دلایل برتری پروتکل‌ Z-Wave بر پروتکل‌های سیمی مانند KNX

دستگاههای دارای پروتکل z-wave در هر نوع ساختمانی قابل اجرا هستند بدون اینکه سیم کشی ساختمان تغییر کند ولی برای نصب دستگاههای هوشمند دارای پروتکل knx باید حتما سیم کشی ساختمان تغییر کند.

سیستم knx در عین داشتن قدرت و امنیت بالا دارای یک اشکال بزرگ است و آن ایراد این است که سیستم knx سیم کشی مخصوص خود را باید در ساختمان داشته باشد و همین امر باعث می‌شود که هوشمند سازی ساختمان در ساختمانهایی که چند سال است ساخته شده اند بسیار پرخرج باشد زیرا باید سیم کشی ساختمان تعویض شود و در بسیاری نقاط کنده کاری انجام شود که این مقرون به صرفه نیست ولی در هوشمند سازی بر اساس پروتکل z-wave این مشکل وجود ندارد زیرا در این پروتکل نیاز به هیچ نوع سیم کشی جدیدی نیست وبا z-wave براحتی در هر نوع ساختمان بدون هیچ نوع تغییری در سیم کشی ساختمان می‌توان ساختمان را هوشمند سازی نمود حتی کلیدهای کنترلی نیز وایرلس و بیسیم هستند و نیاز به سیم کشی ندارند و این یکی از مزایای بسیار مهم در پروتکل z-wave است.

در صورت بروز مشکل در دستگاههای که پروتکل زی ویو دارند می‌توان حتی بدون تعویض آن بخش ماژول هم کنترل داشت ولی در دستگاههای دارای knx اگر هر بخشی به مشکل برخورد کند تنها راه تعویض کامل ماژول آن بخش است.

یکی دیگر از ایرادات پروتکل knx این است که اگر در این نوع سیستم هوشمند یکی از ماژول ها از کار بیافتد باید حتما آن ماژول و کلیدهای هوشمند آن کاملا تعمیر یا تعویض شوند تا بتوان کنترلی روی آن بخش داشت ولی در پروتکل z-wave حتی اگر یک ماژول یا کلیدهای آن خراب شود می‌توان بصورت دستی کنترل آن بخش را هنوز در دست داشت و این یک مزیت بزرگ است زیرا ممکن است چند روز دسترسی به تعمیرکار نباشد و حداقل با کنترل دستی می‌توان نیاز ساختمان را برای چند روز مرتفع نمود تا اینکه تعمیر شود در حالیکه سیستم knx این امکان را فراهم نمی‌کند.

پیچیده بودن پروتکل KNX و نامناسب بودن تجهیزات هوشمند با این پروتکل برای ساختمانهای مسکونی با مصرف کننده غیر حرفه ای

بدلیل اینکه برنامه نویسی پروتکل KNX شبیه دیتا بیس نویسی است برنامه نویس باید دارای تخصص بالایی بوده و زمان زیادی را صرف برنامه ریزی منزل هوشمند با این تجهیزات کند .

مقایسه z-wave و پروتکل های سیمی مانند KNX

برنامه نوشته شده هر ماژول قابل رویت برای برنامه نویس بعدی که به منزل برای خدمات مراجعه می‌کند نبوده و در صورت اصلاح یک برنامه در ماژول امکان از بین رفتن برنامه درخواستی قبلی مشتری خواهد شد و این مورد باعث ایجاد نارضایتی زیادی در بازار این پروتکل شده است .

برای جلوگیری از بروز مشکلات در اجرای درخواستهای مصرف کننده هر نوع برنامه ریزی ماژول ها باید در آرشیو شرکت فروشنده بایگانی شود و برنامه نویس در زمان مراجعه به واحد برای ارائه خدمات فایل برنامه ماژول مورد نظر را به همراه داشته باشد و از آنجائیکه چنین خدمات پشتیبانی عمدتا در کشورهای آسیایی وجود ندارد و در کشورهای آمریکایی ساکنین اعتقادی به پرداخت هزینه بالای این نوع خدمات ندارد تجهیزات ساخته شده با پروتکل KNX در بازار آمریکا وجود ندارند و در بازار آسیا عمدتا باعث ایجاد نارضایتی و بد بین شدن مصرف کنندگان به سیستم هوشمند شده است.

وجود درگاه‌های مختلف نظیر کلیدها، ریموت،انواع تاچ پنل و تبلت ها،SMS  و اینترنت و… و همچنین برنامه پذیر بودن تمامی این درگاه‌ ها با توجه به سلیقه متنوع افراد یک خانواده که سناریوهای مختلف و متنوعی را در هر درگاه تقاضا می کنند باعث می‌شود فرد حرفه ای که دوره برنامه ریزی این سیستم را گذرانده است نتواند خدمات خوبی ارایه نماید و یا با هزینه خدمات بالایی تمام خواسته‌های مشتری را که تدریجی شکل می گیرد در زمان طولانی برآورده نماید. این مشکل در پروتکل هایی نظیر KNX  که برنامه ریزی به صورت تغییر در دیتا بیس و بسیار پیچیده و زمان بر است باعث می‌شود در اغلب پروژه‌های بزرگ یک فرد برای ارایه خدمات و برنامه ریزی و تغییرات درخواستی ساکنین ساختمان در پروژه مقیم شود.

این مورد باعث شده که در ساختمان اروپایی و یا آمریکایی سیستم هوشمند متداول نشود و بازار آن فقط در کشورهای عربی و هندوستان و ایران آنهم در حد یک سیستم تجملی و لوکس در بعضی ساختمان ها اجرا شود که پس از نصب و انجام هزینه‌های بالای خدمات پس از فروش و یا عدم پاسخگو بودن شرکت فروشنده مشتری ناراضی گردد.

بدلیل استفاده از نرم افزارهای برنامه ریزی در هر برند و همچنین نوع ساختار دیتا بیس نویسی، برای اینکه دو برند با یک پروتکل بتوانند برنامه ریزی شوند باید توسط کارخانه‌های سازنده با هم منطبق شده باشند و برای برنامه ریزی از یک نرم افزار استفاده شود در غیر اینصورت با آپلود دو دیتا بیس مختلف روی قطعات خواهیم دید که با یکدیگر کار نخواهند کرد این مشکل بیشتر در برند‌های مبتنی بر پروتکل knx دیده می‌شود و برای برندهایی که پروتکل C-BUS یا S – BUS و یا TIS – BUS کار می کنند بعلت اینکه برنامه ریزی با یک نرم افزار کانفیگ انجام و دیده می‌شود و نیاز به آپلود دیتا بیس نیست وجود ندارد.

چون در هر بار مراجعه به واحد برای تغییر در برنامه ریزی بایستی تغییرات ابتدا در دیتا بیس انجام شود و بعد روی قطعات آپلود شود حال چنانچه این دیتا بیس در اختیار نفر دوم که برای تغییرات بعدی به واحد مراجعه می‌کند قرار نگیرد و دیتا بیس دیگری آپلود شود تغییرات قبلی از بین رفته و تغییر جدید جایگزین خواهد شد که فرد برنامه ریز دوم از آن بی خبر خواهد بود.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/09 ساعت 2020 آوریل 29 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *