معرفی انواع سیستم ها برای هوشمند سازی ساختمان

با عنایت به پیشرفت تکنولوژی در حوزه ساختمان ، روزانه شاهد نو آوری های مختلف در این صنعت هستیم . با توجه به اینکه ساخت فضاهای مسکونی ایمن همراه با ایجاد آرامش و آسایش برای انسانها جزو وظایف مهندسین در صنعت ساختمان است ،  هر روز شاهد خلق فضاهایی با اشکال و ساختارهای مختلفی میباشیم در این میان با کمک تکنولوژی بسترهای مختلفی برای آرامش و آسایش ساکنین مهیا شده که یکی از آن موارد ، خانه های هوشمند میباشد که با بهره گیری از تجهیزات هوشمند الکتریکی و الکترونیکی ، فضایی امن همراه با آرامش خیال و کاهش مصرف انرژی را برای ساکنین به ارمغان آورده است .

هوشمند سازی ساختمان

 

شرکت کیان دور اندیش به عنوان برندی پیشرو در حوزه هوشمند سازی ساختمان ، بدینوسیله سعی در معرفی این تکنولوژی ها به شکل بسیار ساده و علمی به مالکان عزیز ، سازندگان محترم و کلیه افراد علاقمند دارد . امیدواریم این معرفی و آموزش مفید واقع گردد .

 

قدم اول شناخت انواع سیستم هوشمند

 

1 . سیم دار

KNX (Multi brand) -1             ( در مورد KNX بیشتر بخوانید)

ABB

Schneider

 

 

2-  ( S-Bus ,  ModBus )  Bus)

 

 

3- Control 4

 

 

 

2. بی سیم

Z-wave (Multi brand )  -1                (در مورد Z-Wave بیشتر بخوانید)

Vera

Fibaro

Samsung

Yale

Philio

vision

Heltun

 

2- Zigbee

 

3- Wifi

Toya

 

4- RF

 

قدم دوم – توضیحات

 

سیستم های سیم دار

سیستم های هوشمند سیم دار از چندین سال پیش وارد حوزه ساختمان شده است و عملکرد آنها بدین گونه است که تابلوی فرمان مرکزی در قسمتی از ساختمان نصب میشود سپس این تابلو توسط سیستم به اقصی نقاط ساختمان به کلید ها و پریز ها و سایر تجهیزات فرمان و قدرت به وسیله سیم متصل میشود . به عبارت دیگر تمامی کلید های فرمان ،ترموستات ها و سایر تجهیزات از جمله پریز ها -روشنایی – سیستم برودتی و حرارتی توسط یک یا چند زوج سیم به آن تابلو متصل میگردد . به زبان ساده تر ادوات فرمان ، دستور اجرایی را به تابلوی فرمان توسط ارتباط سیمی انتقال داده و تابلو فرمان و یا اتاق فرمان دستور را اجرایی و تجهیزات را کنترل مینماید .

همانند شکل زیر :

این پروتکل دارای خصوصیاتی به شرح زیر میباشد :

 1. ایجاد فضایی به منظور جاسازی تابلو فرمان
 2. ایجاد سیم کشی از تک تک کلیدها و پریز ها وادوات به تابلو فرمان
 3. سیم کشی از تمامی تجهیزات روشنایی، سرمایشی -گرمایشی و … به تابلو فرمان
 4. عدم استفاده از تجهیزات سنتی و کلید های دستی
 5. نیاز به تخریب جهت ساختمان هایی که سیم کشی آن ها قبلا انجام شده
 6. عدم امکان ارتقا سیستم
 7. در صورت از کار افتادن هر یک از کلید های فرمان ، کاربر و تجهیزات مورد فرمان نا کار آمد خواهد شد
 8. ساخت تابلو فرمان مناسب
 9. امکان تولید قطعات غیر استاندارد و بی کیفیت و کاربرد آن ها در سیستم و …

 

سیستم های بی سیم :

چند سال پس از ورود سیستم های هوشمند سیم دار در حوزه ساختمان با پیشرفت تکنولوژی و علم الکترونیک جهت کنترل راحت تر و حذف سیم کشی، سیستم های وایرلس (بی سیم ) در حوزه هوشمند سازی ساختمان ورود کردند . در این پروتکل ها،انتقال دستورات از طریق امواج رادیویی RF صورت میپذیرد. در این حالت فرمان ها از طریق امواج به ادوات ارسال میشود و پس از دریافت فرمان اجرا می شود.

نوع اول این پروتکل ها نیز دارای خصوصیاتی به شرح ذیل میباشد :

 1. عدم نیاز به تابلو برق خاص جهت نصب تجهیزات
 2. عدم نیاز به سیم کشی خاص از ادوات و کلید های فرمان به تابلو فرمان
 3. عدم استفاده از تجهیزات سنتی
 4. وجود تداخل و محدودیت تجهیزات در سیستم های RF و WI-FI
 5. امنیت پایین در تجهیزات
 6. عدم استفاده در ساختمان های بزرگ به علت عدم آنتن دهی مناسب
 7. عدم سازگاری برندهای مختلف
 8. مصرف انرژی تجهیزات،نسبتا بالا
 9. محدودیت در امکانات

سیستم Z-Wave  (نوع دوم)

با توجه به مشکلات و محدودیت هایی که در سیستم های سیمی همانند KNX / BUS و … و سیستم های بی سیم همانند WI-FI پیش آمد پروتکل Z-Wave به منظور مرتفع کردن موارد مذکور و ارائه امکانات بیشتر اقدام به ساخت تجهیزات هوشمند تحت پروتکل Z-Wave نموده است .

Z-Wave یک فناوری بی سیم و کارآمد برای خانه هوشمند است. Zensys Inc  یک سرمایه گذاری دانمارکی بوده که در سال 2001 Z-Wave را به عنوان یک گزینه جایگزین مقرون به صرفه برای Zigbee معرفی کرد و در سال 2004 این پروتکل یعنی Z-Wave راه اندازی شد . مقصود از ارائه Z-Wave ارتباط قابل اعتماد بین دستگاه های تولید کنندگان مختلف بود. شرکت کالیفرنیایی Sigma Designs این پروتکل را در سال 2009 از آن خود کرد و آزمایشگاه های Silicon Labs اخیراً این شرکت را با قیمت 240 میلیون دلار خریداری کردند.

زی ویو با کمترین قدرت کار می کند و هیچگونه تداخلی با سیگنال WiFi ندارد. بر خلاف باند 2.4 گیگاهرتزی که توسط شبکه WiFi خانگی شما یا پروتکل رقیب Zigbee استفاده می شود ، باند 900 مگاهرتز استفاده شده توسط Z-Wave نه تنها با کاهش فرکانس تداخل را کاهش داده بلکه طول موج طولانی تری نیز برای نفوذ در موانع مانند دیوارها و سقف ها ارائه می دهد. بنابراین پروتکل Z-Wave از امواج رادیویی کم مصرف استفاده می کند تا ارتباط بین دستگاه های هوشمند و لوازم خانگی در خانه امکان پذیر باشد. برای دیدن نحوه عملکرد Z-Wave  درک کمی درباره شبکه های مش بسیار مهم است. هنگامی که اصول کلی توپولوژی شبکه مش را بدانید راحت تر خواهید دید که Z-Wave چگونه کار می کند.

Z-Wave به عنوان یک شبکه مش بی سیم و ایمن کار می کند. یک فرمان از هر اپلیکیشن خانه هوشمندی که استفاده می کنید به یک کنترلر مرکزی ارسال شده و سپس این دستور توسط کنترلر مرکزی خانه هوشمند به دستگاه مقصد هدایت می شود.

خصوصیات این پروتکل به شرح ذیل میباشد:

 • بدون نیاز به سیم کشی خاص و زیر ساخت
 • بدون نیاز به تابلو برق
 • قابل نصب برای متراژ های بزرگ ساخته شده و یا قدمت چند ساله
 • عدم اختلال تجهیزات در تعداد زیاد
 • نصب تجهیزات در مدت زمان بسیار کوتاه
 • حفظ حالت دستی در صورت بروز خرابی تجهیزات
 • نصب و راه اندازی تجهیزات بدون نیاز به متخصص
 • امکان ارتباط با نرم افزارهای مختلف و برند های مختلف
 • امکان اجرای سناریو بر حسب موقعیت مکانی(Geo Fence)
 • امکان متصل شدن به تجهیزات قدیمی
 • امکان اتصال با پروتکل های دیگر
 • و …

 

برآورد هزینه های اقتصادی و مالی :

یکی از سوالات ابتدایی افرادی که قصد هوشمند سازی خانه خود را دارند ،  هزینه ی راه اندازی سیستمی با امکانات مورد نیاز آنها می باشد. به علت جدید بودن این سیستم ها هزینه های راه اندازی و اجرای یک سیستم هوشمند خانگی در هاله ای از ابهام باقی مانده است. در این مطلب قصد داریم تا کلیاتی را از نحوه محاسبه قیمت و مقادیری حدودی برای هوشمند سازی خانه را مورد بررسی قرار دهیم.

هزینه هوشمند سازی خانه به چه چیز هایی بستگی دارد؟

بر خلاف اکثر مصالح ساختمانی سیستم هوشمند ساختمان هیچ گونه ارتباطی با متراژ ساختمان ندارد. این بدین معناست که امکانات یک خانه 120 متری حتی میتواند از یک واحد 200 متری نیز بیشتر باشد و امکانات بیشتر هزینه ی بالاتری را نیز طلب می کند.

پیش فرض ما در این مقاله ، ساختمانی می باشد که در حال حاضر ساخته شده و سیم کشی آن بصورت سنتی انجام پذیرفته. فرایند این هوشمند سازی به صورت بی سیم انجام میگیرد ، محاسبه قیمت هوشمند سازی بی سیم نسبت به هوشمند سازی با سیم دقیق تر می باشد.

هزینه تقریبی هوشمند سازی روشنایی و سرمایش / گرمایش

حداقل ها در سیستم های هوشمند خانگی بطور معمول سیستم های روشنایی و سرمایشی گرمایشی می باشند. پس اولین مرحله محاسبه قیمت هوشمند سازی خانه ، این سیستم ها می باشند.

برای محاسبه تجهیزات کنترلی سیستم روشنایی هوشمند می بایست تعداد سرخط های روشنایی را مورد محاسبه قرار داد . در حال حاضر در تکنولوژی z-wave  به دو صورت می توان روشنایی خانه را هوشمند کرد ، راه اول استفاده از ماژول های هوشمند در پشت کلید های سنتی و راه دوم استفاده از کلید های لمسی هوشمند می باشد. هزینه هر ماژول هوشمند قابل نصب در پشت کلیدهای دوپل 59 دلار و هر کلید لمسی بین 77 تا 164 دلار به نسبت برند و تعداد پل می باشد.

هزینه هوشمند سازی روشنایی خانه

سیستم های سرمایشی گرمایشی نیز بسته به نوع سیستم هزینه های مختلفی را برای هوشمند سازی در بر میگیرند. نکته بسیار مهم این است که هر نوع سیستمی حتی کولر های آبی قدیمی یا بخاری گازی معمولی هم امکان اضافه شدن به سیستم های هوشمند را دارا هستند. لذا با توجه به نوع سیستم مورد استفاده، تجهیزات مرتبط با آن انتخاب می گردد. برای مثال برای خانه هایی که از سیستم فن کوئل بهره میبرند برای هرترموستات باید 95 دلار پرداخت کرد یا برای خانه ای که از سیستم اسپیلت استفاده میکند برای هوشمند سازی هر اسپیلت باید 90 دلار هزینه شود.

این هزینه برای کولر آبی حدود 65 دلار و برای بخاری گازی یا شومینه گازی با رعایت کلیه پارامترهای حفاظتی در حدود 400 دلار هرینه دارد.

پارامترهای تاثیر گذار دیگر بر قیمت هوشمند سازی خانه

پس از محاسبه سیستم پایه (همان هوشمند سازی روشنایی و سرمایش/گرمایش) به سراغ امکانات دیگر می رویم. به طور معمول اکثر سیستم های هوشمند علاوه بر امکانات پایه دارای تعدادی امکانات جانبی می باشند.

بطور مختصر این امکانات شامل سیستم هوشمند مدیا ، پرده هوشمند ، پریز هوشمند ، انواع سنسور ها (حر کتی ، دما ، لوکس متر ، لرزش ، نشت آب ، دود و…) ، قفل درب هوشمند ، زنگ هوشمند ، تاچ پنل ، دستیارهای صوتی و… می باشد.

این امکانات که بصورت کاملا اختیاری توسط مصرف کننده انتخاب می شوند و بیشتر جنبه راحتی و آسایش دارند.

همانطور که گفته شد قیمت گذاری یک سیستم هوشمند امری تخصصی و دارای پیچیدگی های خاص می باشد. لذا توصیه ما مراجعه به افراد متخصص برای دریافت  قیمت خانه هوشمند و یک قیمت واقعی و قابل اجرا برای هوشمند سازی خانه می باشد. همچنین سیاست برخی از شرکت های هوشمند سازی، مبتنی بر هوشمند کردن تنها بخشی از خانه می باشد که ما به هیچ عنوان چنین سیستمی را به شما توصیه نمیکنیم. زیرا مهم ترین جنبه هوشمند سازی ساختمان کاهش مصرف انرژی و ایجاد آسایش و راحتی در زندگی می باشد.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/07/08 ساعت 2020 جولای 8 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *