10 مورد از فناوری های هوشمند

امروزه بیشتر افراد نیازمند روش هایی هستند که علاوه بر صرفه جویی بر زمان برای آن ها آرامش و راحتی را نیز به ارمغان آورد. در این خصوص خانه های هوشمند به کمک افراد خواهند آمد. به طور کلی تعریفی که میتوان از خانه های هوشمند ارائه داد خانه هوشمند مجموعه ای از ابزار هایی است که برای کمک به افراد طراحی و تولید شده اند که با کمک آن میتوانید کنترل بسیاری از وسایل برقی و مکانیکی خانه را به آن بسپارید. این موضوع هم در مصرف انرژی اثر گذار بوده و هم راحتی و آسایش را به همراه دارد.

به طور کلی تکنولوژی خانه هوشمند نیازمند زیرساخت هایی است از جمله شبکه بیسیم و یا با سیم که به وسیله آن میتوانید خانه هوشمند خود را راه اندازی کنید. در زیر به 10 مورد از فناوری های هوشمند آینده نزدیک پرداخته ایم با ما همراه باشید.

  1. یخچال هوشمند

یخچال هوشمند یک تکنولوژی پیشرفته در زمینه یخچال ها بوده که قائر است انواع اقلام موجود در خود را شناسایی کند و همچنین جزئیات مهم همانند تاریخ انقضا و مدت زمان استفاده را در خود ذخیره کند

یخچال هوشمند

یخچال هوشمند یک تکنولوژی پیشرفته در زمینه یخچال ها بوده که قائر است انواع اقلام موجود در خود را شناسایی کند و همچنین جزئیات مهم همانند تاریخ انقضا و مدت زمان استفاده را در خود ذخیره کند. این یخچال ها سیستم بارکدخوان یا RFID دارند که به وسیله آن جزئیات مربوط به تهیه و تولید مستقیما از اینترنت جمع آوری میشود.

یخچال هوشمند به کاربر خود اجازه میدهد بدون باز کردن در یخچال و تنها با بررسی لیست نمایشگر در ال سی دی با سایر دستگاه های خروجی از محتویات درون آن مطلع شوند. این یخچال های هوشمند میتوانند لیست محتویات خود را به دستگاه های مختلف نمایشگر ارسال کنند و از طریق رسانه های مختلف قادر به برقراری ارتباط است.

  1. سایر لوازم آشپزخانه هوشمند

سنسور های تشخیص دود هوشمند می توانند به شما اطلاع دهند که چه زمانی و در کجا ممکن است تهدیدی برای خانه هوشمند شکل بگیرد.

سنسور های تشخیص دود هوشمند

به دنبال یخچال های هوشمند، بسیاری موارد دیگر نیز در آشپزخانه هوشمند سازی شده اند تا به بهبود کیفیت زندگی کمک کنند. به عنوان مثال اجاق گاز هوشمند به شما اجازه میدهد تا یک دستور غذایی از مرجع دستورهای آشپزی انتخاب کنید و آن را با دمای مناسب همان دستور غذایی بپزید. این اجاق با یخچال هوشمند شما نیز یکپارچه میشود تا بتوانید دستور های غذایی را از یکی به دیگری بفرستید.

شستشوی هوشمند به شما این امکان را میدهد تا از طریق تلفن های هوشمند از راه دور سیکل ها را کنترل کرده و میزان مصرف انرژی آنها را اندازه گیری کنید،همچنین سایر شستشو دهنده ها و خشک کن ها بر روی صفحه نمایش وای فای خود به شما پیشنهادات مربوط به شستشو را ارائه میدهند.

ترموستات هوشمند با استفاده از رابط کاربری مانند iPod ، اتصال WiFi و نرم افزاری ، کنترل های آب و هوایی را برای خانه ایجاد می کند که می تواند بر اساس یادگیری خود از الگوی مصرف تنظیمات مورد نظر را اعمال کند.

سنسور های تشخیص دود می توانند به شما اطلاع دهند که چه زمانی و در کجا ممکن است تهدیدی برای خانه هوشمند شکل بگیرد.

از دیگر نمونه های وسایل هوشمند برای خانه های هوشمند می توان به مایکروویو هوشمند ، ماشین ظرفشویی هوشمند ، پرده های هوشمند ، کتری هوشمند ، پریزهای هوشمند ، توستر هوشمند ، کنترلر مرکزی هوشمند و تهویه مطبوع هوشمند اشاره کرد.

  1. کلید های هوشمند

کلید هوشمند یک کلید با ویژگی های دیجیتالی یا اطلاعاتی است که می تواند عملکردی بیشتر از باز کردن قفل فیزیکی یا دیجیتالی سیستم را تسهیل کند.

کلید هوشمند

کلید هوشمند یک کلید با ویژگی های دیجیتالی یا اطلاعاتی است که می تواند عملکردی بیشتر از باز کردن قفل فیزیکی یا دیجیتالی سیستم را تسهیل کند. با ظهور فناوری های جدیدی که می توانند از سیگنال های فرکانس رادیویی (RF) استفاده کرده و آنها را به اطلاعات دیجیتال تبدیل کنند ، استفاده از کلیدهای هوشمند در بسیاری از صنایع از جمله حوزه خودرو و صنعت مهمان نوازی گسترش یافته است.

انواع مختلفی از کلیدهای هوشمند با استفاده از فناوری پیشرفته تری طراحی شده اند که می توانند اطلاعات بیشتری را برای دستگاههایی که مردم هر روز استفاده می کنند در خود جای دهند. برخی از کارهایی که روی سیستم های کلیدی هوشمند انجام می شود به موازات سایر پیشرفت ها مانند سیستم پرداخت بدون تماس Apple Pay است که روش های تجارت الکترونیکی را تغییر می دهد. کلید هوشمند اصطلاحی گسترده است که احتمالاً در دنیای فردا حتی بیشتر رایج خواهد شد ، زیرا تکنیک های امنیتی هوشمند مانند بیومتریک و رمزگذاری جایگزین سیستم های قدیمی قفل و کلید فیزیکی می شوند.

  1. آنتن هوشمند

آنتن هوشمند نوعی خاص از آنتن دیجیتال است که دارای قابلیت های مربوط به ردیابی یا کنترل سیگنال ها است. این نوع تنظیمات آنتن اغلب در پردازش سیگنال ، رادار و ارتباطات از راه دور استفاده می شود

آنتن هوشمند

آنتن هوشمند نوعی خاص از آنتن دیجیتال است که دارای قابلیت های مربوط به ردیابی یا کنترل سیگنال ها است. این نوع تنظیمات آنتن اغلب در پردازش سیگنال ، رادار و ارتباطات از راه دور استفاده می شود و توسط گروه هایی مانند IEEE ارزیابی می شود.

آنتن های هوشمند می توانند بخشی از سیستم هایی مانند پهنای باند قابل تنظیم مجدد و سیستم های بی سیم نسل بعدی باشند. راه حل هایی همانند متمرکزکننده امواج به هدایت مستقیم امواج در موارد خاص کمک میکند. دو نوع مختلف آنتن هوشمند ، آنتن های هوشمند تغییر دهنده امواج و آنتن های تطبیقی منظم ، به روش های مختلفی کار می کنند. به طور کلی ، آنتن های هوشمند به تخصصی شدن انتقال سیگنال برای بهره وری و سایر مزایا کمک می کنند. آنها سیگنال ها را به روش های هدفمند پرتوافکنی میکنند، تا  به طور کلی خروجی آنها دقیق تر بشود.

  1. صفحه هوشمند

صفحه هوشمند ابزاری برای مدیریت پروژه ، همکاری و تامین منابع عمومی است که به عنوان یک نرم افزار و یک راه حل خدماتی ارائه شده است .

صفحه هوشمند

صفحه هوشمند ابزاری برای مدیریت پروژه ، همکاری و تامین منابع عمومی است که به عنوان یک نرم افزار و یک راه حل خدماتی ارائه شده است . صفحه هوشمند از طریق اینترنت قابل دسترسی و مدیریت است. صفحه هوشمند به کاربران امکان می دهد پروژه ها ، وظایف و فرآیندها را با دسترسی مجاز ایجاد ، مدیریت و به اشتراک بگذارند.صفحه هوشمند از Google Apps ، VMware Zimbra و Salesforce CRM برای ادغام برنامه ها و از Amazon Mechanical Turk برای تامین منابع گسترده پشتیبانی میکند.

صفحه هوشمند در درجه اول یک ابزار مدیریت پروژه است که موجب میشود یک پروژه را از زمان آغاز تا راه اندازی مدیریت کرد و همچنین ابزارهایی را تهیه میکند تا بتوان از طریق آن میان اعضای پروژه همکاری و ارتباط لازم و گزارشات مربوط به پروژه را نیز فراهم کرد.صفحه هوشمند نیز همانند spreadsheet دیگر دارای یک رابط کاربری مشابه بوده که قالب های مختلفی را برای انواع دامنه های تجاری فراهم می کند. Amazon Mechanical Turk برای تأمین نیروی کار مجازی استفاده می شود.

  1. سنسور هوشمند تشخیص ذرات معلق

اصطلاح سنسور هوشمند تشخیص ذرات معلق در IT به سنسورهای بسیار کوچک میکرو الکترومکانیکی (MEMS) اشاره دارد

سنسور هوشمند تشخیص ذرات معلق

اصطلاح سنسور هوشمند تشخیص ذرات معلق در IT به سنسورهای بسیار کوچک میکرو الکترومکانیکی (MEMS) اشاره دارد. حتی اگر این اجزای منفرد به اندازه یک دانه شن و ماسه کوچک باشند و یا به سختی برای چشم انسان قابل مشاهده باشند ، می توانند حاوی اجزایی مانند مدارها ، سنسورها و فن آوری های بی سیم و همچنین منابع تغذیه فردی باشند.

سنسور هوشمند تشخیص ذرات معلق میتواند ارتعاشات و سایر پدیده های فیزیکی را در یک فضا احساس کنند . این نوع فناوری ها که اکنون بطور کلی در مراحل طراحی هستند ، می توانند در انواع مختلف تجزیه و تحلیل آماری یا جمع آوری اطلاعات مورد استفاده قرار گیرند. آنها معمولاً راهی برای جمع آوری انبوه اطلاعات برای تعیین نتایج مختلف آماری هستند.

به معنای علمی، عناصر ذرات معلق هوشمند در نزدیکی و یا در مقیاس نانو عمل میکنند، که به صورت 1 تا 100 نانومتر تعریف می شوند. بسیاری از کارشناسان از سنسور هوشمند تشخیص ذرات معلق به عنوان یک پروژه در مقیاس نانو یا بخشی از فناوری نانو یاد می کنند. از آنجا که این نوع پروژه ها از طریق برخی چالش های مهندسی به جلو حرکت می کنند ، از نظر اتوماسیون و نظارت ممکن است تأثیر زیادی در بسیاری از صنایع داشته باشند.

  1. ساعت هوشمند

ساعت هوشمند یک وسیله محاسباتی پوشیدنی است که بیشتر از تلفن همراه به بازار عرضه می شود. با یک نگاه ، دقت ساعت اتمی را می دهد و به شما امکان می دهد پیام های متنی خود را در دستگاهی که همیشه در دست است بخوانید.

ساعت هوشمند

ساعت هوشمند یک وسیله محاسباتی پوشیدنی است که بیشتر از تلفن همراه به بازار عرضه می شود. با یک نگاه ، دقت ساعت اتمی را می دهد و به شما امکان می دهد پیام های متنی خود را در دستگاهی که همیشه در دست است بخوانید.

ساعت هوشمند شامل ویژگی های مختلفی مانند ساعت ، تلفن همراه ، ماشین حساب ، دوربین ، ناوبری GPS ، کارت SD ، صفحه لمسی و باتری قابل شارژ است. فناوری پشت ساعت هوشمند ، توسعه یافته توسط مایکروسافت ،که به عنوان Smart Personal Object Technology (SPOT) در تلاش برای شخصی سازی وسایل روزمره شناخته می شود.

  1. تلویزیون هوشمند

این تلویزیون ها همانند تلفن های هوشمند ، از طریق اینترنت سرویس های بسیاری را ارائه میدهند که به خاطر کامپیوتری داخلی آنهاست

تلویزیون هوشمند

به احتمال زیاد اسم تلوزیون هوشمند زیاد شنیده شده باشد که به خاطر این دلیل است که این تلویزیون ها همانند تلفن های هوشمند ، از طریق اینترنت سرویس های بسیاری را ارائه میدهند که به خاطر کامپیوتری داخلی آنهاست. این تلویزیون ها دارای برنامه های کاربردی بسیاری هستند. در مقالات قبل به توضیح کامل این تلویزیون ها و کاربرد آن ها اشاره شده است.

  1. تلفن های هوشمند

تلفن هوشمند یک تلفن همراه با ویژگی های بسیار پیشرفته است. یک تلفن هوشمند معمولی دارای صفحه نمایش لمسی با وضوح بالا ، اتصال WiFi ، قابلیت مرور وب و قابلیت پذیرش برنامه های پیچیده است

تلفن هوشمند

تلفن هوشمند یک تلفن همراه با ویژگی های بسیار پیشرفته است. یک تلفن هوشمند معمولی دارای صفحه نمایش لمسی با وضوح بالا ، اتصال WiFi ، قابلیت مرور وب و قابلیت پذیرش برنامه های پیچیده است. اکثر این دستگاه ها روی هر یک از این سیستم عامل های محبوب موبایل اجرا می شوند: Android ، Symbian ، iOS ، BlackBerry OS و Windows Mobile.

انتظار می رود که یک تلفن هوشمند دارای پردازنده مرکزی قدرتمندتر ، فضای ذخیره سازی بیشتر ، RAM بیشتر ، گزینه های اتصال بیشتر و صفحه نمایش بزرگتر از تلفن همراه معمولی باشد. تلفن های هوشمند پیشرفته اکنون با پردازنده هایی با سرعت پردازش بالا همراه با مصرف کم برق کار می کنند. این بدان معناست که آنها به شما امکان می دهند بازیهای سه بعدی را انجام دهید ، در وب بگردید ، حساب فیس بوک خود را به روز کنید ، تماس بگیرید و پیامک های خود را بسیار طولانی تر از گذشته بنویسید.

علاوه بر ویژگی هایی که قبلاً ذکر شد ، تلفن های هوشمند به سنسورهای ابتکاری مانند شتاب سنج یا حتی ژیروسکوپ نیز مجهز هستند. شتاب سنج ها وظیفه نمایش صفحه ها در حالت عمودی و افقی را دارند ، در حالی که ژیروسکوپ ها امکان پشتیبانی از ناوبری مبتنی بر حرکت را برای بازی ها فراهم می کنند.

  1. شهر هوشمند

یک شهر هوشمند به شهری گفته می شود که شامل فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای افزایش کیفیت و عملکرد خدمات شهری مانند انرژی ، حمل و نقل و تاسیسات به منظور کاهش مصرف منابع ، هدر رفتن و هزینه های کلی است

شهر هوشمند

یک شهر هوشمند به شهری گفته می شود که شامل فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای افزایش کیفیت و عملکرد خدمات شهری مانند انرژی ، حمل و نقل و تاسیسات به منظور کاهش مصرف منابع ، هدر رفتن و هزینه های کلی است. هدف اصلی یک شهر هوشمند ارتقا the کیفیت زندگی شهروندان از طریق فناوری هوشمند است.

یک شهر هوشمند به شهری گفته می شود که شامل فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای افزایش کیفیت و عملکرد خدمات شهری مانند انرژی ، حمل و نقل و تاسیسات به منظور کاهش مصرف منابع ، هدر رفتن و هزینه های کلی است. هدف اصلی یک شهر هوشمند ارتقا کیفیت زندگی شهروندان از طریق فناوری هوشمند است.

به دلیل گستردگی فناوری هایی که می توان در یک شهر ادغام کرد تا شهری هوشمند قلمداد شود ، هیچ توضیح قطعی در مورد شهر هوشمند وجود ندارد. مارک دیکین آن را به عنوان شهری تعریف می کند که از ICT برای پاسخگویی به خواسته های شهروندان خود استفاده می کند و مشارکت جامعه در این فرایندها برای یک شهر هوشمند ضروری است.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/09/12 ساعت 2020 سپتامبر 9 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *