خانه هوشمند بی سیم z-wave

سالهاست که بیشتر دستگاه های ما بی سیم شده اند ، سرعت انتقال داده در شبکه بی سیم در ابتدا یک چالش به شمار می رفت  اما پس از تکامل شبکه های 5G ، می توانید سرعت را در محدوده گیگابیت ها از طریق وایرلس دریافت کنید. پس چرا ما هنوز از شبکه های سیمی استفاده می کنیم؟ چرا یک خانه هوشمند طراحی شده از صدها متر سیم Cat 5 یا Cat 6 استفاده می کند تا تمام دستگاه ها به درستی کار کنند؟ آیا شبکه سیمی چیزی از گذشته نیست که بایستی کنار گذاشته شود؟

Z-Wave یکی از جدیدترین فناوری های بی سیم است که دستگاه های هوشمند برای برقراری ارتباط با یکدیگر از آن استفاده می کنند. در نگاه اول شاید بتوان این فناوری را مانند wifi  یا Bluetooth دانست  اما Z-Wave دارای چند ویژگی منحصر به فرد است که از آن یک فناوری عالی برای هوشمند سازی خانه می سازد.

 

 

مزایای Z-Wave برای هوشمند سازی خانه

سازگار بودن تجهیزات با برند های مختلف که تحت فناوری Z-Wave کار می کنند ، در حال حاضر صدها شرکت محصولات خود را با فناوری Z-Wave عرضه می کنند که همگی با یکدیگر سازگار هستند.

شبکه Z-Wave از قاعده مش پیروی می کند در نتیجه تداخل و قطعی در آن وجود ندارد.

این شبکه امنیت بالایی داشته و سازندگان ، امنیت Z-Wave را با بانکداری اینترنتی هم رده می دانند.

 

Z-Wave چگونه کار می کند

فناوری Z-Wave یک شبکه مش بی سیم ایجاد کرده و مجموعه ای از دستگاه هایی که بدون سیم به یکدیگر پیوند داده و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند را تشکیل می دهد. با استفاده از فناوری Z-Wave دستگاه ها با ارسال سیگنال رادیویی با توان پایین در یک فرکانس اختصاصی بهم وصل می شوند. هر دستگاه دارای یک تکرار کننده سیگنال داخلی است که اطلاعات شبکه را ارسال و دریافت می کند.

 

 

 

مقایسه Z-Wave و wifi

 

 

روترها و بسط دهنده ها در دهه گذشته واقعاً بهبود یافته اند. هنوز هم به دلیل عوامل بسیاری از جمله ساختار یک ساختمان ، وجود سایر شبکه های بی سیم در اطراف خانه شما و چند عامل دیگر ، در نگاه اول یک شبکه بی سیم نمی تواند به اندازه یک شبکه سیمی قابل اعتماد باشد ، ولی در واقع اینطور نیست. در پروتکل wifi ممکن است وقتی از طبقه دوم به زیرزمین حرکت می کنید شبکه شما تضعیف شده و شما مجبور باشید دائم wifi تلفن همراه خود را خاموش و روشن کنید ، حقیقت این است که بیشتر اوقات این اتفاق می افتد. برای استفاده عادی از اینترنت این ممکن است مشکل چندانی نداشته باشد ولی استفاده ازین پروتکل برای خانه هوشمند قطعا مشکل ساز خواهد بود . پس برای هوشمند سازی یک خانه باید از پروتکل های امن که به دلیل ایجاد شبکه مش امکان ایجاد این مشکل را ندارند استفاده شود . وقتی شما از شبکه z-wave  استفاده میکنید این امکان وجود ندارد که یک وسیله حتی برای یک ثانیه دسترسی خود به سیستم را از دست بدهد. در wifi تمام تجهیزات به یک مرکز کنترل متصل هستند و بر سر این اتصال با یکدیگر رقابت می کنند ولی در Z-Wave به دلیل استفاده از شبکه مش تمام تجهیزات با یکدیگر در ارتباط هستند ، این امر باعث می گردد در wifi قطعی یک وسیله زیاد باشد ولی در Z-Wave قطع شدن یک وسیله از شبکه خانه هوشمند به صفر برسد.

مصرف انرژی wifi بالا می باشد به همین دلیل نمی توان سنسور های با فناوری wifi برای خانه هوشمند طراحی کرد که با باطری کار کند ولی در Z-Wave به دلیل کم بودن انرژی مصرفی اکثر سنسور ها با باطری کار می کنند.

 

مقایسه Z-Wave و Bluetooth

 

 

بزرگترین پیشرفتی که Z-Wave نسبت به Bluetooth داشته قدرت سیگنال آن است. سیگنال Bluetooth مستعد تداخل و قطع شدن است زیرا تمام دستگاه های بلوتوث اطلاعات را در همان باند 2.4 گیگاهرتزی ارسال و دریافت می کنند. آنها برای پهنای باند با دیگر فناوری ها نظیر Wifi که آن هم 2.4 گیگاهرتز  می باشد رقابت می کنند ،  مگر اینکه شبکه WiFi 5GHz را در خانه خود اجرا کنید .

در Z-Wave در واقع هر دستگاه سیگنال را تقویت می کند و هرچه دستگاه های بیشتری در اختیار داشته باشید به ایجاد یک شبکه قوی که قادر به دور زدن موانع و عبور از دیوارها و سقفها باشد ، کمک کرده اید.

 

مقایسه Z-Wave  و Zigbee

 

 

همچنین ممکن است در طول تحقیق در مورد خانه هوشمند با Zigbee روبرو شوید که این نوع دیگری از فناوری مش بی سیم است. مانند Z-Wave هر دستگاه در یک شبکه Zigbee به تقویت سیگنال خود کمک می کند. Zigbee برخلاف Z-Wave با فرکانس 2.4 گیگاهرتز مشترک با WiFi و Bluetooth کار می کند. کمتر احتمال دارد که Zigbee دچار مشکلات WiFi یا Bluetooth شود. این نشان می دهد که فقط Z-Wave  دارای فرکانس اختصاصی خاص خود است.

تفاوت دیگر این است که Zigbee نرم افزار منبع باز است ، در حالی که Z-wave یک نرم افزار اختصاصی است که توسط Z-Wave Alliance پشتیبانی و تأیید شده است. در حالی که هر دو فناوری همزمان در حال دستیابی هستند ، فناوری Z-wave توسط رهبران صنعت پشتیبانی می شود که دائماً آن را بهبود می بخشند. Z-Wave  بیش از یک دهه است که در بازار به سر می برد و چندین بار به بروزرسانی و پیشرفت را پشت سر گذاشته است.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/06/07 ساعت 2020 ژوئن 7 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *