سناریو نویسی در کنترلر خانه هوشمند لایت فیبارو

یکی از مزایای خانه هوشمند عملکرد خودکار وسیله ها در حالت ها و اتفاق های مختلف می باشد که این امر توسط سناریوها انجام می شود. در سناریوها در کنترلر خانه هوشمند فیبارو با یک شدن ارزش منطقی شرط و یا تریگر که می تواند ساعت، روز، عمل کردن سنسورها و … باشد عمل از پیش تعریف شده که می تواند در ساده ترین حالت خاموش شدن و یا روشن شدن چراغ ها باشد، انجام می شود . برای نوشتن سناریو در هوم سنتر لایت فیبارو ( Fibaro HCL )باید به قسمت Scenes رفته و در صفحه باز شده بر روی گزینه  Add Scene کلیک نمایید:

در کنترلر فیبارو می توان به دو صورت Magic Scene (منطقی) و Graphic Blocks (بلوک دیارگرام) سناریو نوشت که در ابتدا به روش Magic Scene می پردازیم.

به همین منظور از صفحه باز شده در قسمت Magic Scene بر روی گزینه Add کلیک کنید:

پس در کنترلر خانه هوشمند فیبارو از کلیک کردن بر روی Add صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد:

در ابتدا شما بایستی برای سناریو خود یک شرط (Condition)  تعریف کنید تا با یک شدن ارزش منطقی آن عمل تعریف شده انجام شود؛ شرطی را که تعریف می کنید به جای if قرار می گیرد (نشان داده شده در عکس).

شرط شما می تواند یک وسیله زی ویو ؛ وضعیت دما و یا یک زمان مشخص از روز ؛ هفته و یا ماه باشد.

پس از انتخاب شرط ؛ گزینه Next را انتخاب کنید:

در این قسمت بایستی وضعیت وسیله انتخابی که می خواهید در آن سناریو اجرا شود را تعیین نمایید ؛ پس از تعیین وضعیت گزینه Next را انتخاب کنید.

سپس در کنترلر خانه هوشمند فیبارو از صفحه زیر می توانید Action (عمل) را انتخاب کنید ؛ اگر یک وسیله زی ویو را به عنوان عمل (منظور از عمل کاری است که در صورت صحیح شدن شرط سناریو باید انجام شود) انتخاب کنید آن وسیله جای then قرار می گیرد:

پس از انتخاب یک Action روی گزینه next کلیک کرده و برای هر از وسیله های انتخابی وضعیتی که می خواهید در اجرای سناریو داشته باشند را انتخاب نمایید:

پس از تعیین وضعیت عمل گزینه Next را انتخاب کرده و نام و اتاق برای سناریو تعریف نمایید:

پس از انتخاب گزینه Next سناریو نویسی به پایان می رسد.

در کنترلر خانه هوشمند فیبارو (HCL) روش دیگری به نام Graphic Blocks برای سناریو نویسی وجود دارد که برای نوشتن سناریو توسط آن بایستی ابتدا در قسمت  Scenesگزینه Add Scene انتخاب شود سپس گزینه Add که داخل کادر Add scene using graphic blocks وجود دارد را انتخاب نمایید:

سپس از صفحه باز شده می توانید یک شرط برای سناریو خود انتخاب کنید.

شرط ها به پنج دسته اصلی تقسیم می شوند:

Weather (آب و هوا) – Variables (متغیر) – Timers (زمان سنج) – Devices (وسیله زی ویو) – GPS (موقعیت مکانی کاربر)

برای اضافه کردن شرط روی علامت + داخل کادر کلیک کرده و نوع شرط خود را مشخص نمایید:

شما می توانید دو یا چند شرط مختلف را برای سناریو خود در کنترلر خانه هوشمند فیبارو تعریف نمایید و بین آن ها از And ؛ OR  استفاده نمایید:

پس از مشخص نمودن شرط گزینه then را انتخاب کنید:

سپس عمل (Action) سناریو را مشخص کرده و گزینه Save را بزنید:

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/01/13 ساعت 2020 ژانویه 13 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند فیبارو | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *