نحوه کار خانه هوشمند به چه صورت است و هوشمند سازی خانه چگونه انجام می شود

خانه های درحال ساخت اگر قرارباشد با پروتکل های سیمی  هوشمند سازی شوند  باید با زیرساخت های خانه هوشمند ساخته شوند. از طرف دیگر خانه های قدیمی تر یا ساخته شده با استفاده از فناوری های هوشمند می توانند هوشمند شوند. در حالی که بسیاری از سیستم های خانه هوشمند هنوز هم با X10 یا Insteon کار می کنند ، بلوتوث و Wi-Fi محبوبیت زیادی پیدا کرده اند ، حال این سوال پیش می آید که آیا واقعا می توان توسط این دو پروتکل خانه را هوشمند کرد؟ قبل از پاسخ به این سوال باید بدانیم ماهیت ماهیت بلوتوث و  Wi-Fiبرای هوشمند سازی خانه نیست و اگر بخواهیم یک خانه هوشمند واقعی داشته باشیم بهتر است به سراغ تکنولوژی یا پروتکلی برویم که برای این عمل ساخته شده باشند . پس به صورت کلی می توان گفت از بلوتوث و  Wi-Fi می توان برای هوشمند سازی خانه استفاده کرد ولی نمی توان به یک خانه هوشمند واقعی دست پیدا کرد.

نحوه کار خانه هوشمند

Zigbee و Z-Wave دو پروتکل رایج و ساخته شده برای هوشمند سازی خانه هستند که امروزه در حال استفاده در سراسر جهان می باشند. هر دو فن آوری شبکه مش و از سیگنال های رادیویی کم توان برای برد کوتاه برای اتصال سیستم خانه های هوشمند استفاده می کنند. Z-Wave دارای برد سیگنال 30 تا 50 متر و Zigbee دارای برد سیگنال 10 تا 20 متر می باشد. البته Zigbee اغلب پیچیده تر از Z-Wave بوده ، چرا که  تراشه های Zigbee راچندین شرکت تولید می کنند و این در حالی است  که تراشه های Z-Wave فقط از شرکت  Sigma Designs در دسترس می باشد.

 

یک خانه هوشمند Z-Wave یا Zigbee وسایل و لوازم هوشمند که به طور مستقل کار می کنند نیست ، بلکه وسائل هوشمندی  هستند که برای ایجاد یک شبکه از راه دور قابل کنترل بوده و به طور هماهنگ با یکدیگر کار می کنند. همه دستگاه ها توسط یک کنترلر اصلی خانه هوشمند کنترل می شوند که اغلب به آن Hub یا Home Center خانه هوشمند گفته می شود. کنترلر اصلی یا مرکزی خانه هوشمند یک دستگاه سخت افزاری است که به عنوان نقطه اصلی سیستم خانه هوشمند عمل می کند و قادر به حس کردن ، پردازش داده ها و ارتباط بی سیم است. نمونه هایی از کنترلرهای مرکزی خانه هوشمند عبارتند از: Amazon Echo ، Google Home ، Insteon Hub Pro ، Samsung SmartThings , Wink Hub , Vera Control , Fibaro , Zipato , Philio  و …

در خانه هوشمند سناریوها می توانند براساس زمان مشخص (ساعت 9 صبح روز جمعه) یا یک رویداد در خانه هوشمند (تشخیص حرکت توسط سنسور حرکتی) شروع شوند. به عنوان مثال بسته شدن  پرده ها نیم ساعت قبل از غروب خورشید.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/09 ساعت 2020 آوریل 12 | تعداد دیدگاه‌ها: 2 دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

2 دیدگاه برای نحوه کار خانه هوشمند به چه صورت است و هوشمند سازی خانه چگونه انجام می شود

 • فروشگاه سورن گفت:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

  • کیان دوراندیش گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنونیم بابت زمانی که صرف کردید و مطلب رو مطالعه کردید. لینک‌ها مجدد بررسی شدند و مشکلی ندارند.
   موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *