سرچشمه های خانه هوشمند

خانه هوشمند اقامتگاهی است که از دستگاه های متصل به اینترنت استفاده می کند تا امکان کنترل و کنترل از راه دور وسایل و سیستم ها مانند روشنایی و گرمایش را فراهم کند. فناوری خانه هوشمند ، که اغلب به عنوان اتوماسیون منزل شناخته می شود، با داشتن امکان کنترل دستگاه های هوشمند ( اغلب توسط یک اپلیکیشن در تلفن همراه ) باعث می شود امنیت ، راحتی و راندمان انرژی خانه افزایش یابد. بخشی از اینترنت اشیاء (IoT) و سیستم های هوشمند خانه با هم کار می کنند و داده های مصرف کننده را در بین خود به اشتراک می گذارند و اقدام به خودکار سازی عملکردها براساس ترجیح صاحبان خانه می کنند.

در سال 1975 پروتکل ارتباطی X10 برای اتوماسیون منزل ( خانه هوشمند ) منتشر شد. X10 فرکانس رادیویی 120 کیلوهرتز (RF) را پشت سر گذاشت و با یک پیشرفت چشمگیر اطلاعات دیجیتالی را بر روی سیم کشی سنتی برق موجود در خانه منتقل میکرد. این سیگنال ها دستورات را به دستگاه های مربوطه منتقل و نحوه و زمان عملکرد دستگاه ها را کنترل می کردند. به عنوان مثال یک فرستنده می تواند سیگنال را در امتداد سیم کشی برقی خانه ارسال و به یک دستگاه فرمان روشن شدن در یک زمان خاص را بدهد.

 

از آنجا که سیم کشی سنتی برق خانه عاری از نویز نیست ، X10 همیشه به طور کامل قابل اعتماد نبود و بعضا سیگنال ها از بین رفته و به مقصد نمی رسیدند. از طرفی در کشورهایی که ولتاژ برق آن ها 220 ولت نبود پروتکل X10 امکان پیاده سازی را نداشت. علاوه بر این پروتکل X10 یک پروتکل یک طرفه بود و امکان دریافت فیدبک دستور ارسالی را نداشت، اما بعداً  دستگاه های دو طرفه X10 ، هرچند با هزینه بالاتر در دسترس قرار گرفتند.

هنگامی که شرکت اتوماسیون خانگی Insteon در سال 2005 به صحنه آمد ، فناوری ای را معرفی کرد که سیم کشی برق را با سیگنال های بی سیم ترکیب می کرد. پروتکل های دیگر ، از جمله Zigbee و Z-Wave  برای مقابله با مشکلات مستعد X10 پدید آمده اند ، اگرچه X10 تا به امروز به عنوان یک پروتکل ارتباطی به جا مانده است.

 

Nest Labs در سال 2010 تأسیس شد و اولین محصول هوشمند خود که یک ترموستات هوشمند بود را معرفی کرد ، این شرکت همچنین سنسور دود ، سنسور مونوکسید کربن و دوربین های امنیتی را در سال 2011 منتشر کرد. این شرکت پس از به دست آوردن گوگل در سال 2015 به یک شرکت تابعه شرکت Alphabet تبدیل شد.

در سال 2012 ، شرکت SmartThings کمپین Kickstarter را راه اندازی و 1.2 میلیون دلار برای تأمین بودجه سیستم خانه هوشمند خود جمع آوری کرد. پس از آن این شرکت در آگوست 2013 وارد بازار شد و در سال 2014 توسط سامسونگ خریداری شد. این شرکت تحت پروتکل جهانی و محبوب Z-Wave کار می کند.

اخیراً شرکت هایی از جمله آمازون ، اپل و گوگل محصولات خانه هوشمند را از جمله Amazon Echo ، Apple HomeKit و Google Home منتشر کرده اند.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/09 ساعت 2020 آوریل 6 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *