مقایسه تکنولوژی Z-wave و Zigbee در خانه هوشمند

کدام تکنولوژی خانه هوشمند برای شما مناسب تر است؟

شبکه های mesh

شبکه mesh

شبکه mesh

در مقاله های گذشته توضیحاتی مربوط به این دو تکنولوژی به طور مختصر ارائه شده که در این مقاله به طور جامع تری به آن میپردازیم. هر دو تکنولوژی Z-wave و Zigbee پروتکل های انتقال بی سیم هستند. دقیقا همانند بلوتوث و وای فای که از برقراری ارتباط دستگاه ها با یکدیگر اطمینان حاصل می کنند. با این حال ، تفاوت دو تکنولوژی Zigbee و Z-wave با بلوتوث و وای فای در این است که این دو تکنولوژی به طور خاص برای برنامه های اتوماسیون خانگی تولید شده اند :

این دو تکنولوژی شبکه ای از خطوط ارتباطی را ایجاد میکنند ، که نه تنها از فرستنده (که Hub / Hub یا Bridge / Bridge نیز نامیده می شود)  به دستگاه ، بلکه در جایی که دستگاه ها میتوانند سیگنال هایی را به یکدیگر ارسال کنند. به این شبکه mesh گفته میشود.

یک مزیتی که به وضوح وجود دارد این است که اگر ارتباط بین فرستنده و دستگاه قطع شود یا نتواند برقرار شود ، همیشه توسط سیگنال دستگاه دیگری ایجاد میشود ( اگر این ارتباط به عنوان تقویت کننده سیگنال یا تکرار کننده تنظیم شده باشد ). دستگاه های خارج ار فرستنده را نیز میتوان کنترل کرد.

مزیتی دیگر تکنولوژی های Z-wave و Zigbee مصرف کم انرژی میباشد ، بنابراین سال ها میتوانند با باتری کار کنند و لزوما هم نباید به برق وصل شوند. که علت آن این است که این تکنولوژی ها تنها نیاز دارند تا بتوانند مقدار کمی داده را ارسال کنند. تنها دستگاه هایی که به عنوان تکرار کننده عمل میکنند معمولاً به یک پریز متصل می شوند زیرا به انرژی بیشتری نیاز دارند. در خانه هایی با ابعاد متوسط وجود تکرار کننده ها معمولاً لازم نیست زیرا دستگاه ها معمولاً در محدوده فرستنده هستند.

مقایسه تکنولوژی خانه هوشمند Z-wave و Zigbee

ما قصد داریم این دو پروتکل را در تعدادی نکته که به اعتقاد ما برای شما به عنوان مصرف کننده مناسبتر هستند، مقایسه کنیم :

سازگاری

سازگاری پروتکل های zigbee و Z-wave

سازگاری تکنولوژی Z-wave و Zigbee

یکی از مهمترین عوامل ایجاد یا گسترش شبکه محصولات هوشمند شما ، سازگاری متقابل است. به عبارت دیگر ، میزان ارتباط متقابل دستگاهها و برقراری ارتباط با یکدیگر. بنابراین کاملاً طبیعی است که بخواهید ردیاب حرکتی جدید شما بتواند به سیستم هشدار موجود شما متصل شود و آن را فعال کند.

Zigbee یک شبکه open source میباشد، به این معنی که تولید کنندگانی که Zigbee را در محصولات خود ادغام میکنند میتوانند خودشان متناسب با محصول در نرم افزار تنظیماتی انجام دهند. که همچنین به این معنی است که تمامی دستگاه های Zigbee نمیتوانند بدون زحمت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اگر میخمواهید شبکه Zigbee خود را با مارک دیگری گسترش دهید ، باید همیشه بررسی کنید آیا این محصول می تواند با دستگاه های فعلی شما تعامل داشته باشد یا خیر. مارک های اصلی که از پروتکل Zigbee استفاده میکنند ، سامسونگ و فیلیپس هستند.

Z-wave توسط یک شرکت ساخته شده است و کلیه محصولاتی که از Z-wave استفاده می کنند حاوی چیپست (چیپست) یکسانی هستند. به همین دلیل ، تقریباً تمام محصولات Z-Wave می توانند با هم کار کنند و به راحتی می توانید شبکه خود را با محصولات تولیدکنندگان مختلف گسترش دهید. از نظر تئوری ، شما این گزینه را پیش رو دارید که میتوانید هر مارکی از دوربین هوشمند امنیتی را که استفاده میکنید به سیستم روشنایی داخلی و سیستم صوتی خود وصل کنید ، تا زمانی که آنها از طریق Z-wave ارتباط برقرار میکنند.

در عمل ، این ویژگی ها باید در برنامه تولید کنندگان نیز پیاده سازی شوند که همیشه نیز به آن عمل نمیکنند. بنابراین بررسی کنید که دستگاه های Z-wave که شما قصد آنها را دارید نیاز شما را برآورده میکنند و با محصولات اتوماسیون خانگی فعلی شما سازگاری داشته باشند.

دامنه و پایداری

دامنه و پایداری پروتکل هایzigbee و Z-wave

دامنه و پایداری تکنولوژی Z-wave و Zigbee

دستگاه های Zigbee و Z-wave برای برقراری ارتباط با یکدیگر از سیگنالی با فرکانس مشخص ( فرکانس های رادیویی ) استفاده میکنند. اما این سیگنال ها چه اهمیتی دارند؟ این امر کاملا به سطح سیگنال مزاحم موجود در محیط بستگی دارد که از چند متر تا 10 متر متغیر میباشد.

به طور جامع تر : تصومر کنید که در یک مهمانی شبانه هستید که صدای موسیقی از بلندگوها به قدری بلند است که شما نمیتوانید از صحبت های افرادی که در یک متری شما هستند چیزی متوجه شوید. حتی اگر با تمام قوا نیز فریاد بزنید باز هم هیچ کمکی نمیکند که شما بتوانید با یکدیگر صحبت کنید. که این به علت همان صدای بلند موسیقی است که باعث میشود نتوانید هیچ صدای دیگری را بشنوید.

همین اصل برای ارسال سیگنال از طریق دستگاه ها نیز صدق میکند. با توجه به سیگنال های مزاحم الکترومغناطیسی ناشی از تمام دستگاه هایی که به یکدیگر سیگنال می فرستند ، ارسال و دریافت سیگنال برای این پروتکل ها به مشکل بر میخورد. این موضوع بستگی به تعداد دستگاه های خانگی شما دارد که هرچه قدر این دستگاه ها بیشتر باشند ترافیک نیز بیشتر شده و محدوده سیگنال ها نیز کمتر میشوند. دیوارها ، سقف ها و سایر اشیاء بین فرستنده و گیرنده نیز بر این دامنه و پایداری نیز تاثیر میگذارند.

خوشبختانه ،تکنولوژی Z-wave و Zigbee با دستگاه هایی کار میکنند که تا تعداد دو دستگاه بین فرستنده و گیرنده به عنوان تکرار کننده میتوانند عمل کنند: آنها سیگنالهایی را به دستگاههای دیگر خارج از محدوده فرستنده ارسال می کنند تا مطمئن شوند آنچه را که شما از طریق برنامه به آنها می گویید انجام می دهند. به عنوان واسطه ای به آن فکر کنید که بدون از دست دادن اطلاعات ، پیامی را به گیرنده منتقل میکند.

اکنون به راحتی میتوان متوجه شد که تکنولوژی Z-wave پایداری بیشتری دارد ، زیرا از فرکانس 868 مگاهرتز استفاده می کند و لوازم خانگی های کمتری روی این طول موج وجود دارند. Zigbee از فرکانس 2.4 گیگاهرتز استفاده می کند که شامل شبکه های WiFi ، بلوتوث ، اجاق های مایکروویو و بسیاری از دستگاه های دیگر است.

ممکن است در اینجا نتیجه بگیریم که تکنولوژی Z-wave دامنه کمتری از تکنولوژی Zigbee دارد اما برای یک خانه با ابعاد متوسط ، هر دو شبکه دامنه کافی را برای ارائه سیگنال به همه دستگاه ها را دارند.

مصرف انرژی

مصرف انرژی پروتکل هایzigbee و Z-wave

مصرف انرژی تکنولوژی Z-wave و Zigbee

همانطور که در بالا اشاره شد تکنولوژی Z-wave و Zigbee انرژی کمتری نسبت به WiFi مصرف می کنند. اما wifi مجبور است داده های بیشتری را انتقال دهد ، بنابراین به ظرفیت و قدرت محاسبه بیشتری نیاز دارد که مصرف انرژی بیشتری را نیز طلب میکند. بنابراین محصولاتی که از طریق WiFi ارتباط برقرار می کنند باید همیشه به پریز برق متصل شوند.

دستگاه های Zigbee و Z-Wave فقط نیاز به ارسال یا دریافت مقدار بسیار محدودی از داده ها دارند: به عنوان مثال ، کنترلر روشن کننده  تلویزیون خود را فعال کنید. تا دیگر نیاز نباشد برای تماشای فیلم مورد علاقه خود از وای فای استفاده کنید. به همین علت است که محصولات اتوماسیون خانگی می توانند مدت طولانی با باتری کار کنند.

آیا دستگاه Zigbee یا Z-wave به عنوان یک گیرنده شناسایی میشوند حتی در صورتی که دستگاه مورد نظر خارج از محدوده انتقال باشد؟ پاسخ مثبت است زیرا اولین اولین دستگاه سیگنال را دریافت کرده ، آن را تقویت میکند و به دستگاه بعدی میفرستد. که این روند به مقدار بیشتری انرژی نیاز دارد که موجب میشود که گیرنده ها به برق متصل شوند. اگرچه در عمل در یک خانه با ابعاد متوسط ​​، استفاده از گیرنده به ندرت اتفاق می افتد.

پرسش نهایی کدام یک بهتر است: Zigbee یا Z-wave ؟

مقایسه تکنولوژی خانه هوشمند Z-wave و Zigbee

مقایسه تکنولوژی خانه هوشمند Z-wave و Zigbee

پاسخ کاملا به انتخاب شما بستگی دارد شما میتوانید با مقایسه هر دو پروتکل و شناسایی نیازمندی های خود به این پرسش ، پاسخ دهید اما پیشنهاد ما به شما تکنولوژی Z-wave است که کاملا متناسب یک خانه با ابعاد متوسط بوده و هزینه و مصرف انرژی مناسبتری از تکنولوژی Zigbee دارد.

 

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/09/30 ساعت 2020 سپتامبر 30 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *