شهر هوشمند در آینده و ایجاد پایداری به وسیله آنها

پایداری یکی دیگر از جنبه های اصلی یک شهر هوشمند است. در سال های آینده انتظار میرود شهرنشینی به مقدار قابل توجهی افزایش یابد. به گزارش سازمان ملل متحد حدود 55% از جمعیت جهان در حال حاضر در یک منطقه شهری و یا شهر زندگی میکنند. پیش بینی میشود این مقدار در دهه های آینده به مقدار 68% افزایش پیدا کند. فناوری هوشمند به شهر ها کمک میکند تا رشد خود را حفظ کرده و کارایی شهرها را برای رفاه شهروندان و دولت در سال های آینده بهبود بخشند.

در حالی که شهرها در حال حاضر مزایای زیست محیطی بسیاری از جمله ردپاهای جغرافیایی کوچکتری که تاثیر کمتری بر اکولوژی میگذارند را به ارمغان میاورند ، اما با انتشار گازهای گلخانه ای ، مانند استفاده بیش از حد از سوخت های فسیلی ، بر محیط تأثیر منفی می گذارند. شبکه فناوری های شهر هوشمند می تواند این اثرات مخرب را کاهش دهد.

حرکت به سمت سیستم حمل و نقل عمومی برقی نه تنها باعث کاهش انتشار سوخت می شود ، بلکه می تواند مزیت همکاری نزدیک با زیرساخت های برق شهری در جهت به حداقل رساندن تأثیر شارژ باتری ها در ساعات اوج استفاده از برق را داشته باشد. بعلاوه ، با هماهنگی مناسب ، می توان از وسایل نقلیه الکتریکی برای تنظیم فرکانس شبکه برق شهر در مواقعی که سرویس ندارند نیز استفاده کرد.

همچنین با هوشمندتر شدن شهرها ، انتظار می رود تعداد خودروهای مورد استفاده در شهرها نیز کاهش یابد. وسایل نقلیه بدون راننده می توانند به طور بالقوه دیدگاه مردم را نسبت به ضرورت داشتن اتومبیل تغییر دهند. گمان می رود که با استفاده از وسایل نقلیه خودکار میزان وسایل نقلیه متعلق به شهرنشینان کاهش یابد ، در نتیجه تعداد اتومبیل های موجود در خیابان کاهش یافته و در پی آن نیز میزان انتشار گازهای مخرب نیز کاهش یابد.

چالش ها و نگرانی های شهر هوشمند

مشکل اتصال در شهرهای هوشمند

مشکل اتصال در شهرهای هوشمند

ابتکارات در شهر هوشمند باید بگونه ای باشد که هدف آن کمک به ساکنان ، تجار و بازدیدکنندگان شهر باشد. حاکمان شهر نه تنها رهبران شهر نه تنها باید آگاهی از مزایای فن آوری های شهر هوشمند در حال اجرا را افزایش دهند ، بلکه استفاده از داده های باز و دموکراتیک را برای شهروندان خود ارتقا دهند. اگر مردم بدانند که در چه چیزی شرکت می کنند و از مزایایی که می تواند به همراه داشته باشد ، احتمالاً بیشتر از پیش جذب هوشمند شدن شهر میشوند.

تقویت همکاری بین بخش های دولتی و خصوصی و ساکنان شهر کلید ایجاد شهروندانی هوشمند میباشد که برای مشارکت مثبت در شهر و جامعه درگیر خواهند شد. پروژه های شهر هوشمند باید شامل برنامه هایی برای شفاف سازی و در دسترس قرار دادن داده ها برای شهروندان ، اغلب از طریق پورتال داده باز یا برنامه تلفن همراه باشد. این ساکنان را قادر میسازد این مورد ساکنان را قادر می سازد تا با داده ها درگیر شوند و درک کنند که برای چه مواردی استفاده می شود. همچنین از طریق یک برنامه هوشمند شهری ، ساکنان می توانند کارهای شخصی خود را انجام دهند ، مانند مشاهده مصرف انرژی خانه خود ، پرداخت قبوض و یافتن حمل و نقل عمومی کارآمد.

مخالفان بحث هوشمند شدن شهرها نگران هستند که حریم خصوصی افراد در هوشمند شدن شهرها به خطر بیافتد ، زیرا در شهرها اطلاعاتی از شهروندان به صورت روزانه تولید خواهد شد که نیازمند حفاظت میباشد تا از دسترس افراد سودجو و هکرها در امنیت باشد. بعلاوه ، ممکن است وجود حسگرها و دوربینها به عنوان تعرض به حریم خصوصی یا نظارت دولت تلقی شود. برای پرداختن به این مسئله ، داده های شهر هوشمند جمع آوری شده باید ناشناس باشند و اطلاعات قابل شناسایی شخصی نداشته باشند.

شهر هوشمند Neom عربستان سعودی

شهر هوشمند Neom عربستان سعودی

با این حال ، بزرگترین چالشی که شهرهای هوشمند با آن روبرو خواهند بود مشکل اتصال میباشد. در سطح هوشمند هزاران و حتی میلیون ها دستگاه اینرنت اشیاء به صورت پراکنده وجود دارد که اگر این اتصال وجود نداشته باشد کارایی خود را از دست میدهند.

بعلاوه ، حمل و نقل عمومی ، مدیریت ترافیک ، ایمنی عمومی ، مدیریت آب و پسماند ، تأمین برق و گاز طبیعی می توانند غیر قابل اعتماد باشند زیرا سیستم در اینگونه شهرها روز به روز رشد پیدا میکند. برای موارد گفته شده راه حلی وجود دارد و آن نگهداری مداوم و آزمایش آنها میباشد که بزاعث میشود سیستم همواره به روز نگه داشته شود.

شهرهای هوشمند با چالشی برای جذب و نگهداری شهرنشین ها بدون نیاز به یک بافت فرهنگی ، رو به رو هستند. ماهیت فرهنگی یک منطقه اغلب اوقات بیشترین توجه ساکنان را به خود جلب می کند. این چیزی است که با سنسور قابل برنامه ریزی یا کنترل نیست. بنابراین شهرهای هوشمند ممکن است در این مورد خاص دچار تزلزل شوند زیرا نمیتوانند حس اصالت ، خاص بودن یک مکان را فراهم کنند.

شهر هوشمند Arizona's Buckeye

شهر هوشمند Buckeye آریزونا

علاوه بر این ، شهرهای هوشمندی که از ابتدا به صورت هوشمند ساخته میشوند همانند دو شهر هوشمند Neom عربستان سعودی و Buckeye آریزونا که در صحرا ساخته شده اند ، با مشکل نبود جمعیت شهر نشین مستقر رو به رو هستند. با وجود ساخته شدن اینگونه شهرها نگرانی ها برای تامین آب آنها نیز افزایش یافته است.

چرا به شهرهای هوشمند نیاز داریم؟

هدف اصلی یک شهر هوشمند ، ایجاد یک محیط شهری که کیفیت زندگی بالایی را به ساکنانشان فراهم آورد میباشد که در پی آن رشد اقتصادی کلی را نیز ایجاد خواهد کرد. بنابراین ، یک مزیت عمده شهرهای هوشمند توانایی آنها در ارائه خدمات بیشتر به شهروندان با استفاده از زیرساخت ها و هزینه کمتر میباشد.

با ادامه رشد جمعیت در شهرها ، ضروری است که این مناطق شهری با استفاده کارآمدتر از زیرساخت ها و دارایی های خود ، جمعیت رو به افزایش را در خود جای دهند. برنامه های کاربردی شهر هوشمند می توانند این پیشرفت ها را انجام دهند ، عملیات شهری را پیش ببرند و کیفیت زندگی را در بین ساکنان بهبود بخشند.

برنامه های کاربردی شهر هوشمند ، شهرها را قادر میسازد تا ارزش جدیدی را از زیرساخت های موجود خود پیدا و ایجاد کنند. این پیشرفتها باعث ایجاد درآمد جدید و بهره وری عملیاتی شده و به دولتها و شهروندان در پس انداز پول کمک می کند.

چرا به شهرهای هوشمند نیاز داریم

چرا به شهرهای هوشمند نیاز داریم

نمونه هایی از شهرهای هوشمند

در حالی که بسیاری از شهرهای جهان پیاده سازی فناوری های هوشمند را آغاز کرده اند ، برخی از آنها موفق تر عمل کرده و در حال حاضر به عنوان یک شهر هوشمند در نظر گرفته میشوند. این شهرها عبارتند از :

 • Kansas City, Missouri

 • San Diego, California

 • Columbus, Ohio

 • New York City, New York

 • Toronto, Canada

 • Singapore

 • Vienna, Austria

 • Barcelona, Spain

 • Tokyo, Japan

 • Reykjavik, Iceland

 • London, England

 • Melbourne, Australia

 • Dubai, United Arab Emirates

 • Hong Kong, China

بیشتر پروژه های جدید شهر هوشمند در خاورمیانه و چین متمرکز شده اند ، اما در سال 2008 ، ریکاویک و تورنتو در کنار توکیو و سنگاپور به عنوان هوشمندترین شهرهای جهان ذکر شده اند.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/12/09 ساعت 2020 دسامبر 9 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *