آیا دستگاه های هوشمند ارزش سرمایه گذاری را دارند؟

تمای اتوماسیون ها میتوانند در یک برنامه و یا دستور صوتی از راه دور خلاصه شوند که امروزه به عنوان فناوری خانه هوشمند شناخته شده و روز به روز در حال پیشرفت هستند. طبق گزارش International Data Corp ( تحلیلگران متخصص در زمینه فناوری ) انتظار میرود تعداد دستگاه های خانه هوشمند در بازار به سرعت در حال افزایش باشد که میزان آنها بین سال های 2019 تا 2023 دارای رشدی سالانه معادل 16.9 میلیارد باشد. نرخ رشد این دستگاه ها در سال 2019 26.9 درصد برآورد شده است.

تقریبا تمام سیستم های خانگی قابلیت خودکار شدن را دارند. از جمله سیستم های روشنایی ، امنیتی ، نظارتی ، تلویزیون و حتی لوازم خانگی. سیستم های اتوماسیون را برای روشن و خامموش برنامه ریزی و آموزش داد برای مثال میتوان سیستم آبیاری خود را در زمان مشخصی از روز تنظیم کرد که به گل ها آب بدهد.

در این مقاله یک راهنما به شما ارائه میشود تا با استفاده از آن در مصرف انرژی صرفه جویی کنید و نحوه ارزشمند بودن سیستم های اتوماسیون خانه هوشمند را دریابید.

دستگاه های خانه هوشمند و فروش خانه

امنیت و آرامش خاطر با دستگاه های هوشمند

سیستم های اتوماسیون خانه های هوشمند می توانند سه مزیت بزرگ را برای صاحبان خانه فراهم کنند: راحتی ، امنیت و بهره وری انرژی. وقتی سیستمی نصب می شود – و خصوصاً وقتی سیم کشی سخت است – می تواند به عنوان یک نقطه فروش قوی برای جلب خریداران باشد.

این موضوع که بتوان گفت چند خانه واقعا هوشمند هستند کمی دشوار است زیرا تعاریف آنها با یک دیگر متفاوت میباشد ، اما در مطالعه ای در S&P گفته شده که 17٪ از خانه ها دارای عناصر خانه هوشمند در سال 2017 هستند. انتظار می رود این تعداد تا سال 2021 به 28٪ افزایش یابد.

خانه هوشمند چیست؟

تعریف خانه هوشمند کمی دشوار است با این حال میتوان گفت خانه هوشمند خانه ای است که حداقل یک دستگاه متصل دارد که هدف آن اتوماسیون یا تسهیل بخشی از زندگی شماست. بسیاری از این دستگاه ها از طریق صدا کنترل شده و از طریق یک کنترلر مرکزی اجرا میشوند. نمونه های بسیاری در مقالات گذشته ارائه شده اند که میتوانید برای مراجعه و استفاده از آنها اینجا را کلیک کنید.

خانه هوشمند چگونه کار میکند؟

ساختار اصلی برای اتصال دستگاه های هوشمند به یک دیگر ، اتصال به اینترنت است زیرا آنها برای برقراری ارتباط با سایر دستگاه ها و گرفتن فرامین از اینترنت به عنوان پل ارتباطی استفاده میکنند.

خانه هوشمند به چه چیزهایی نیاز دارد؟

خانه هوشمند به وای فای نیاز دارد

خانه هوشمند به وای فای نیاز دارد

تمام دستگاه ها از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند اما مسئله مهم آن است که هر زمانی که wifi خاموش شود تمام دستگاه ها از کار میافتند در این صورت باید حتما یک سیگنال قوی برای wifi وجود داشته باشد. زمانی که روتر ها را تغییر بدهید ، باید همه چیز را ریست کنید ، بنابراین باید برخی از تنظیمات دستی و یا حتی مدل دستگاه را ذخیره داشته باشید تا بتوانید با سرچ کردن در google آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید.

در برخی از خانه هایی که به خاطر مساحت زیاد وای فای پاسخگو نیست میتوان از شبکه مش استفاده کرد که البته کمی گران تر است. راه حل دیگر نیز استفاده از یک توسعه دهنده است که شبکه جداگانه ای برقرار میکند که با روتر پایه شما ارتباط برقرار میکند ، این روش ارزان تر از شبکه مش بوده اما اینترنت سرعت پایین تری دارد.

در زمان خرابی دستگاه ها اولین و مهم ترین مولفه ای که باید بررسی شود وای فای است بنابراین وای فای حیاتی ترین عضو دستگاه های هوشمند شماست.

آیا میتوان در هزینه ها صرفه جویی کرد؟

صرفه جویی در هزینه ها با خانه هوشمند

صرفه جویی در هزینه ها با خانه هوشمند

معمولا به دو دلیل اشخاص به سیستم خانه هوشمند روی می آورند : راحتی و یا صرفه جویی در هزینه ها. سوال مهم در اینجا این است که آیا سیتم خانه هوشمند میتوانند در هزینه ها صرفه جویی کند. تعدا این دستگاه ها بسیار زیاد است و بسیاری از آنها نیز جدید هستند پس به طور کامل نمیتوان آنها را قضاوت کرد.

شرکت nest مطالعه ای در خصوص میزان مصرف انرژی ترموستات های خود انجام داده است. طبق نتایج بدست آمده مشخص شد ترموستات ها 15% در سرمایش و10% الی 12% نیز در گرمایش صرفه جویی کرده اند.

یکی دیگر از مواردی که در خانه هوشمند باعث صرفه جویی در هزینه ها میشود استفاده از دستگاه های امنیتی است ، زیرا افزایش دستگاه های هوشمند به شما امکان می دهد سیستم خود را بسازید بدون اینکه نگران پرداخت هزینه اشتراک باشید. در این زمینه دوربین های بیرونی و درونی بسیاری وجود دارند.

آیا سیستم های خانه هوشمند ارزش خرید دارند؟

موضوع سرمایه گذاری بر روی سیستم خانه هوشمند و ارزشمندی آن کاملا به شرایط شما بستگی دارد. در بسیاری از موارد ، هزینه دستگاه و نصب آن در ابتدا گران است ، اما ممکن است با فروش خانه و یا در طول زمان با صرفه جویی در مصرف انرژی جبران شود. در برخی موارد دیگر نیز ، راحتی و ایمنی سیستم خانه هوشمند میتوانند دلیل قانع کننده ای برای سرمایه گذاری اولیه در این خصوص باشند.

برخی از مواردی که در مسیر هوشمند سازی باید به آنها توجه کنید در زیر شرح داده شده اند.

توجه به روند یکپارچه سازی

تفاوت دستیار های صوتی با یکدیگر در خانه هوشمند

تفاوت دستیار های صوتی با یکدیگر

بسته به منابع شرکتی که محصولات خود را از آن خریداری میکنید ، دستیارهای خانه هوشمند مطابق با آن را نیز خریداری کنید. دستیار های متفاوتی در زمینه خانه هوشمند وجود دارند از جمله دستیار google ، Alexa ، Apple Homekit که هر کدام از آنها با برخی از سیستم ها ی خانه هوشمند یکپارچه میشوند. بنابراین نکته مهم این است که دستیار متناسب با دستگاه های خریداری شده در سیستم خانه هوشمند خود را تهیه و یکپارچه کنید.

رویارویی با ناامیدی گاه به گاه

برخی از مواقع سیستم با مشکل مواجه شده و عملکرد دستگاه ها مختل میشود ، نکته مهم این است که نامید نشوید و با آگاهی کامل مشکل را پیدا کرده و در جهت رفع آن بر آیید. هنگامی که مسئله ارتباطی با برق ندارد ، و موضوع عدم پاسخگویی دستیار صوتی است ، اولین مسئله ای که باید بررسی کنید خود دستگاه و یا اتصال آن به wifi است. بهترین کار مراجعه به نرم افزاری است که از طریق آن دستگاه را کنترل میکنید.اگر برنامه به درستی متصل شود و بتوانید دستگاه را از طریق برنامه کنترل کنید ، خواهید دانست که مشکل از خود دستیار صوتی است که در این صورت بهترین کار آن است که دستیار ار از برق کشیده و دوباره به برق متصل کنید.

مزایای یک خانه هوشمند کاملا یکپارچه

آرامش خاطر سالمندان با خانه هوشمند

آرامش خاطر سالمندان

در دو بخش گذشته ممکن است که نکات منفی خانه های هوشمند را برای شما بازگو کرده باشیم اما نمیتوان از مزایای خانه هوشمند غافل شد. از جمله مزایا این خانه ها کنترل کردن چراغ ها به صورت نرم افزاری و یا از طریق دستیار صوتی ، تنظیم کردن گروهی از کارها که به وسیله آنها میتوانید با توجه به دستوری که ارائه میدهید پاسخ مناسبی نیز دریافت کنید ، کنترل کردن تلویزیون و پخش محتوای ان ، کنترل پرده ها ، تنظیم ترموستات ها میباشد.

این وسایل برای سالمندان بسیار مناسب هستند زیرا با استفاده از آنها می توانند زمان خوردن قرص و یا شام را به آنها یادآوری کنند ، میتوانند از الکسا ساعت را بپرسند که برای افرادی که دچار فراموشی لحظه ای میشوند مناسب است. از این دستیار ها به عنوان ابزار جستجو و یا پاسخگویی به سولات نیز میتوان استفاده کرد.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/10/24 ساعت 2020 اکتبر 24 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *