9 ویژگی که تکنولوژی زی ویو را برتری بخشیده وباعث گرایش افراد به آن می گردد

زی ویو یک تکنولوژی ارتباطی بدون سیم می باشد (مانند بلوتوث و وای فای) که مخصوص هوشمندسازی خانه طراحی و ساخته شده است. زی ویو یک شبکه مش است که از امواج رادیویی با فرکانس 800-900 MHz استفاده میکند. اصل طراحی زی ویو اطمینان از انتقال مطمئن و کم تأخیر بسته های داده های کوچک می باشد. تکنولوژی زی ویو در کل جهان (آمریکا ، اروپا و آسیا) گسترش یافته و به کار گرفته می شود.

خانه های هوشمند نمونه ای اصلی می باشند از اینکه چگونه تکنولوژی میتواند مستقیما زندگیمان را بهبود بخشد. قاعده ابتدایی هر خانه هوشمند این است که تمامی تجهیزات و وسایل نصب شده کارها را به جای شما انجام دهند. چراغ ها میتوانند از دور کنترل شوند، سیستم گرمایش شما به خودی خود کار کند و دربها زمانیکه کسی قصد ورود به منزل شما را داشته باشد به شما هشدار میدهند. یکی از مهمترین جنبه های این تکنولوژی که موجب بروز خانه هوشمند گردید، ارتباطات پیشرفته است. بدون ارتباط مناسب، ترموستات هوشمند شما قادر به خواندن اطلاعات از سنسورهایش نمیشود و شما نمیتوانید از گوشی موبایل هوشمند خود چراغ ها را کنترل کنید. بنابراین مرتب سازی ارتباطات دقیقا به اندازه خود تجهیزات دارای اهمیت می باشد. در این مقاله ، در مورد زی ویو صحبت خواهیم کرد ، یک پروتکل ارتباطی امیدوارکننده که برای اتوماسیون منزل طراحی شده است.

شبکه مش

شبکه مش شبکه ایست که تمامی Node ها بصورت مستقیم و بدون ترتیب خاصی به Node های بسیاری متصل هستند. سپس این Node ها برای انتقال موثر داده با یکدیگر همکاری میکنند.

در یک شبکه زی ویو هر تجهیز نمایانگر یک Node میباشد و هر وسیله ای به همه تجهیزات در محدوده خود متصل هی باشد. چنین پیکربندی دارای دو مزیت بزرگ میباشد:

ارتباط لازمی توسط یک Gateway صورت نمیگیرد: در یک شبکه وای فای هر تجهیز ملزم به متصل شدن به یک دیوایس مشترک (معمولا روتر) است تا به شبکه دسترسی داشته باشد. در شبکه زی ویو، یک تجهیز جدید مستقیما به دیگر تجهیزات متصل میگردد و به کل شبکه دسترسی پیدا می کند.

محدوده- برد (Range):در حالیکه برد هر وسیله زی ویو  حدود 30 متر می باشد (این مقدار در وسیله های جدید بیشتر می باشد) برد تمام شبکه خیلی بیشتر است. اطلاعات در این پروتوکول از یک Node به Node دیگر تا چهار برابر انتقال پیدا میکند. این ویژگی این امکان را میدهد تا ارتباط بین دو تجهیز که خارج از محدوده یکدیگرمیباشند حفظ گردد.

این امکانات زی ویو را از پروتکول های ارتباطی دیگری مثل وای فای که در حال استفاده هستند متمایز میکنند و کار را به خصوص برای کنترل و مانیتور وسایل مناسب تر می کند.

9 دلیلی که زی ویو بهترین است

 

  • تعامل بالای تجهیزات

از آغاز قابلیت، همکاری و سازگاری  یکی از راهبردهای اصلی زی ویو بوده، به عبارت دیگر تجهیزات زی ویو برای سازگاری بالا با یکدیگر بدون درنظرگیری مدل،مارک یا برند، کارخانه سازنده و … طراحی شده اند. این موضوع ساده ولی مهم اطمینان می دهد که محصولات متنوع زیادی برای خانه هوشمند شما وجود دارد. در سال 2017 حدود 1700 محصول دارای استاندارد زی ویو در بازار بود که تا سال 2019 این عدد به 2600 محصول افزایش یافت و این لیست همچنان در حال اضافه شدن است.

  • نصب آسان

گاهی اوقات نصب تجهیزات الکترونیکی می تواند واقعا کار طاقت فرسایی باشد، شما اکثرا اینگونه کارها را به کس دیگری میسپارید که هزینه بر می باشد، برای رفع این مشکل زی ویو یک راه حل معرفی میکند به نام SmartStart ، ویژگی که مرحله نصب را بسیار راحت و سریع میکند.

با SmartStart ، تنظیمات دستگاه یا وسیله توسط سازنده یا توزیع کننده قبل از ارسال انجام می شود. به این ترتیب ، تمام دستگاه ها از پیش تنظیم شده و با شبکه جفت می باشند. برای نصب یک دستگاه جدید ، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که منبع تغذیه آنرا وصل نمایید. گیت وی شبکه شما بطور خودکار آن را تشخیص می دهد و ارتباطی با آن برقرار می کند. حتی اگر دستگاهی را نصب می کنید که از قبل پیکربندی نشده باشد ، کار شما هنوز هم بسیار آسان خواهد بود. اسکن کد QR دستگاه باعث می شود کنترل

کننده مرکزی یا همان گیت وی شما مطلع شود که شما دستگاه جدیدی را به شبکه اضافه می کنید. سپس کنترل کننده مرکزی دستگاه را تشخیص داده و به آن متصل می شود یا شما را از طریق تمام مراحل لازم مطلع و راهنمایی می کند.

  • مصرف پایین انرژی

اکثر تجهیزات خانه هوشمند باید به برق وصل شوند ولی بعضی از آنها با باتری کار میکنند. برخی از این تجهیزات مثل سنسورها و وسیله های کمکی هستند که بطور مستمر در حال کار کردن نیستند مانند سنسورهای درب/پنجره. به دلیل اینکه نکته مهم خانه هوشمند راحتی می باشد بنابر این عوض کردن باتری ها هر هفته بسیار ناخوشایند می باشد. پس داشتن مصرف انرژی پایین بسیار نکته مهمی است.

در این راستا چیپ ست های زی ویو برای مصرف انرژی پایین بهینه شده اند، آنها اکثر اوقات در حالت Sleep  میمانند و داده را زمانی که مورد نیاز میباشد انتقال میدهند. صد البته عمر مفید باتری ها بر حسب وسیله متفاوت است اما یک سنسور به طور متوسط می تواند تا 10 سال با یک باتری کار کند.

  • کمترین تداخل

همانطور که در ابتدای مقاله مطرح شد زی ویو از امواج رادیویی با فرکانس 800-900 MHz استفاده میکند. برای اکثریت، این ویژگی موضوعی بی اهمیت می باشد در حالیکه این موضوع در پایداری این پروتکل بسیار مهم می باشد. برخی از پروتکل های فراگیر و پرکاربرد مانند بلوتوث و وای فای از فرکانس 2.4 GHz  استفاده میکنند و با توجه به حتمی بودن وجود این امواج در خانه سبب ترافیک در این باند فرکانسی می شود لذا استفاده از باند فرکانسی کم کاربرد به شدت منجر به کاهش نویزهای محیط می شود. در نتیجه این موضوع باعث می شود پروتکل زی ویو قوی تر شود زیرا این باند فرکانسی  مستعد دخالت از خارج و “ترافیک” درون شبکه نیست.

  • امنیت

یکی از وظایف مهم یک خانه هوشمند برقراری امنیت برای خانه شماست. تجهیزاتی مانند قفل های هوشمند و یا سنسورهای پنجره برای جلوگیری از ورود افراد بیگانه استفاده می شوند، اما یک نکته دیگر برای امنیت خانه های هوشمند وجود دارد و آن جلوگیری از هک کردن سیستم هوشمند منزل شما در بستر اینترنت می باشد.

اگرچه داشتن قفل درب ایمن مهمتر از داشتن شبکه خانگی امن به نظر برسد، ولی هر دو در واقع به یک  اندازه مهم هستند. با داشتن یک شبکه خانگی هوشمند ناامن ممکن است افراد غیرمجاز به آن دسترسی پیدا کنند و یا دستگاههای ناخواسته را به آن متصل کند.

برای جلوگیری از بروز چنین ناامنیتی، Z-wave دارای چارچوب Security 2 است که به منظور ایمن

نگه داشتن شما و شبکه خانگی هوشمند ساخته شده است. ابتدا مطمئن می شود که اضافه کردن وسیله ها به شبکه شما ایمن و آسان است. بعد از اینکه شبکه شما راه اندازی گردید ، تمام ارتباطات داخلی را با خیال راحت رمزگذاری می کند و از طریق یک تونل مطمئن به ابر متصل می شود.

  • مقیاس پذیری

بیشتر وسیله های مجهز به زی ویو دارای برد حدود 30 متر هستند که برای اکثر خانه ها کافی می باشد. اما اگر نیازهای شما بیش از این حد باشد ، می توانید محدوده شبکه خود را به راحتی گسترش دهید. وسیله های زی ویوهمچنین می توانند به عنوان یک تکرار کننده یا به تعبیر غیرفنی ، یک واسط عمل کنند. این بدان معنی است که می توان پیامی را به صورت غیر مستقیم از طریق دستگاههای دیگر به دستگاهی ارسال کرد.

تنها جزئیاتی که باید در مورد این ویژگی به خاطر داشته باشید وسیله های دارای باتری هستند. این وسیله ها برای مصرف کم بهینه شده اند و به عنوان تکرارکننده عمل نمی کنند ، زیرا این امر باعث کاهش عمر باتری آنها می شود.

شبکه زی ویو نه تنها در محدوده برد خود ، بلکه در تعداد دستگاههای متصل نیز مقیاس پذیر است. یک شبکه عادی زی ویو می تواند شامل 232 وسیله باشد. و اگر هنوز این خواسته های شما را برآورده نمی کند ، شبکه می تواند برای میزبانی حتی دستگاه های بیشتر گسترش یابد.

  • open-source

زی ویو کاملاً open-source نیست، اما چندین بخش از این فناوری علنی شده است.  open-sourceبودن، این فناوری را برای علاقه مندان به DIY بسیار عالی می کند. این ویژگی تقریبا هر کسی را قادر می سازد تا برنامه خود را بسازد که برای نیازهای منحصر به فرد خود مناسب است. و حتی اگر به برنامه نویسی آگاهی کافی ندارید، جوامع آنلاین زیادی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند وارد دنیای  DIY  زی ویو شوید.

open-source  بودن باعث می شود تا از این پروتکل گسترده تر استفاده شود. این امر باعث می شود افراد بیشتری هنگام تصمیم گیری در مورد پروتکل برای پروژه اتوماسیون منزل خود، زی ویو را انتخاب کنند. و با افزایش تعداد شبکه های زی ویو، تولید کنندگان برای توسعه دستگاه های جدیدتر و بهتر، گسترش انتخاب و کاهش قیمت ها، انگیزه می گیرند.

  • هزینه پایین

سیستم های اتوماسیون خانگی یک امتیاز تجملاتی فقط برای افراد ثروتمند بود. یک سیستم اتوماسیون کامل خانه که قبلاً هزینه می شد به اندازه ده ها هزار یورو بود، اما دیگر نه. فناوری زی ویو بر پایه تراشه قدرتمند اما کم هزینه است. به همین دلیل تقریباً همه دستگاههای سازگار مقرون به صرفه هستند.

علاوه بر این ، قیمت ماژول های زی ویو دلیل دیگری را برای هیجان به علاقه مندان به DIY می دهد. ماژول هایی  در بازار وجود دارد بنام Z-stick  .  این دستگاه های ساده به شما امکان می دهند که کنترل کننده مرکزی خود را بسازید و شبکه اتوماسیون منزل خود را ایجاد کنید.

  • اجتماعات زی ویو

هرزمان چیزی محبوبیت پیدا کند و مورد استفاده گسترده قرار گیرد، جوامع آنلاین شروع به ظهور می کنند و زی ویو نیز از این قاعده مستثنی نیست. چنین اجتماعاتی بسیار مفید هستند زیرا آنها مکانی را نشان می دهند که علاقه مندان به زی ویو می توانند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و به یکدیگر کمک کنند. چنین امکانی باعث محبوبتر شدن و بیشتر مورد استفاده قرار گرفتن این پروتکل می شود.

نمونه بارز اتحادیه  Z-Wave، یک اجتماع رو به رشد شرکت ها و توسعه دهندگان با یک هدف مشترک، است. آنها می کوشند تا یک سیستم واحد را با همان تعداد دستگاه های مختلف ایجاد کنند که همگی با یکدیگر سازگار باشند. با وجود اینکه چندین پروتکل ارتباطی خانه هوشمند وجود دارد، زی ویو پتانسیل واقعی برای تبدیل شدن به استاندارد صنعت را دارد.

به طور خلاصه ، داشتن یک شبکه خانگی هوشمند خوب و قابل اعتماد به همان اندازه که دستگاه های متصل به آن مهم هستند، قابل اهمیت می باشد. یک شبکه هوشمند مناسب و معقول باید مستحکم باشد ، یکنواخت اجرا شود و از برقراری ارتباط بی سیم بین دستگاه های متصل اطمینان حاصل کند. زی ویو در همه این موارد برتری دارد و مجموعه کاملی از ویژگیهای مفید را به عنوان پاداش اضافه می کند.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 19/11/13 ساعت 2019 نوامبر 13 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *