خانه های هوشمند در 10 سال آینده چگونه خواهند بود؟

گمان کنید ساعت 6 صبح است و آلارم شما زودتر از معمول زنگ میزند. این ساعت اشتباه عمل نکرده است چرا که ساعت هوشمند شما برنامه شما را اسکن کرده و خود را برای روزی که شما آن قرار مهم صبح زود را گذاشته اید ، مطابق میکند. دوش شما به طور اتوماتیک باز میشود و مطابق دمای مورد نظر شما گرم میشود . ماشین الکتریکی که توسط پنل های خورشیدی و یا توربین های بادی مستقر بر روی پشت بام شما شارژ شده آماده حرکت است. هنگامی که به خانه بازگشتید ، بسته غیر منتظره ای برای شما توسط هواپیمای بدون سرنشین تحویل داده شده است. آن را باز می کنید تا داروی سرماخوردگی پیدا کنید. به نظر می رسد ، حسگرهای سلامتی جاسازی شده در حمام شما علائم بیماری قریب الوقوع را شناسایی کرده و به صورت خودکار سفارش داروهای مناسب را می دهند.

این تصور یک نسخه آرمانشهرانه برای خانه های هوشمند بوده که تا 10 سال آینده وجود نخواهد داشت. شرکت تحقیقاتی سوئدی  Berg Insight میگوید 63 میلیون خانه آمریکایی تا سال 2022 واجد شرایط هوشمند سازی خواهند بود ،  از لامپ های متصل به اینترنت گرفته تا دوربین هایی که به ما اجازه می دهند از دفتر کار مراقب حیوانات خانگی خود باشیم ( در کل تقریبا 130 میلیون خانه در سال 2018 در ایالات متحده وجود دارد) اما به گفته کارشناسان ف در یک دهه آینده ما از روشن و خاموش کردن چراغ ها به سمت غوطه وری کامل در اینترنت اشیاء حرکت خواهیم کرد. به لطف پیشرفت ها در زمینه هوش مصنوعی ، باهوش ترین خانه ها قادر خواهند بود تا به طور حقیقی در مورد صاحبان و ساکنان یاد بگیرند و در نهایت نیازهای آنها را پیش بین کنند. تحولات در زمینه رباتیک به شما دستگاه هایی را ارائه میدهد که در تمیز کردن ، پخت و پز و … به ما پیشنهاد کمک میدهند. حسگر های جدید همواره در زمینه های جدید به کمک ما می آیند. مرکز تمام این موارد اطلاعاتی خواهد بود که خانه های هوشمند آنها را جمع آوری ، تجزیه و تحلیل و عملیاتی میکنند و کمک میکنند تا خانه های آینده را از یک مجموعه صرفا لوازم وابزار آلات به یک خانه هوشمند حقیقی تبدیل کنند.

10 سال آینده خانه های هوشمند

آینده خانه های هوشمند

تمام این تجهیزات خودکار با قیمت بالایی همراه هستند : طبق نظر شرکت تحقیقاتی مشاوره ای ABI ، مصرف کنندگان تا سال 2021 ،123 میلیارد دلار هزینه خواهند کرد که این رقم به احتمال زیاد افزایش نیز خواهد یافت. به غیر از تلویزیون های متصل به اینترنت ، تولید کنندگان تولیدکنندگان بودجه تحقیق و توسعه و بازاریابی خود را به همراه دستگاه های نظارت بر خانه و امنیت قرار می دهند- شرکت تحقیقات مشاوره ای IDC تخمین میزند که انها بتوانند تا سال 2023 ، 22.6 درصد از سهم بازار خانه های هوشمند را داشته باشند که بلندگوهای هوشمند و تجهیزات روشنایی خیلی عقب کمتر و به ترتیب 15.4 و 11.8 درصد خواهند بود. طبق گفته شرکت تحقیقات بازار IoT Analytics در حال حاضر حداقل 7 میلیارد دستگاه متصل به اینترنت اشیاء وجود دارد. اما هرچه استفاده از فناوری خانه های هوشمند آسان تر می شود و مزایای استفاده از آن مشخص می شود ، این صنعت آماده است تا پیشرفت کند. طبق نظر IDC انتظار میرود که رشد مداوم این صنعت ادامه یابد … همزمان با اتخاذ دستگاه های مختلف برای خانه ها توسط مصرف کنندگان و همزمان با افزایش دسترسی جهانی به محصولات و خدمات.

مطمئناً ، همانطور که خانه های ما درباره ما بیشتر می آموزند ، حفظ امنیت مهم ترین مورد قابل توجه خواهد بود. هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد یک هدف بالقوه برای هکرها است. هنگامی که ما در مورد دستگاه هایی صحبت می کنیم که می توانند قفل خانه ما را از دور باز کنند ، با استفاده از دوربین به درون اتاق های ما نگاه کنند و حساس ترین اطلاعات شخصی ما را جمع آوری کنند ، امنیت سایبری بسیار حیاتی خواهد شد. Daniel Cooley مدیر ارشد استراتژی شرکت تولید کننده قطعات الکترونیکی Silicon Labs ، می گوید هرگونه رخنه ای عظیمی که بتوانند دسترسی مصرف کنندگان را قطع کند فاجعه بار خواهد بود. او همچنین اشاره میکند که : من آن را یک رویداد انقراض جمعی برای اینترنت اشیا می نامم.”

طیف وسیعی از پشرفت های فناورانه ، تکنولوژی خانه های هوشمند را بسیار فراتر از آنچه در حال حاضر وجود دارد هدایت خواهد کرد. به عنوان مثال ، نو آوری در هوش مصنوعی باعث میشود تا در همه زمینه های مربوط به خانه و زندگی روی پای خود بایستیم. ممکن است شما در حال حاضر نیز در حال استفاده از یک دستیار صوتی مجهز به هوش مصنوعی برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به وضعیت آب وهوایی روزانه باشید. اما در خانه های هوشمند آینده ، این سیستم عامل های هوش مصنوعی می توانند به عنوان مغز برای کل خانه ها عمل کنند ، در مورد ساکنان یاد بگیرند و همه ابزارهای هوشمند مختلف آنها را هماهنگ و خودکار کنند. به عنوان مثال شرکت اینترنت اشیاء Crestron ، روی یک نرم افزاری کار میکند که عادات افراد را ردیابی میکند ، همانند اینکه چه نوع موسیقی را دوست دارند در هنگام صبح گوش بدهند و یا کدام چراغ خا در هنگام کشیدن پرده ها در طول روز روشن شوند. سپس ، هنگامی که علاقه مندی های کاربر را یاد گرفت ، به طور خودکار پلی لیست درست را پخش کرده و یا نور چراغ ها را قبل خواب تنظیم میکند. John Clancy  رئیس مشاغل مسکونی Crestron میگوید : اینها جزء مراحل بعدی در سیر تکاملی اتوماسیون حقیقی خواهند بود.

ربات ها نیز نقشی برای ارائه در خانه های هوشمند آینده خواهند داشت. جاروبرقی های هوشمند مانند iRobot’s Roomba در حال حاضر نیز در حال تمیز کردن خانه های ما میباشند ، در حالی که محصولات دیگر همانند Aibo که یک سگ رباتیک برای کودکان است به شما نشان میدهد که چگونه میتوانند همانند یک سگ واقعی عمل کنند و همراه ما باشند. برای آینده چه در نظر دارند؟ شرکت مبلمان رباتیک Ori Living به همراه Ikea روی قطعاتی کار میکنند که براساس نیاز شما تغییر می کند برای مثال اگر به یک میز نیاز دارید تخت را جمع میکند و یا در هنگام ناهار کمد شما را مخفی میکند. شرکت طراحی Design3 اخیرا یک تصور کلی از ربات خانه هوشمند با نام CARL را به نمایش گذاشته است. کاور پارچه ایه این ربات وسیله ای است به آن اجازه میدهد به آرامی در اطراف خانه چرخ بزند ، دوربین ها و سنسورهای جمع شونده خود را برای شناسایی مزاحمان فعال می کند ، نشتی های مضر را به شما اعلام میکند یا مراقب حیوانات خانگی شما میباشد. شرکت گرافیک رایانه ای Nvidia بر روی یک دست رباتیک هوشمند کار میکند که می تواند به عنوان یک سر آشپز حرفه ایه شخصی عمل کند که میتوانند تمام کار ها ازجمله برش و تکه تکه کردن سبزیجات گرفته تا کمک در تمیز کردن را انجام دهد که می تواند برای والدین مشفول به کار و یا افرادی که معلولیت دارند کاربرد زیادی داشته باشد. اگر چنین دستگاهی تولید شود ، دوربین ها و سنسور ها به همراه دست رباتیک می توانند از آسیب دیدگی افراد برای تهیه غذا جلوگیری کنند.

تجهیزات خانه های هوشمند

تجهیزات خانه های هوشمند

برنامه های بهداشتی حداقل مقداری از رشد خانه های هوشمند در دهه آینده را تحریک خواهند کرد. درصورتی که افراد به طور مداوم و زیاد نوشابه های شیرین بخورند ، دوربین ها و حسگرهای تعبیه شده در یخچال ها گزینه های مغذی تری را پیشنهاد می کنند. فناوری مشابه در کابینت های مخصوص دارو بررسی می کند که آیا ساکنان نسخه های خود را مصرف کرده اند یا خیر. حسگر های موجود در توالت ها قبل از زدن فلاش تانک فضولات را بررسی میکند تا هرگونه علائم مشکوک را نمونه برداری کند. شرکت لوازم مربوط به حمام toto این آزمایش نمونه برداری توالت از ادرار را انجام داده است ، در همین حین یک شرکت آینه ای طراحی کرده است که از طریق اسکن پوست کاربر وضعیت سلامتی وی را چک میکند. خانه ها حسگر های سلاتی مخصوص به خود را دارند که مسائلی همانند آسیب به آب ، آفت زدگی و غیره را بررسی میکنند و قبل از اینکه هزینه بیشتری برای مدیریت داشته باشند ، صاحبان را از هرگونه مشکل احتمالی آگاه می کنند.

تمام این یادگیری ها و اسکن هایی که خانه هوشمند آینده انجام خواهد داد ، ممکن است نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را ایجاد کند. در واقع ، برخی از دستگاه های خانه هوشمند قبلاً توسط هکرها مورد هدف قرار گرفته اند ، چه برای دسترسی به داده هایی که در آنها نگهداری می شوند و چه استفاده از آنها به عنوان ابزاری در طرح های امنیتی سایبری بزرگتر. در سال 2016 ، هکرها صدها هزار دستگاه اینترنت اشیا ناامن را به دست گرفتند ، سپس با استفاده از آنها ترافیک اینترنتی جعلی به جهت خراب کردن آنها به وبسایت های هدف ارسال کردند ؛ این حادثه موقتاً ارتباطات اینترنتی در مناطقی از آمریکای شمالی و اروپا را فلج کرد. مقررات دولت نیز در دست کار است. لایحه ای که Mark Warner ، سناتور ویرجینیا در ماه مارس مطرح کرد ، دولت را مجبور می کند حداقل شرایط امنیتی دستگاه های هوشمند مورد استفاده آژانس های فدرال را تنظیم کند. چنین الزاماتی می تواند سرانجام برای کل صنعت نیز استاندارد شود.

به هر حال خواه نا خواه شما در آینده در همین خانه های هوشمند زندگی خواهید کرد . به گفته Michael Gardner معمار ، بنیانگذار شرکت ساختمانی Luxus Design Build ، خانه ها به طور افزایشی از ابتدا هوشمند ساخته میشوند. او می گوید: “این بخش جدایی ناپذیری از خانه است که ما از ابتدا در حال طراحی آن هستیم ، جایی که قبلاً فناوری همیشه مورد پسند بود.” در نهایت ، کارشناسان می گویند ، مردم خواهند دید که فناوری خانه هوشمند همانند برق ، یخچال یا تهویه هوا ضروری است. Cooley ، از تولید کننده قطعات الکترونیکی Silicon Labs ، می گوید:فناوری خانه هوشمند و اطلاعاتی که جمع اوری میکند همانند لوله کشی یک امر ضروری خواهئد بود که شما به آن متکی خواهید بود.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/09/20 ساعت 2020 سپتامبر 19 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *