تعریف و عملکرد شهر هوشمند

شهر هوشمند شهری است که از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای افزایش بهره وری عملیاتی ، به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مردم و بهبود کیفیت خدمات دولتی و رفاه شهروندان استفاده می کند.

در حالی که تعریف دقیق آن متفاوت است ، اما وظیفه اصلی یک شهر هوشمند این است که عملکردهای شهر را بهینه کرده و رشد اقتصادی را همزمان با بهبود کیفیت زندگی برای شهروندان خود با استفاده از فناوری هوشمند و تجزیه و تحلیل داده ها ، پیش ببرد. ارزشی که برای شهر های هوشمند قائل هستند به خاطر تصمیم گیری آنها برای استفاده از تکنولوژی است نه صرفا برای مقدار تکنولوژی که درون شهر وجود دارد.

از چندین ویژگی اصلی برای تعیین هوشمندی شهر استفاده می شود. این ویژگی ها عبارتند از:

 • زیر ساخت مبتنی بر تکنولوژی

 • ابتکارات زیست محیطی

 • سیستم حمل و نقل عمومی با عملکرد بالا

 • احساس اطمینان از برنامه ریزی شهری

 • و زندگی انسانها در این شهر ها و استفاده از این منابع

موفقیت یک شهر هوشمند به توانایی آن در ایجاد یک رابطه قوی بین دولت – از جمله بوروکراسی و مقررات آن – و بخش خصوصی بستگی دارد. این رابطه ضروری است زیرا بیشتر کارهایی که برای ایجاد و حفظ یک محیط دیجیتالی و مبتنی بر داده انجام می شود ، خارج از حیطه کاری دولت است. به طور مثال تجهیزات نظارتی برای خیابان های شلوغ می تواند شامل سنسور های یک شرکت ، دوربین ها از شرکت دیگر و سرورها نیز از یک شرکت دیگر باشد.

موفقیت یک شهر هوشمند علاوه بر ایجاد یک پروژه متمرکز ، مرتبط با ایجاد روابط مثبت است.

فناوری شهر هوشمند

فناوری شهر هوشمند

فناوری شهر هوشمند

شهرهای هوشمند از ترکیبی از اینترنت اشیاء (IoT) ، راه حل های نرم افزاری ، رابط های کاربری (UI) و شبکه های ارتباطی استفاده میکنند. با این وجود این شهر ها قبل از هر چیزی به اینترنت اشیاء نیازمند هستند. اینترنت اشیاء شبکه از وسایل متصل ( مانند وسایل نقلیه ، حسگرها یا لوازم خانگی ) بوده که می توانند ارتباط برقرار کرده و داده ها را تبادل کنند. داده های جمع آوری شده و تحویل داده شده توسط سنسورها و دستگاه های اینترنت اشیا در فضای ابری یا در سرورها ذخیره می شود. اتصال این دستگاه ها و استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها (DA) همگرایی عناصر فیزیکی و دیجیتالی شهر را تسهیل میکند ، بنابراین باعث بهبود کارایی بخش دولتی و خصوصی شده و منافع اقتصادی را برای زندگی شهروندان به همراه می آورد.

سایر فناوری های شهر هوشمند :

 • (APIs)

 • هوش مصنوعی (AI)

 • پردازش ابری

 • Dashboards

 • یادگیری ماشین (ML)

 • ماشین به ماشین (M2M)

 • شبکه مش

ویژگی های یک شهر هوشمند

ویژگی شهر هوشمند

ویژگی شهر هوشمند

روندهای نوظهوری مانند اتوماسیون ، یادگیری ماشین و اینترنت اشیا موجبات پذیرش شهرهای هوشمند را فراهم می کنند.

از لحاظ تئوریک ، هر حوزه از مدیریت شهری می تواند به عنوان یک ابتکار در شهر هوشمند لحاظ شود. به عنوان یک مثال کلاسیک میتوان به پارکومتر هوشمند اشاره کرد که با استفاده از یک برنامه کاربردی به رانندگان کمک می کند تا مکان های پارکینگ موجود را بدون دور زدن طولانی از بلوک های شلوغ شهری پیدا کنند. کنتور هوشمند امکان پرداخت دیجیتالی را نیز فراهم می کند.

همچنین در عرصه حمل و نقل ، از مدیریت هوشمند ترافیک برای نظارت و تجزیه و تحلیل جریان های ترافیکی استفاده می شود تا بهینه سازی چراغ های خیابان و جلوگیری از ازدحام بیش از حد معابر براساس زمان روز یا برنامه های ساعت شلوغی انجام شود. حمل و نقل عمومی هوشمند یکی دیگر از جنبه های شهرهای هوشمند است. شرکت های حمل و نقل هوشمند قادر به هماهنگی خدمات و برآوردن نیازهای رانندگان در زمان واقعی ، بهبود کارایی و رضایت رانندگان هستند.

چراغ های هوشمند خیابانی

چراغ های هوشمند خیابانی

صرفه جویی در انرژی و افازیش بهره وری از آن یکی از مهم ترین نکات قابل توجه در شهرهای هوشمند میباشد. به طور مثال با استفاده از سنسورهای هوشمند و چراغ های هوشمند خیابانی ، میتوان در مواقعی که عبور و مرور در شهر کاهش میابد در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و چراغ ها را کم نور کرد. از فناوری شبکه هوشمند می توان برای بهبود عملیات ، تعمیر و نگهداری و برنامه ریزی و تأمین برق مورد نیاز و نظارت بر قطعی انرژی استفاده کرد.

از دیگر ویژگی این شهرهای هوشمند نیز میتوان به نظارت و رفع نگرانی های زیست محیطی مانند تغییر اقلیم و آلودگی هوا اشاره کرد. مدیریت و بهداشت فاضلاب همچنین می تواند با فناوری هوشمند بهبود یابد ، به طور مثال استفاده از سطل های زباله متصل به اینترنت و سیستم های ناوگان مجهز به اینترنت اشیا برای جمع آوری و حذف زباله و یا استفاده از سنسورها برای اندازه گیری پارامترهای آب و تضمین کیفیت آب آشامیدنی در ابتدا و انتهای سیستم میتواند تاثیر به سزایی در حفظ محیط زیست داشته باشد.

دیگر ویژگی این شهرها نظارت بر ایمنی عمومی و مخصوصا در مناطقی که جرم زیادی در آن رخ میدهد با استفاده از سنسورهای اضطراری میباشد. به عنوان مثال ، حسگرهای هوشمند می توانند اجزای مهم سیستم هشدار زودرس قبل از خشکسالی ، سیل ، رانش زمین یا طوفان باشند.

ساختمان های هوشمند نیز اغلب بخشی از یک پروژه شهر هوشمند هستند زیرا با استفاده از خانه های هوشمند میتوان زیر ساخت های ازم برای ایجاد یک شهر هوشمند بهینه را ایجاد کرد. خانه های هوشمند با استفاده از سنسورهای درونی میتوانند هرگونه مشکلی را قبل از ایجاد فاجعه تشخیص دهند و در صورت نیاز به تعمیرات به مسئولان اطلاع دهند. شهروندان نیز میتوانند با استفاده از یک برنامه هوشمند شهری در صورت نیاز به تعمیرات در ساختمان ها و سایر زیرساخت های عمومی مانند چاله ها به مسئولان مربوطه اطلاع دهند.

شهر هوشمند چگونه عمل میکند؟

شهر هوشمند چگونه عمل میکند

عملکرد شهر هوشمند

شهرهای هوشمند برای دستیابی به اهداف خود در زمینه ارتقا کیفیت زندگی و دستیابی به رشد اقتصادی ، از شبکه خود در ارتباط با اینترنت اشیا و سایر فناوری ها استفاده می کنند. شهرهای هوشمند موفق 4 گام اساسی را دنبال میکنند:

 1. گردآوری : سنسورهای هوشمند موجود در سطح شهر در زمان های مختلف به گردآوری اطلاعات میپردازند.

 2. تجزیه و تحلیل : داده های جمع آوری شده به وسیله سنسورهای هوشمند را برای تجزیه و تحلیل آماده میکنند.

 3. ارتباطات : نتایج تجزیه و تحلیل ها از طریق شبکه های ارتباطی قوی به دست تصمیم گیرندگان خواهد رسید.

 4. عملیات : شهر های هوشمند در این مرحله از اطلاعات به دست آمده توسط مراحل قبل برای ایجاد راه حل های مناسب ، بهینه سازی عملیات و مدیریت و بهبود کیفیت زندگی برای ساکنین استفاده میکنند.

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/12/05 ساعت 2020 دسامبر 5 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *