11 ایده عالی پیشنهادی برای اتوماسیون خانه هوشمند(پارت دوم)

ادامه مقاله ایده های پیشنهادی برای اتوماسیون خانه های هوشمند با ما همراه باشید.

 1. قفل درب اتوماتیک هوشمند

قفل درب هوشمند اتوماتیک

قفل درب هوشمند اتوماتیک

گاهی اوقات امکان دارد که در هنگام عجله کردن برای خروج از خانه درب ها را قفل نکنید و یا حتی فراموش کنید که آنها را قفل کردید یا نه. بدیهی است که این مسئله امنیت خانه را پایین می آورد ، به همین علت ما باید راهی باشیم که در این مواقع به کمک ما بیاید و درب ها را از راه دور و به طور خودکار قفل کند.

برای انجام این کار چند روش وجود دارد که برخی از این روش ها کمی پیچیده تر از دیگر روش ها هستند. در حال حاضر امکان خاموش کردن کل سیستم در اتوماسیون خانه های هوشمند وجود دارد که سنسور های درب و پنجره ، چراغ ها و قفل درب شما را به طور اتوماتیک و از راه دور خاموش میکنند اما ما به دنبال قفل کردن درب ها و یا باز کردن قفل درب ها هستیم.

 • نیازمندی ها

شما به یک قفل هوشمند نیاز دارید. قفل های معمولی از پس اینکار بر نمی آیند. پس از نصب قفل هوشمند ، میتوانید آن را به برنامه موجود در تلفن همراهتان وصل کنید. از اینجا به بعد تقریبا بیشتر کار را انجام داده اید. پس از این مرحله تنها کافی است با لمس دکمه روی برنامه درب ها را باز و یا بسته کنید.

اما اگر به علت عجله فراموش کنیم درب را قفل کنیم و حتی فراموش کنیم که از نرم افزار موجود در گوشی همراه نیز استفاده کنیم در این صورت چه کاری میتوان انجام داد؟ می توانید از geofencing (حصارکشی) استفاده کنید.

در ادامه به یک کنترلر مرکزی نیاز دارید تا از طریق اضافه کردن آن به قفل هوشمند خود بتوانید از حصارکشی استفاده کنید. در این حالت هنگامی که تلفن همراه شما خارج از شعاع تعیین شده باشد ، درب به طور خودکار قفل میشود.

 • عملکرد

اگر به سادگی از قفل هوشمند و برنامه مرتبط استفاده می کنید ، روند کار بسیار ساده است. برنامه را باز کرده و دکمه را لمس کنید. درب شما قفل و یا باز میشود. می توانید اینکار را از هر جایی حتی از اداره نیز انجام دهید تا اگر مهمان هایی داشتید به راحتی درب را برایشان باز کنید.

این روش حتی در مواقعی که شما دستتان پر از خرید های فروشگاهی است نیز مفید است. به راحتی میتوانید قفل از پیاده شدن از ماشین خود درب را باز کنید. فکر کنید که خرید های خود را داخل آشپزخانه گذاشته اید و نمیخواهید برگردید تا درب را قفل کنید در این صورت حصارکشی گزینه مناسبی است اما باید توجه داشت که شعاع حصار کشی را کوچک تنظیم کنید ، برای مثال اگر این محدوده 4 کیلومتر باشد و شما در در این محدوده باشید درب باز میشود که این امنیت خانه را تهدید میکند زیرا شما هنوز فاصله زیادی با منزل دارید.

 1. Poor-Man’s Geofencing خانه هوشمند

تگ NFC (ارتباطات میدانی نزدیک )

تگ NFC (ارتباطات میدانی نزدیک )

در این روش از حصارکشی به معنی جدید آن که همان استفاده از اتوماسیون هوشمند است صحبت نمیکنیم بلکه از همان سیستم های قدیمی استفاده میکنیم. بدین صورت که با استفاده از تگ NFC (ارتباطات میدانی نزدیک ) که در اکثر گوشی های هوشمند مدرن در دسترس است میتوانید از گوشی خود به عنوان یک debit card استفاده کنید.

میتوانید برای بنزین زدن و یا حساب کردن خرید های فروشگاهی خود ،  تلفن خود را روی صفحه پرداخت NFC بزنید و دقیقاً همان عملکردی را دارد که شما در دستگاه های کارتخوان استفاده میکنید.

 • نیازمندی ها

در ابتدا باید مطمئن شوید تلفن همراهتان  با ارتباطات NFC سازگار است. سپس به برچسب های NFC نیاز خواهید داشت که تعداد این برچسب ها نامحدود بوده که بهتر است برای آرامش خاطر به دنبال برچسب هایی باشید که NTAG215 یا NTAG216 هستند. بقیه برچسب ها فضای کافی برای داده ها ندارند و یا رمزگذاری بسیار محدودی دارند.

همچنین ، قبل از خرید ، به محل نصب برچسب ها توجه کنید. اگر روی سطوح فلزی نصب شده باشد ، باید برچسب های NFC “On-Metal” را خریداری کنید. اگر برچسب های روی فلز دریافت نکنید ، سطح فلز با سیگنال RFDI برچسب ها تداخل می کند و کار نمی کنند.

سرانجام ، برای اتصال تلفن هوشمند ، برچسب ها و دستگاه های خود به یک شبکه بی سیم نیاز خواهید داشت.

 • عملکرد

کمی عملکرد پیچیده تری نسبت به وصل کردن به برق دارند ، اما آنقدرها که فکر می کنید پیچیده نیست. شما باید برچسب های NFC را برای عملکرد خاصی که می خواهید هنگام فعال شدن اتفاق بیفتد ، برنامه ریزی کنید.

شما باید برچسب NFC خود را بنویسید ، یعنی آنرا برنامه ریزی کنید تا هنگام فعال شدن عملکرد خاصی ایجاد کند. در حالی که این فرآیند ساده انجام شده است و می توان آن را از طریق رایانه یا از طریق برنامه تلفن همراه انجام داد ، اما دستورالعمل ها براساس دستگاه متفاوت هستند.

پس از فعال شدن ، برچسب NFC خود را در محلی که می خواهید قرار دهید و سپس از تلفن هوشمند خود به عنوان مرکز استفاده کنید و رویداد را راه اندازی کنید. اگر می خواهید درهای خود را مانند مثال ایده قبلی قفل کنید ، می توانید برچسب را روی کنسول وسط اتومبیل خود قرار دهید ، سپس هنگام ورود به خانه یا بازگشت به خانه ، فقط تلفن خود را بر روی آن بکشید.

 1. شبکه بی سیم را در خانه هوشمند خود غیرفعال کنید

شبکه بی سیم خانه هوشمند

شبکه بی سیم خانه هوشمند

شبکه های بی سیم خانگی به اندازه برخی نسخه های تجاری محافظت نمی شوند. در حالی که حفاظت از رمز عبور بسیار مهم است ، ما اغلب به محدوده فکر نمی کنیم. بسته به موقعیت مکانی شما ، سیگنال بی سیم شما می تواند به یک یا دو بلوک برسد.

جلوگیری از نفوذ هکرها به شبکه خانگی شما کار دشواری است و تنها راه مطمئن این است که آن را روشن نکنید. اکنون ، به لطف اتوماسیون خانگی ، می توانید هنگام خارج شدن از خانه ، شبکه بی سیم را غیرفعال کنید.

 • نیازمندی ها

شما به یک سوئیچ هوشمند نیاز دارید که روتر بی سیم شما به آن متصل باشد. شما همچنین به یک نقطه اجرا کننده نیاز خواهید داشت و در اینجا چندین گزینه دارید.

میتوانید از حصارکشی استفاده کنید اگر کنترلر مرکزی شما قابلیت شناسایی موقعیت را داشته باشد. سپس ، هنگامی که از شعاع geofencing خارج می شوید ، سوئیچ روتر غیرفعال می شود. همچنین می توانید از برچسب های NFC استفاده کرده و یکی را در اتومبیل خود قرار دهید. با برد حداکثر 91 متر ، وقتی ماشین شما خارج از محدوده باشد ، روتر خاموش می شود.

سرانجام ، می توانید سوئیچ را در سیستم امنیتی خود ادغام کنید. سیستم های خاصی مانند Honeywell Lynx از پروتکل Z-wave برای کنترل مواردی بیش از زنگ هشدار استفاده می کنند. فقط با مسلح کردن یا خلع سلاح سیستم هشدار می توانید سنسورها ، ردیاب های دود و حتی سوئیچ های هوشمند را فعال کنید.

 • عملکرد

فعال سازی بر اساس اجراکننده انتخابی شما متفاوت است ، اما نتیجه یکسان است. وقتی از خانه خارج می شوید ، روتر شما خاموش می شود و از پخش سیگنال بی سیم شما جلوگیری می کند.

اگر از حصارکشی استفاده می کنید ، سوئیچ روتر هنگام ترک شعاع خاموش می شود و هنگام بازگشت به خانه دوباره فعال می شود. اگر از گزینه NFC tag استفاده می کنید ، می توانید برچسب را اسکن کنید یا آن را به یک مرکز داخلی پیوند دهید. اگر پیوند خورده باشد ، به سیگنال نیاز دارد تا فعال شود ، به این معنی که وقتی برچسب را به بیرون شعاع منتقل می کنید ، دقیقاً مانند فن آوری حصارکشی  کار می کند. شعاع این برچسب ها حدود 91.44 متر میباشد.

سرانجام ، هنگام فعال بودن زنگ هشدار ، روش سیستم هشدار ، سوئیچ را خاموش می کند. با تنظیم هشدار هنگام خروج ، روتر تا زمان رسیدن به اتومبیل خاموش خواهد بود. اگرچه برای فعال سازی مجدد روتر مجبورید سیستم هشدار خود را غیرفعال کنید.

 1. طلوع آفتاب با چراغ ها در خانه هوشمند

شبیه سازی طلوع آفتاب با چراغ های متصل به آلارم ساعت

شبیه سازی طلوع آفتاب با چراغ های متصل به آلارم ساعت

این ایده در واقع بسیار جالب است و شما میتوانید یک رویای فانتزی داشته باشید. ایده این است که با خاموش شدن زنگ هشدار شما ، چراغ های شما به تدریج روشن تر و روشن تر می شوند و طلوع خورشید را شبیه سازی می کنند.

برای داشتن این رویای فانتزی می توانید از چراغ های رنگی استفاده کرده و با قرمز ملایم و زرد و در آخر آبی روشن از خواب بیدار شوید. حتی می توانید یک قدم جلوتر بروید و نورها را از هوای بیرون تقلید کنید.

 • نیازمندی ها

حداقل به لامپ های هوشمند همراه با تنظیم کننده های نور و یک کنترلر مرکزی که توسط زنگ هشدار شما ایجاد می شود ، نیاز دارید.

اگر می خواهید این ایده فانتزی را داشته باشید ، می توانید از لامپ های هوشمند RGB استفاده کنید که می توانند در هر رنگی روشن شوند. اگر نورپردازی مسیر یا چندین چراغ اتاق دارید ، می توانید کاملاً یک نور نزدیک به طلوع آفتاب را شبیه سازی کنید.

در اخر نیز باید برنامه شخص ثالث (IFTTT) و پیش بینی آب و هوای منطقه خود را در سیستم خود تنظیم کنید.

 • عملکرد

یک راه حل ساده این است که کنترلر مرکزی خود را با هشدار ساعت خود تنظیم کنید. با خاموش شدن هشدار ، کنترلر مرکزی به تدریج کم نور شدن چراغ ها را افزایش می دهد و باعث روشنایی اتاق در طی چند دقیقه می شود.

راه حل فانتزی نیز همان استفاده از RGB در رنگ های مختلف است. بنابراین نتیجه این است که لامپ ها روشن تر می شوند ، رنگ آنها تغییر می کند و اتاق شما از قرمز عمیق به زرد روشن یا حتی آبی آسمانی می رود.

روش پیچیده تر این است که در  با استفاده از داده ها در استفاده از IFTTT ، گزارش آب و هوا را تنظیم کنید. نتیجه این است که  این است که لامپ های RGB مطابق آنچه تنظیم کرده اید روشن می شوند. بنابراین اگر بیرون باران می بارد می توانید از رنگ آبی ، اگر آفتابی است از رنگ زرد استفاده کنید ، اگر هوا سرد است می توانید از بنفش و سبز و … استفاده کنید.

 1. غیر فعال کردن اعلانها در خانه هوشمند

غیر فعال کردن اعلان های شبکه های اجتماعی در خانه هوشمند

غیر فعال کردن اعلان های شبکه های اجتماعی در خانه هوشمند

اگر بچه های شما به جای انجام مشق شب یا کارهای زیاد ، وقت زیادی را روی تلفن های خود می گذرانند ، می توانید یک اتوماسیون تنظیم کنید که تا زمان پایان کار اعلان های مربوط به شبکه های اجتماعی آنها را غیرفعال کند. ممکن است از نظر کودکان این مجازات بی رحمانه و غیرمعمول باشد ، اما تماشای آنها در حالی که به سرعت اتاقشان را تمیز میکنند بسیار لذت بخش است.

 • نیازمندی ها

شما به یک برچسب NFC و ادغام در تلفن های هوشمند نیاز خواهید داشت همین و بس.

 • عملکرد

برچسب NFC را برنامه ریزی کنید تا هنگام فعال شدن اعلان ها (از فیس بوک و غیره) غیرفعال شود. از تلفن خود برای فعال و غیرفعال کردن سوئیچ استفاده کنید و به برنامه اجازه دهید بقیه کارها را انجام دهد. اعلان ها غیرفعال می شوند و شما می توانید زمان بازگشت آنها را کنترل کنید.

اگرچه با این کار برنامه ها یا تلفن فرزند شما غیرفعال نمی شود ، اما اعلان ها ساکت خواهند ماند که به آنها کمک می کند هر 14 ثانیه دستگاه ها را بررسی نکنند.

 1. در خانه هوشمند قدم های خود را بشمارید و جایزه بگیرید

در خانه هوشمندتان قدم های خود را بشمارید و جایزه بگیرید

در خانه هوشمندتان قدم های خود را بشمارید و جایزه بگیرید

ردیاب های تناسب اندام همه جدی هستند و تقریباً همه افراد یکی از آنها را دارند. وقتی به گام های روزانه خود می رسیم یا با یک همکار قدم می زنیم ، در برنامه ها نماد و نشان کوچک دریافت می کنیم. هر چند گاهی این انگیزه های کم کافی نیست. شاید دوست داشته باشید برای استراحت تلویزیون تماشا کنید یا حمام کنید. اما این برنامه محرکی خواهد بود تا به شما کمک کند اول به اهداف خود در تناسب اندام برسید سپس استراحت کنید.

 • نیازمندی ها

شما به یک دستورالعمل در IFTTT نیاز دارید. این عامل اصلی است و آنچه ردیاب تناسب اندام شما را به پاداش عملیاتی مرتبط می کند. شما همچنین نیاز به یک ردیاب تناسب اندام دارید که با IFTTT سازگار باشد. در حال حاضر ، دستگاه های Fitbit ، Misfit ، Google Glass و Android Wear سازگار هستند. بررسی کنید که آیا دستگاه شما هنوز در لیست است یا نه.

شما همچنین به یک سوئیچ یا پریز هوشمند نیاز خواهید داشت.

 • عملکرد

IFTTT وقتی به تعداد مشخصی از گام ها برسید از ردیاب شما اعلانی دریافت می کند. می توانید این مقدار را روی هر عددی تنظیم کنید ، اما باید حداقل یک هدف روزانه داشته باشید. هنگامی که شمارش گام برآورده شد ، IFTTT کار خود را آغاز میکند.

به عنوان مثال ، اگر دوست دارید تلویزیون تماشا کنید ، می توانید تلویزیون خود را به سوئیچ هوشمند وصل کنید و توسط گان های شما کنترل شود. هنگامی که به گام های روزانه خود رسیدید ، سوئیچ روشن می شود و به شما امکان می دهد تلویزیون خود را روشن کرده و برنامه های خود را تماشا کنید.

 1. دیگر در خانه هوشمند لباسشویی را فراموش نخواهید کرد

در خانه هوشمند لباس های ماشین لباسشویی را فراموش نخواهید کرد

در خانه هوشمند لباس های ماشین لباسشویی را فراموش نخواهید کرد

احتمالا شما هم با این موقعیت مواجه شده اید که هنگامی که از خواب بیدار شدید متوجه شدید که لباس های خود را در ماشین لباسشویی فراموش کرده اید. در این روش با استفاده از اتوماسیون هوشمند و چند دستگاه جانبی ، به شما یادآوری میشود تا ماشین لباسشویی را تخلیه کنید.

 • نیازمندی ها

شما به یک سنسور لرزشی نیاز دارید تا هنگامی که ماشین لباسشویی متوقف میشود سنسور نیز پایان کار را با عدم دریافت ارتعاش از موتور ماشین اعلام کند. در این روش باید اعلان های پیامکی خود را نیز به سنسور متصل کنید تا پایان کار را با یک پیامک به شما گزارش دهد.

 • عملکرد

پس از خرید یک سنسور لرزشی ، آن را روی ماشین لباسشویی در نزدیکی صفحه چرخاننده داخلی قرار دهید تا تمام لرزش های ماشین را شناسایی کند و از لرزش های جزئی و دریافت هشدار های غلط جلوگیری میشود.

هنگامی که لباسشویی کار خود را به پایان برساند و صفحه چرخاننده آن نیز به طور کامل متوقف شود سنسور لرزشی اعلانی را ارسال میکند که از طریق پیامک به شما اعلام میشود که زمان تخلیه لباس های شسته شده درون ماشین لباسشویی فرا رسیده است.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/10/07 ساعت 2020 اکتبر 7 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *