6 درسی که من در هنگام هوشمند سازی خانه خود گرفتم

 

من چند سال گذشته را صرف هوشمند سازی “ایده آل” شخصی خودم کردم یا حداقل سعی کردم به آن نزدیکتر شوم .البته در طی زمان تکنولوژی و بازار خانه هوشمند در حال تغییر هست ،اما موارد زیر برخی از درس های کلی است که من در این زمینه آموخته ام .

 1. امروز ما روز استقلال خود را جشن می گیریم!

امروز ما روز استقلال خود را جشن می گیریم

خانه هوشمند به صورت کاملا مستقل عمل می کند

اولین و مهمترین درسی که حایز اهمیت است، خانه هوشمند شما باید به گونه ای باشد که در عین توانمند بودن ، تا حد ممکن مستقل از خدمات افراد با تخصص بالا باشد.

مهم تر از همه این مسئله مربوط به سیستمی است که هسته مرکزی آن متکی به اینترنت و سرور های خارجی می باشد. شما قطعا نمی خواهید با حمله هکرها مواجه شوید یا چراغ های هوشمندتان به طور ناگهانی خاموش بشود چرا که شرکت سازنده آن ورشکسته شده است و از ارائه خدمات معذور است.

راه حل من در این زمینه استفاده از سیستمی است که هسته مرکزی آن بدون نیاز به هیچ گونه اتصالی به اینترنت و تحت کنترل شخصی کار کند . ترجیحا سیستم های open source ، مانند openHAB ، Vera Control ، Fibaro یا هر سیستم خانه هوشمندی که  به صورت محلی  و مستقل از سرور های cloud کار کند. البته این بدان معنی نیست که برخی از دستگاه های متصل به اینترنت یا خدمات نمی توانند در نصب خانه هوشمند استفاده بشوند.این به این معنی است که سیستم بدون آن cloud کاملا از کار نیفتاده و شما به صورت داخلی قابلیت دسترسی به سیستم را داشته باشید.

بخش دیگری از این مستقل بودن مقاومت آن در برابر بروزرسانی ها و تغییرات پیکربندی سرور ها است. بروز مشکل در هر کدام از این دو مورد در برخی از مواقع ،تنظیمات شخصی خانه هوشمند من را خراب کرده است که این عمل باعث شد وقت زیادی برای بازیابی آنها صرف کنم .بعد از تکرار چندین باره این خرابی ها تصمیم گرفتم سیستمی را اجرایی کنم که امکان تهیه نسخه پشتیبان از کلیه تنظیمات را داشته باشد. در مورد open HAB این مورد را به وسیله یک image که به راحتی در دسترس است(openHABian) در ترکیب با یک git که تمام فایل های openHAB من را در خود جای داده و تمام تغییرات را در نسخه های متفاوت ذخیره میکند. درآن صورت اگر چیزی نا درست باشد ، چه در نرم افزار و چه در سخت افزار ، فقط با خرید یک Rasperry Pi جدید ، openHABian  را در آن نصب میکنم و نسخه کارآمد مربوط به تنظیمات خود را دانلود میکنم . تنها چیزی که ممکن است در اینجا از دست بدهم برخی از داده های وابسته به زمان است.

 1. یک حلقه برای اداره کردن همه تجهیزات

یک حلقه برای اداره کردن همه تجهیزات

اگر همه چیز در خانه هوشمند ، تحت کنترل یک نرم افزار باشد جذاب به نظر میرسد ولی من آموخته ام که هیجان استفاده از آن خیلی سریع قدیمی میشود. بعد از شگفتی اولیه توانایی کنترل نور از طریق تلفن هوشمند (نوعی جادوگری مدرن) این امر خیلی سریع کسالت آور میشود .برای جلوگیری از این امر ، به بهترین راهها برای انجام کارهای منظم در خانه خود بیاندیشید.در تجربه من به معنای ترکیب روش های مختلف کنترل خانه هوشمند شماست برای مثال :

 • از طریق صدا با استفاده از دستیارهای صوتی alexa یا google home
 • از طریق تلفن هوشمند (برنامه ، مرورگر)
 • از طریق برخی از کنترلرهای مرکزی ( مانند touch panel )
 • از طریق سوئیچ ها یا سنسورها
 • از طریق حلقه جادویی که همه تجهیزات را به خواست شما متصل میکند …!

ترکیب مناسب این موارد باعث میشود که شما به راحتی و سادگی از امکانات خانه هوشمند خود استفاده کنید. من با کنترل کردن همه چیز از طریق تلفن و Alexa شروع کردم اما به سرعت فهمیدم که در موارد خاص به راحتی می توان بعضی از سوییچ های را در اکثر اتاق ها قرار داد تا به سرعت چراغ ها خاموش و یا روشن شود.

همچنین هر روز متوجه شوید که مرتباً همان کارها را به روال تکراری و  device groups انجام می دهید . نیازی نیست که چراغ هر اتاق را یکی پس از دیگری خاموش کنید ، گذشته از همه اینها قراراست یک خانه هوشمند باشد …!

 1. چراغ ها به صورت خودکار کار می کنند پس جایی برای نگرانی وجود ندارد

سنسور هوشمند در خانه هوشمند

این مرحله یک مرحله منطقی است که شما وقتی دستگاه های خود و همه مکانیسم های مختلف کنترل آنها را تنظیم می کنید : اجازه بدهید که خانه هوشمند کنترل خودش را انجام بدهد.

حتی با وجود یک تنظیمات مناسب شما باید تمام مدت همان چراغ ها را خاموش و یا روشن کنید… دقیقا همانند هر خانه استاندارد دیگری که وجود دارد.اما چه کسی می خواهد که یک خانه هوشمند داشته باشد تا فقط همان کارهای گذشته را انجام دهد ؟

تنها چیز با همیتی که من در تنظیمات خانه هوشمند خودم انجام دادم اضافه کردن سنسور های حرکتی در کلیه اتاق هایی است که به طور خودکار چراغ های من را خاموش و یا روشن میکنند. همانند جادو ، شما فقط حرکت میکنید و چراغ پیروی میکند. من به این موضوع که گاهی اوقات اگر در جایی غیر از خانه باشم و فراموش کرده باشم که چراغ ها را خاموش کنم عادت کرده ام.البته این موضوع ممکن است نیازمند برخی کارها باشد و من مجبور شدم قوانین بیشتری را به آن اضافه کنم تا به صورت یکنواخت عمل کند ( برای مثال من برای دیدن یک فیلم به چراغ های روشن نیازی ندارم چرا که یک مقداری حرکت کرده ام.)

در پایان این همان چیزی است کخ باعث جذابیت یک خانه هوشمند میشود.همچنین تصور میکنم که در آینده تکنولوژی خانه هوشمند به وسیله یادگیری ماشین ها و جمع آوری داده های بیشتر درباره ما  رو به پیشرفت خواهد رفت. باز هم باید به این نکته اشاره شود که کلید اصلی همان انجام کار به صورت local میباشد…

 1. به دنبال حقیقت یا فراموشی

نمونه ای از مقادیر حسگر ضبط شده در دستگاه های هوشمند معتدل ساز هوا

در این تصویر دستگاه هوشمند معتل ساز هوا مقادیر را ثبت و ضبط میکند

یک سیل از دستگاه های هوشمند جدید همواره در حال تولید هستند . به عنوان کسی که بسیار علاقه مند به تکنولوژی است ، تعداد زیادی از دستگاه  های هوشمند را امتحان کرده ام و در مورد موارد بسیار دیگر نیز مطالعه کرده ام .یک موضوعی که برای من مورد توجه بوده این است که( شاید بعد از سرگرمی اولیه برای تلاش در مورد چیزهای جدید) اکثر دستگاه ها در واقع غیر قابل استفاده هستند. در عوض ، به نظر می رسد ایده بهتری برای یافتن مناطقی باشد که خانه هوشمند واقعاً می تواند به ارزش زندگی روزمره شما بیفزاید و تا آنجا که ممکن است در آنجا اتوماتیک شود.

در اینجا چند نمونه از دستگاههای مفیدتر آورده شده است :

 • در صدر لیست باید چراغ های هوشمند همراه با سنسور های حرکتی قرار گیرد. چراغ های هر یک از اتاق های آپارتمان من به طور خودکار خاموش و روشن میشوند،سوییچ های چراغ ها به ندرت استفاده میشوند. این موضوع شاید به نظر یک چیز کوچک باشد اما در واقع در استفاده روزانه بسیار جذاب است (من در واقع در حال فراموشی موضوع خاموش بودن چراغ ها هنگامی که بیرون از خانه هستم میباشم.)
 • یکی دیگر از موارد خارق العاده برای خانه هوشمند من جاروبرقی خودکار می باشد که هر روز هنگامی که من در خارج از خانه هستم به طور خستگی ناپذیری در حال تمیزکاری خانه است،این موضوع به شما اجازه می دهد تا در یک آپارتمان کاملا تمیز باز گردم . این جاروبرقی فقط به نقاطی از آپارتمان که دسترسی سختی دارند وارد نمیشود . به امید روزی که برای پاک کردن گرد و غبار مبلمان نیز دستگاه مشابهی وجود داشته باشد.

معلوم شد که سایر دستگاهها به اندازه انتظارات مفید نیستند:

 • چراغ های رنگارنگ ، چراغ های نقطه ای و چراغ های بدون اتوماسیون به طور کلی – بنا به تجربه من روشن کردن تمام چراغ های هوشمند به صورت دستی فقط در مقایسه با چراغ های معمولی ، از مزایای آن ها کاسته است. در حقیقت حتی ممکن است آزاردهنده تر باشد که بخواهید به جای اینکه سوئیچ را بزنید ، برنامه مناسب را پیدا کنید. من همچنین فهمیدم که (حداقل برای خودم) من به هیچ وجه از گزینه های نورپردازی رنگی استفاده نمی کنم ، اگرچه گزینه های نصب شده ای هم دارم. نور سفید عادی تقریباً برای همه زمان ها بهتر است ، باقی چیز ها فقط یک نوع حقه است ( استثنای قابل توجه: ترکیب های نور گرم / سرد) . آنها در واقع یک روش بسیار خوب برای جابجایی بین یک محیط متمرکز تر برای کار و یک مکان دنج خوب با کلیک یک دکمه هستند.
 • سنسور هایی که سنسور حرکتی نیستند. من سنسورهای نور / دما / رطوبت و برخی از سنسورهای تماسی را در و پنجره های نصب شده دارم . و در حالی که تماشای این ارزش ها به مرور زمان در داشبورد واقعاً خوب است ، اما من واقعاً مورد کاربردی خوبی برای آنها پیدا نکرده ام . یک بار دیگر یک استثنا وجود دارد: سنسورهای مربوط به امنیت. یک سنسور آب را در کف کنار ماشین لباسشویی خود نصب کردم .به احتمال زیاد هرگز به آن احتیاج به آن نخواهم داشت اما دانستن اینکه در صورت ریختن آب از دستگاه ، تقریباً فوراً به شما اطلاع داده خواهد شد ، مطمئناً ارزش 15 یورو را دارد.

وسایل آشپزخانه هوشمند اعتراف می کنم که من خودم هنوز از آنها استفاده نکرده ام اما هنوز هم آنها را زیاد می بینم. چرا به این نیاز دارید؟ به عنوان مثال در مورد دستگاه معتدل ساز هوا به نظر میرسد از جمله دلایلی است که شرکت های هوشمند سازی برای توجیه قیمت بالای دستگاه ها ارائه میدهند.

 

 

 1. برخی از افراد از خود گذشته هستند و فقط به دیگران اهمیت میدهند.

این همان چیزی است که به خاطر عجله برای ساخت خانه هوشمند جذاب خود از آن غافل میشوید: به احتمال زیاد شما تنها کسی نیستید که از آن استفاده خواهید کرد . حداقل قابلیت های اساسی باید برای مهمانان ، هم اتاقی ها و خانواده نیز در دسترس باشد . این موضوع یکبار دیگر به اهمیت دستگاه تنظیم کننده خودکار اشاره میکند. دستگاه تنظیم کننده خودکار برای هرکسی به طور خودکار عمل میکند. با این وجود ، من نیز مجبور شدم بعضی از جنبه های اتوماسیون را مرتباً به روز کنم تا قابل استفاده برای همه باشد . به عنوان مثال اگر یک نفر در حالی که دیگری در خواب است حرکت کند همه چراغها نباید روشن شوند.

برخورداری از روش های مختلف برای کنترل خانه هوشمندتان راه حل خوبی است به این منظور که خانه هوشمندتان را در دسترس سایر کابران قرار دهد. بعلاوه یک سوئیچ قدیمی مناسب برای چراغ های شما هنوزهم قابل استفاده است ، حتی اگر روش ارسال پیام های z-wave به یک کنترلر کار کند. همچنین اگر شما در هنگام راه اندازی دستگاه های هوشمندتان به آسان ترین روش برای یادگیری اسامی و پیش فرض های مورد استفاده باشید باید بسیار مراقبت کنید چرا که کنترل صدا بسیار حساس است . (همانند اتصال اکوها به چراغ های اتاق که در آن قرار دارید)

دیدن شخص دیگری که از همه چیز در خانه هوشمند شما استفاده می کند ، یک معیار خوب برای چگونگی مناسب بودن راه اندازی شما است. اگر آنها نتوانند برخی از ویژگی های آن را دریابند ، ممکن است ایده خوبی باشد که نگاهی دیگری به آنها بیندازیم: شاید با روش ساده تری انجام شود؟

 

 

 1. تعادل در همه چیز

به نظر می رسد اکثر افرادی که شروع به ساخت خانه هوشمند خود کرده اند ، این کار را اکثراً به دو روش مختلف انجام می دهند: یا تمامی وسایل را به صورت یکجا خریداری کرده و راه اندازی میکنند و یا به کل راه اندازی خانه هوشمند شک دارند و به همین خاطر با خرید تنها یک لامپ هوشمند شروع میکنند.

البته این موضوع ممکن است کمی اغراق آمیز باشد اما هر دوی آنها در مورد خانه هوشمند وسوسه شده اند وهر دوی آنها به نظر من خیلی دور تر از بهترین روش هستند. در اینجا باید به یک روش سوم کاملا متفاوت اشاره کنم ، همان روش که خودم از آن شروع کردم و مشخص شد که کمتر از ایده آل هست. با ساختن همه چیز به وسیله خودتان شروع کنید. براساس چارچوب خوب MySensors ، خودم سنسورهای حرکتی و کنترل کننده های LED را ایجاد می کنم.

همه این رویکردها بدون ایجاد سرمایه گذاری قابل توجه در کار ، وقت و پول منجر به ایجاد یک برنامه خوب نمی شود.خرید تنها یک دستگاه امکان اتوماسیون را نمیدهد و بیشتر اوقات منجر به بی حوصلگی افراد بعد از مدت کوتاهی میشود . خرید همه چیز بدون آزمایش مناسب منجر به صرف هزینه های زیادی که بلا استفاده است ، می شود. ساختن همه چیز به وسیله خودتان زمان قابل توجهی را میطلبد وطبق تجربه من همیشه به یک مجموعه پایدار منجر نمیشود.

توصیه من برای صاحبان آینده یک خانه هوشمند این است که همه 3 رویکرد را با هم مخلوط کنید : اگر شما به اندازه کافی اهل فن هستید برخی از کنترل کننده های خانه هوشمند open source  مانند openHAB / Assistant / Node Red / FHEM / Domoticz را امتحان کنید و از روش که میپسندید به عنوان یک پایه محکم برای راه اندازی خانه هوشمند مستقل خوتان استفاده کنید . بسته به آنچه توسط این نرم افزار کنترل کننده پشتیبانی می شود ، برخی از اتصالات پایه سخت افزاری ارزان اما قابل اطمینان را انتخاب کنید. می تواند شامل هر چیزی همانند Wifi rounter (یک شبکه جداگانه برای دستگاه های IoT شما بهترین راه حل است) ، و یا یک USB زی ویو سپس مجموعه ای از سنسورها و بازیگران را از جنبه یک خانه هوشمند انتخاب کنید ( من به شما پیشنهاد میدهم از لامپ ها شروع کنید ) این موارد به اندازه کافی برای آنچه واقعا به آن نیاز دارید مناسب هستند و میتوانید آنها را برای مدتی تست کنید . هنگامی که مطمئن شدید که آنها مناسب هستند ، به اندازه کافی از آنها (مثلاً حداقل یک نور در هر اتاق) بخرید تا در واقع به طور مداوم از آنها استفاده کنید و سپس به مورد دیگر مراجعه کنید. همچنین همیشه به قسمت های قدیمی تر تنظیم شده خود بازگردید و هر زمان که لازم بود آنها را تنظیم کنید.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/07/28 ساعت 2020 جولای 25 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *