه (روشنایی و سرمایش/گرمایش) برای یک واحد 150 متری حدود 950 دلار و به صورت فول آپشن حدود 2500 دلار هزینه دارد.

لازم به ذکر است در هوشمند سازی با تکنولوژی Z-Wave  به یک کنترلر مرکزی نیاز است که قیمت آن نیز با توجه به امکانات و برند از 90 تا 800 دلار متفاوت است.

جمع بندی

همانطور که گفته شد قیمت گذاری یک سیستم هوشمند امری تخصصی و دارای پیچیدگی های خاص می باشد. لذا توصیه ما مراجعه به افراد متخصص برای دریافت  قیمت خانه هوشمند و یک قیمت واقعی و قابل اجرا برای هوشمند سازی خانه می باشد. همچنین سیاست برخی از شرکت های هوشمند سازی، مبتنی بر هوشمند کردن تنها بخشی از خانه می باشد که ما به هیچ عنوان چنین سیستمی را به شما توصیه نمیکنیم. زیرا مهم ترین جنبه هوشمند سازی ساختمان کاهش مصرف انرژی و ایجاد آسایش و راحتی در زندگی می باشد.

 

 

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/10 ساعت 2020 مارس 16 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *