مجموعه ای به نام خانه هوشمند

تقریبا همه ما به نوعی از هوشمند سازی در فعالیت های روزمره استفاده می کنیم درهای اتوماتیک پارکینگ ها، ساعت های زنگ دار، تایمر اجاق گاز، ریموت کنترل ها و … . اما وقتی صحبت از خانه هوشمند می کنیم منظورمان چیزی بیشتر از این هاست.

یک خانه هوشمند به زبان ساده، خانه یا ساختمان مدرنی است که همه اجزا و لوازم برقی آن به وسیله یک سیستم مرکزی یکپارچه شده و به خوبی با هم کار می کنند. در خانه هوشمند شما به راحتی می توانید همه چیزِ خانه را از هرکجایی که هستید حتی اگر آن سر دنیا باشید به راحتی کنترل کنید. می توانید برای بخش های مختلف خانه برنامه های از پیش تعیین شده داشته باشید یا در زمان هایی که خانه نیستید بر بخش های مختلف خانه نظارت کنید. خانه هوشمند به معنای واقعی مجموعه ای هوشمند است که علاوه بر کنترل پذیر بودن می تواند تا حدی با عادت های شما هم مطابقت پیدا کند. حالا این مجموعه هوشمند چطور کار می کند؟

 

بخش های مختلف خانه هوشمند

برای اینکه خانه هوشمند به خوبی کار کند بخش های مختلفی کنار هم قرار می گیرند و مجموعه ای هوشمند را ایجاد می کنند. این بخش ها با هم مرتبط هستند و به خوبی با هم کار می کنند تا خانه هوشمند هم به خوبی کار کند. قسمت های مختلف خانه هوشمند عبارتند از:

 

کنترل کننده مرکزی

کنترل کننده های مرکزی (Vera , Fibaro , ….) در واقع قلب سیستم هوشمند هستند. همه اجزای خانه هوشمند از طریق کنترل کننده ی مرکزی با هم در ارتباطند و همه فرمان ها به واسطه کنترل کننده مرکزی برای اجزای مختلف خانه ارسال می شود. این دستگاه مرکزی مثل بازیکن خط حمله خانه هوشمند است. اطلاعات را از دستگاه های موجود در خانه دریافت کرده و همه چیز را در خانه کنترل می کند.

 

پروتکل های ارتباطی

برای اینکه بخش های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با هم و با کنترل کننده مرکزی ارتباط برقرار کنند، لازم است راه ارتباطی مشخص و تعریف شده ای وجود داشته باشد. پروتکل ارتباطی در واقع مسیری استاندارد و قابل قبول برای همه بخش های سیستم است تا بتواند اطلاعات را بین خودشان جا به جا کنند. این مسیرهای ارتباطی هم بی سیم هستند و هم با سیم.

 

سنسورها

سنسورها ابزارهایی هستند که می توانند از وضعیت های مختلف خانه نور، دما، رطوبت یا وجود دود گزارش تهیه کنند و با ارسال این گزارش ها برای کنترل کننده مرکزی به کمک پروتکل های ارتباطی امکان اعمال سناریو های از پیش برنامه ریزی شده را فراهم می کنند. مثلا با افزایش دما تا اندازه ای مشخص سیستم سرمایش خود بخود روشن می شود.

عملگرها

این بخش از اجزای خانه هوشمند در واقع بخش اجرا کننده سیستم هستند. وقتی فرمانی صادر می شود عملگرها فعال می شوند تا دستگاه بتواند این فرمان ها را اجرا کند. در تعداد زیادی از برنامه ها و سناریوهای هوشمندسازی، رله ها و سوییچ ها عملگر هستند و کمک می کنند شیربرقی ها، پرده برقی ها، لامپ ها، فن ها و … فرمان های دریافتی را اجرا کنند.

 

 

خانه هوشمند از پس چه کارهایی بر می آید؟

 

افزایش ایمنی با کنترل لوازم خانگی و کنترل روشنایی

یکی از مزیت های هوشمند سازی خانه ها اضافه شدن ایمنی برای خانواده و خانه شما می باشد. شما توانایی کنترل لوازم خانگی کوچک و روشنایی را با یک لمس ساده انگشت دست بر روی وسیله تکنولوژی دار مورد علاقه خود دارید. شما همیشه می توانید چک کنید تا مطمئن شوید که دختر شما اتو مو خود را خاموش کرده است و یا اطمینان حاصل شود که فر پس از صبحانه خانوادگی خاموش شده باشد. همچنین خانه و خانواده شما از ایمنی قابل لمس اضافه شده در توانایی کنترل روشنایی لذت می برند. نه تنها این توانایی به شما اجازه می دهد مطمئن شوید زمانیکه در خانه نیستید  چراغ ها خاموش هستند و انرژی مصرف نمی شود، بلکه اجازه می دهد تا شما آنها را در زمان های خاص که در خانه نیستید روشن کنید -اگر تمایل دارید وانمود نمایید در خانه هستید- که این ویژگی به افزایش ایمنی و امنیت خانه شما  کمک می کند.

افزایش امنیت خانه از طریق قفل درب هوشمند

شاید یکی از بزرگترین مزایای خانه هوشمند در خانه، قفل درب هوشمند می باشد. به چه تعداد شما صبح خانه خود را به سمت محل کار ترک کرده اید و متوجه شده اید که فراموش کرده اید درب خانه را قفل کنید؟ از طریق یک سیستم خانه هوشمند، شما می توانید درب ورودی خانه خود را با یک ضربه انگشت قفل کنید. این سرعت عمل، ذهن شما را آرام می کند، به طوری که شما به راحتی به کار روزانه خود بدون نگرانی از اینکه کسی ممکن است وارد خانه شما شود می پردازید. این هم یک منفعت بزرگ برای شما می باشد اگر شما مجبور به ترک خانه به محل کار خود قبل از خروج کودکان به مدرسه باشید، اغلب کودکان خانه را برای رسیدن به اتوبوس به سرعت و بدون توجه به قفل بودن درب منزل ترک می کنند. در این حالت در خانه هوشمند شما به راحتی می توانید کنترل اوضاع را با قفل کردن درب از دفتر خود در هر روز کاری در دستان خود داشته باشید. مزیت دیگر این است که شما می توانید هر زمان از ورود افراد به خانه هوشمند خود مطلع شوید و خانه هوشمند به شما این امکان را می دهد که در حال و هر زمان ورود افراد به خانه خود را مشاهده نمایید حتی زمانی که شما در خانه نباشید.

افزایش آگاهی از طریق دوربین های امنیتی

متاسفانه، ما انسان ها نمی توانیم در یک زمان در چند مکان باشیم. این به این معنی است که اغلب چیزهایی که شاید حتی در خانه و یا حیاط خانه اتفاق می افتد را از دست می دهیم،. با یک سیستم خانه هوشمند، شما به راحتی می توانید ببینید چه اتفاقی رخ می دهد. حالا شما می توانید مطمئن باشید که هیچ مهمان ناخوانده و نادانسته ای به خانه شما یا خانواده شما وارد نخواهد شد. دوربین های امنیتی، ایمنی خانه و خانواده را با ضبط کلیپ ها هنگام تشخیص حرکت و یا در زمان های خاصی از روز یا شب افزایش می دهند.

 

افزایش راحتی از طریق تنظیم دما

ما اغلب صبح زود خانه را به سمت محل کار ترک می کنیم و فراموش می کنیم که ترموستات را تنظیم کنیم. در نتیجه، ممکن است به خانه در حالی بازگردیم که بیش از حد گرم و یا خیلی سرد باشد. این موضوع ناخوشایند است که تنظیم دمای خانه به میزان مطلوب، نیاز به زمان زیادی دارد. با این حال، در یک خانه هوشمند، شما می توانید به سادگی ترموستات خانه را از محل کار خود چند ساعت قبل از رفتن به خانه تنظیم کنید. این موضوع هم در کاهش هزینه موثر می باشد و هم موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، و این مزیت به شما کمک می کند تا بر زندگی خود زمانی که خانه را صبح بدون در نظر گرفتن بسیاری موارد دیگر به سرعت ترک می کنید تا به موقع به محل کار خود برسید مسلط باشید.

صرفه جویی در زمان

شکی در این که جهان امروز شلوغ تر از گذشته است نیست. اگر شما هم مانند اکثر مردم باشید، به طور مداوم در حال جابجا شدن برای به انجام رساندن کارهایی که در لیست پایان ناپزیر کارهای شما می باشد، می باشید. به دلیل ماهیت بالای تکنولوژی خانه هوشمند، شما هرگز نگران دیر رسیدن به منزل برای باز کردن درب به روی فرزندان خود بعد از مدرسه نخواهید بود و یا اینکه در یک خانه هوشمند دیگر نیازی به رفتن به خانه به منظور تنظیم وسایل خانه نیست. به طور خلاصه، با داشتن یک خانه هوشمند شما به راحتی در وقت گران بهای خود صرفه جویی کرده و زندگی با بهره وری روزانه بیشتر را تجربه خواهید کرد.

صرفه جویی در هزینه و افزایش راحتی

همانطور که قبلا ذکر شد، یک سیستم خانه هوشمند موجب صرفه جویی در هزینه می شود. مفید ترین تاثیری که سیستم خانه هوشمند خواهد داشت خود را در قبض یرق به صورت ماهیانه نشان می دهد. دیگر لازم نخواهد بود شما بابت لوازم خانگی که در غیاب شما در خانه روشن می مانند هزینه کنید. همچنین شما در مصرف و هزینه گاز صرفه جویی خواهید کرد  بدین شکل که دیگر نیازی برای به خانه رفتن به منظور روشن و یا خاموش کردن وسیله ای نمی باشد. که قطعا این راحتی خانه هوشمند نیز می باشد. شما کنترل کاملی بدون اعمال هر گونه تلاش اضافی برای اینکه مطمئن شوید هزینه ها پایین است خواهید داشت.

 

به عبارت ساده، شما در حال کمک به اقتصاد هنگامی که شما از یک سیستم  هوشمند استفاده می کنید می باشید. شما این اطمینان را خواهید داشت که تنها مقدار انرژی و منابعی که لازم است را استفاده می کنید.

کنترل خانه و تجهیزات آن زمانی که خارج از شهر هستید

آیا تا به حال به خارج از شهر در حالیکه کلید خانه را به یک همسایه داده باشید رفته اید؟. بسیاری این کار را انجام می دهند تا همسایه کارهای خانگی از قبیل آب دادن گیاه ها، مراقبت از حیوانات خانگی، و یا دریافت نامه های پستی که باید در غیاب آنها انجام شود را انجام دهد. یک سیستم خانه هوشمند به شما اجازه کنترل بیشتر و ساده تر نسبت به چرخاندن یک کلید را می دهد، که یک کمک و تسکین برای برخی از صاحب خانه ها می باشد. شما به راحتی می توانید  یک زمان را برای ورود یک فرد به خانه خود تنظیم کنید و اجازه دهید او به خانه شما از طریق گوشی های هوشمند وارد شود.

 

این ویژگی اجازه می دهد تا شما کنترل وضعیت را بطور مداوم داشته باشید. دیگر نیازی به نگرانی در مورد اینکه همسایه کلید را از دست بدهد و یا نگرانی بخاطر داشتن دسترسی کامل و نامحدود به وسایل شما نیستید. علاوه بر این، شما می توانید مطمئن شوید که کارهای خانه در واقع در حال انجام شدن می باشند، بنابراین شما هیچ شگفتی زمانی که به خانه برمی گردید نخواهید داشت.

مراقبت همیشگی از فرزندان خود

از طریق سیستم خانه هوشمند، شما به راحتی می توانید از کودکان خود مراقبت نمایید. شما می توانید اطمینان داشته باشید که آنها هر شب و با خیال راحت به خانه می رسند. می توانید به آنها اجازه وارد شدن به خانه را بدون بیرون آمدن از رختخواب و خوش آمد گویی گفتن به آنها بدهبد. شما همچنین می توانید رفت و آمد آنها را توسط دوربین های امنیتی ببینید و همچنین مطمئن شوید که چراغ ورودی خانه هنگامی که به خانه می رسند روشن می باشد.

این ویژگی به شما کمک می کند تا آنها را امن نگه دارید، و همچنین کمک می کند تا شما  بدانید هر روز چه می کنند، که می تواند برای یک پدر و مادر مشغول کاملا مفید باشد. در مجموع، سرمایه گذاری در یک خانه هوشمند باعث بهره مندی شما در راه های مختلفی می شود. یک خانه هوشمند صرفه جویی در هزینه ها را بدنبال خواهد داشت. زمان و انرژی شما را بهینه می کند. و شاید مهم تر از همه یک خانه هوشمند شما و خانواده شما را ایمن و خانه شما را امن نگه می دارید.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/06/02 ساعت 2020 ژوئن 2 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *