جنبه های مثبت و منفی هوشمند سازی خانه

یكی از مهمترین مزایای خانه هوشمند ، آرامش خاطر برای صاحبان خانه است و به آنها این امکان را می دهد كه از راه دور خانه هوشمند خود را کنترل کنند . برای مثال با خطراتی چون یک قهوه ساز که فراموش شده خاموش گردد ، مقابله می كند.

هوشمند سازی خانه برای افراد مسن مفید است و به آن ها کمک می کند تا به جای رفتن به خانه سالمندان یا نیاز به حضوری دائمی فردی به عنوان پرستار ، به صورت هوشمند دائم تحت نظر باشند.

با کمال تعجب ، خانه های هوشمند می توانند ترجیحات کاربر را در خود جای دهند. به عنوان مثال ، به محض ورود به خانه ، درب گاراژ شما باز خواهد شد ، چراغ ها روشن می شوند ، شومینه روشن شده و آهنگ های مورد علاقه شما شروع به پخش در بلندگوهای هوشمند شما خواهند کرد.

اتوماسیون خانه همچنین به مصرف کنندگان در بهبود بهره وری انرژی کمک می کند.

جنبه های هوشمند سازی خانه

به جای روشن بودن تهویه مطبوع در تمام روز ، یک سیستم خانه هوشمند می تواند رفتارهای شما را بیاموزد و اطمینان حاصل کند که در زمان ورود به خانه از محل کار ، خانه خنک شده است. در مورد لوازم خانگی هم همینطور است. و با داشتن یک سیستم آبیاری هوشمند ، چمن شما فقط در صورت نیاز و با مقدار دقیق آب لازم آبیاری می شود. با خانه هوشمند از انرژی ، آب و سایر منابع با کارآیی بیشتری استفاده می شود که به صرفه جویی در منابع طبیعی و همچنین در هزینه برای مصرف کننده کمک می کند.

در سال های اخیر تلاش شده تا سیستم هوشمند سازی خانه از حالت غیر ضروری بودن خارج شده و به یک اصل در ساختمان سازی بدل شود. اشکال در خانه های هوشمند پیچیدگی درک آنهاست. برخی از افراد با فناوری مشکل دارند یا با اولین دلخوری از آن ، آن را کنار می گذارند. تولیدکنندگان و اتحادیه های خانه هوشمند در تلاش هستند تا با کاهش پیچیدگی و بهبود تجربه کاربر ، آن را طوری طراحی کنند تا برای همه افراد جذاب و مفید باشد

برای اینکه سیستم های هوشمند سازی خانه واقعاً مؤثر باشند ، دستگاه ها باید بدون توجه به اینکه چه کسی آنها را تولید کرده است ، با استفاده از همان پروتکل یا حداقل یک رابط با یکدیگر قابل تعامل باشند (پروتکل جهانی و محبوب زی ویو (z-wave) دارای این قابلیت مهم می باشد). از آنجا که این بازار نوپا است هنوز هیچ استاندارد طلایی برای اتوماسیون منزل وجود ندارد. با این حال ، اتحادهای استاندارد برای اطمینان از قابلیت همکاری و یک تجربه کاربری یکپارچه با تولیدکنندگان و پروتکل ها همکاری می کنند.

مسئله مهم دیگر امنیت هوشمند سازی خانه است. گزارش NTT Data Corp در سال 2016 نشان داد كه 80٪ از مصرف كنندگان آمریكا نگران امنیت اطلاعات خانه هوشمند خود هستند. اگر هکرها بتوانند به یک دستگاه هوشمند نفوذ کنند می توانند به راحتی  چراغ و آلارم را خاموش کرده و درها را باز کنند.

علاوه بر امنیت ، بسیاری از مخالفان خانه هوشمند نگران حریم خصوصی داده ها هستند. گزارش داده NTT که 73٪ از مصرف کنندگان نگران حریم خصوصی داده های به اشتراک گذاشته شده توسط دستگاه های خانگی هوشمند هستند. در حالی که تولید کنندگان دستگاه های هوشمند خانه و سیستم عامل ممکن است داده های مصرف کننده را برای تطبیق بهتر محصولات خود و یا ارائه خدمات جدید و بهتر به مشتریان ، جمع آوری کنند.

با تمام این نکات هوشمند سازی خانه در دنیای امروز یک نیاز بشری محسوب شده و هر روز پیشرفته تر و قوی تر می گردد.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/05/09 ساعت 2020 آوریل 8 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *