مدرسه هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

مدرسه هوشمند چیست؟

مدرسه هوشمند همانطور که از اسمش پیداست با مدارس سنتی متفاوت است. مدرسه هوشمند مدرسه ای است که در آن از تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته برای پیشبرد روند آموزشی استفاده می شود. ایده اصلی این است که تجربه یادگیری را به بهترین نحو برای دانش آموزان فراهم آورد. این روزا ها همانند دیگر موارد که با پیشرفت همراه بوده اند نحوه تدرس نیز پیشرفت کرده است و کم کم روش های قدیمی جای خود را به روش های جدید میدهند. در این دوره دانش آموزان نوعی از یادگیری را میخواهند که بیشتر حالت تعاملی داشته باشد و این مورد همان چیزی هست که در مدرسه هوشمند به آنها ارائه میشود.

برخی از مزایای مدارس هوشمند :

  1. دسترسی آسان به اطلاعات

این مورد شاید یکی از بزرگترین مزایای یک مدرسه هوشمند باشد. دلیل این امر آن است که در این مدارس از ابزارهایی استفاده میشود که دارای اتصال اینترت همانند موبایل ، لپ تاپ ، تبلت میباشد. با استفاده از این دستگاه ها دسترسی به اطلاعات در اینترنت برای دانش آموزان بسیار آسان شده است. در حال حاضر دانش آموزان تمام اطلاعاتی که در مورد هر موضوعی نیاز دارند با تشکر از اینترنت در اختیار دارند. در حقیقت کافی تا عبارت مورد نظر خود را در کیبورد تایپ کنند. این مورد حتی برای معلمان نیز سودبخش بوده و به این ترتیب ، دانش آموزان میتوانند خارج از برنامه درسی خود نیز هر چیزی که میخواهند یاد بگیرند که باعث غنی تر شدن معلومات آنها میشود.

دسترسی آسان به اطلاعات

دسترسی آسان به اطلاعات 

  1. یادداشت برداری در یک دستگاه دیجیتالی

یکی از بزرگترین ویژگی های مدرسه هوشمند این است که دانش آموزان میتوانند با استفاده از دستگاه های دیجیتالی مانند قلم های نوشتاری و تبلت ها از مطالبی که میخواهند ذخیره کنند یادداشت برداری کنند. به این ترتیب آنها میتوانند مقدار قابل توجهی از زمان یادگیری خود نیز را ذخیره کنند. در این ویژگی دیگر نیازی نیست دفتار و کتاب های درسی سنگین را با خود حمل کنند. همچنین  تکنولوژی هایی نظیر Google Docs ارائه سند های درسی و سخنرانی ها را برای معلمان آسان تر کرده است که همه این موارد میتوانند ارزش یادگیری را در دانش آموزان افزایش بدهند.

یادداشت برداری دیجیتالی

یادداشت برداری دیجیتالی

  1. درک بهتر مباحث از طریق ابزار دیجیتال

اگر دانش آموزان مباحث را به روش بهتری یاد بگیرند ، قطعا یک کلاس هوشمند شانس بیشتری به دانش آموزان برای یادگیری میدهد تا موارد دیگر. در جلسات یادگیری در کلاس ها از وسایل و ابزارهای بصری استفاده میشود. این ابزارها شامل استفاده از پاورپوینت ، word ، جلسات صوتی و نمایش فیلم میباشد. به طور مثال اگر یک مسئله ریاضی پیچیده تا به وسیله یک پاورپوینت جذاب به دانش آموزان یاد بدهیم خیلی بهتر از زمانی است که همانند روش های قدیمی توجه آنها را فقط به کتابشان معطوف کنیم.این ابزارها نقش اصلی در انتقال دروس را به نحوی که بسیار قابل درک تر باشد به عهده دارند. در برخی از موارد یک تص.یر ساده بسایر گیرا تر از تصورات ذهنی است.

درک بهتر در مدارس هوشمند

درک بهتر

  1. یک گزینه عالی برای دانش آموزان غایب

یکی از نکات کلاس های هوشمند این است که تمامی موارد ارائه شده در هر کلاس دائما در حال ضبط شد هستند. این بدان معنی است که حتی اگر تعدادی از جلسات کلاس ها را به دلایلی از دست بدهید ، نیازی نیست احساس عقب افتادن از درس ها را داشته باشید ، زیرا در کلاس ها همیشه فیلم هایی از جلسات ضبط میشود. به این ترتیب حتی در صورت غیبت در کلاس ها باز هم میتوانید از مطالب ارائه شده در جلسات با خبر شوید و حتی اگر سوالی برایتان پیش آمد میتوانید فیلم ها را مرور کرده و به معلمان خود ایمیل بزنید. در یک کلاس سنتی دانش آموزان غایب به سختی میتوانند تمامی مطالب یک جلسه را فرا بگیرند.

  1. یادگیری به روشی پویا

این مطلب که در یک کلاس همه دانش آموزان آن به طور یکسان نمیتوانند درک یکسانی از مطالب داشته باشند یک امر طبیعی بوده و این امردر کلاس های سنتی به خصوص برای دانش آموزان ضعیف تر که درک پایین تری از مطالب دارند سخت تر خواهد بود. اما در مدرسه هوشمند که پویایی جزئی از ساختار آنهاست یادگیری به روشی که برای همه راحت تر باشد شکل میگیرد که این مورد راحتی خاطر و آرامش را برای دانش آموزان به ارمغان می آورد. در این جا لازم است که از مفاهیم جلوه های بصری که در این مدارس استفاده میشود نیز یاد شود که باعث میشود که تاثیرات کلاس ها را به خصوص برای دانش آموزان ضعیف بسیار عملی تر کند.

یادگیری پویا در مدارس هوشمند

یادگیری پویا

 

  1. به وجود آوردن محیطی آموزشی که تعاملی باشد

ابزارهای دیجیتالی اکنون جزئی جدایی ناپذیر از این کلاس های هوشمند هستند. به همین دلیل است که می توان فضای آموزش در اینجا را به معنای واقعی اصطلاح تعاملی نامید. این همان جایی است که در آن هم دانش آموزان هم معلمان نقشی برای ایفا کردن دارند. این نوع یادگیری که تعاملی باشد باعث شفافیت بیشتر مطالب ارائه شده میشود که بسیار موثرتر از موارد قدیمی و سنتی یک طرفه خواهد بود. این موضع تعامل بین دانش آموزان و معلمان را نیز بهبود میبخشد و باعث بهبود پیوند بین این دو میشود. این موضوع به این دلیل است که آنها با کمک ایمیل و پیام حتی خارج از مدرسه نیز قادر هستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

  1. ابزارهای دیجیتالی جایگزین کاغذها میشوند

دانش آموزان هر ساله مقدار قابل توجهی کاغذ برای یادداشت برداری های خود استفاده میکنند. در این روزها بر روی حفاظت از محیط زیست تاکید شده است و بسیاری از مشاغل به سمت و سوی استفاده نکردن از کاغذها رفته اند. در حقیقت ،اکنون با تسهیل امر یادداشت برداری در ابزارهای دیجیتال ، میتوان به نوعی به یاری محیط زیست شتافت. این ابزارهای دیجیتال که در مدرسه هوشمند استفاده میشوند بسیار کاربردی تر از کاغذها بوده و جایگزین مناسب تری برای آنها هستند. در این روش دیگر جایی برای کپی و چاپ در پرینتر ها وجود ندارد که این مورد نیز به کاهش اثر کربن ایجاد شده به وسیله چاپ میگردد.

ابزار های دیجیتالی جایگزینی کاغذ در مدارس هوشمند

ابزار های دیجیتالی جایگزینی کاغذ

  1. تنها یکبار برای ابزار های خود هزینه میکنید

در کلاس های سنتی ، دانش آموزان هر ساله باید هزینه های زیادی را صرف خرید اقلام آموزشی مورد نیاز خود اعم از کتاب ها و لوازم تحریر و غیره کنند. با افزایش تعداد این وسایل هزینه ها نیز افزایش میابند. با این حال ، با کلاسهای هوشمند ، چنین هزینه هایی را می توان در حداقل ممکن نگه داشت. در این کلاس ها شما تنها کافی است یکبار هزینه کنید و تمام ابزار آلات الکترونیکی خود را خریداری کنید و ما بقی سالهای تحصیل خود از همان ها استفاده کنید.

نتیجه گیری

با کمک فناوری موجود در این کلاسهای هوشمند ، دانش آموزان در واقع این فرصت را دارند که از متخصصان موضوعات مختلف یاد بگیرند. این در حالی است که در کلاس های سنتی تنها از یک معلم که موضوعات مختلفی را ارائه میدهد استفاده میکنند. جدا از همه اینها ، کلاسهای هوشمند فرصتهای یادگیری بیشتری را برای دانش آموزان فراهم می کند ، فرایند یادگیری را پر از سرگرمی می کند ، به آنها کمک می کند فن آوری جدید را یاد بگیرند ، به آنها امکان همکاری با دیگران و یادگیری را می دهد و نمرات آنها نیز بهبود می یابد.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/11/07 ساعت 2020 نوامبر 7 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *