شهر کوچک اما هوشمند ریکیاویک

ریکیاویک پایتخت کشور ایسلند و بزرگ‌ترین شهر این کشور بوده و جمعیت این شهر در حدود ۱۲۳ هزار نفر می باشد. ریکیاویک در جنوب غربی ایسلند، در ساحل جنوبی خلیج فاکسا واقع شده‌است. این شهر مرکز فعالیت‌های فرهنگی، اقتصادی و دولتی ایسلند و یک مقصد گردشگری محبوب به شمار می رود. ریکیاویک نخستین محل سکونت دائمی است که در ایسلند برپا شد ، این سکونتگاه در ۸۷۴ میلادی بنا شد اما تا سده نوزدهم هیچ توسعه شهری در محل آن انجام نشد. ریکیاویک به عنوان یک شهر تجاری در سال ۱۷۸۶ تأسیس شد و طی دهه‌های آینده به‌طور پیوسته رشد کرد و به مرکز ملی بازرگانی، جمعیتی و فعالیت‌های دولتی تبدیل شد. این شهر شمالی‌ترین پایتخت جهان است و در مدار’۰۸°۶۴ شمالی قرار گرفته که با مدار قطبی (در’۳۳°۶۶ شمالی) فاصله چندانی ندارد  ریکیاویک در زمستان تنها چهار ساعت در روز نور خورشید دارد و می توان گفت شب‌های تابستانی آن به روشنی روز هستند.این شهر کوچک در کشور ایسلند توانسته است به عنوان یکی از بهترین شهرهای هوشمند جهان خود را معرفی کند. ریکیاویک، پنجمین شهر هوشمند برتر جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی نسبت به وسعت و موقعیت جغرافیایی خود بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

شهر هوشمند ریکیاویک

این منطقه که پرجمعیت‌ترین شهر ایسلند محسوب می‌شود. برای دومین سال متوالی توانسته است این عنوان را از آن خود کند. براساس آخرین گزارش منتشرشده حدود ۹۶ درصد از تولید برق و حدود ۸۰ درصد مجموع انرژی تولید شده در ریکیاویک از طریق منابع هیدروالکتریک و زمین گرمایی تأمین می‌شود و این فرآیند باعث شده است ساختمان‌های این شهر به یکی از سبزترین ساختمان‌های جهان تبدیل شوند تا کمترین میزان درگیری با سوخت‌های فسیلی را داشته باشند.

این شهر همچنین یک برنامه جامع مبتنی بر سیاست‌های اقلیمی را با یک برنامه عملیاتی پیش روی خود قرار داده است که در آن اهداف گسترده برای توسعه خدمات شهری با میزان انتشار کرین صفر، تاسال ۲۰۴۰ میلادی برای آن در نظرگرفته شده است.

هوشمند ترین شهر جهان

ریکیاویک به عنوان پایتخت کشور ایسلند از نظر جغرافیایی در یکی از سردترین نقاط قرار دارد و با وجود این مدیران شهری آن بهترین خدمات هوشمند را در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهند. این شهر به صورت ویژه‌ای به دلیل ابتکارات در حوزه محیط زیست هوشمند توجه مدیران جهانی را به خود اختصاص داده است.

به عنوان مثال شهر ریکیاویک به تازگی یک برنامه جامع حمل و نقل عمومی را برای اتوبوس‌های شهر ارائه کرده است که با نام «استرائتو» شناخته می‌شود. در این طرح کلیه شهروندان یک اپلیکیشن رایگان در اختیار دارند که تا کنون بیش از ۸۵ هزار بار دانلود شده است و از طریق آن می‌توانند با جایگزین کردن وسایل نقلیه عمومی به جای اتومبیل‌های شخصی، از شهرداری امتیاز بگیرند.

مسئولان این شهر نگاه ویژه ای به هوشمند سازی خانه های ریکیاویک دارند چرا که با هوشمند سازی خانه های شهر در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد ، آن ها قصد دارند علاوه بر شهر هوشمند بر هوشمند شدن خانه های پایتخت نیز تمرکز داشته باشند.

پایتخت ایسلند تلاش‌های فراوان کرده است تا بواسطه طرح جامع «ریکیاویک بهتر» که یک فرم آنلاین عمومی را نیز شامل می‌شود، به تمام شهروندان کمک کند تا در مورد خدمات شهری تصمیم بگیرند و برای توسعه آن مشارکت کنند.

 

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/13 ساعت 2020 می 13 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *