آنچه در مورد Z-Wave باید بدانیم

حتی اگر شما در ابتدای امر تحقیق در زمینه خانه هوشمند باشید احتمالا با Z-Wave روبرو شده اید و شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که Z-Wave چیست؟ امروز ما بررسی خواهیم کرد که Z-Wave در واقع چگونه کار می کند ، اما قبل از آن لازم است که به اصول اولیه بپردازیم :

 

مبانی: Z-Wave چیست؟

Z-Wave یک فناوری بی سیم و کارآمد برای خانه هوشمند است. Zensys Inc  یک سرمایه گذاری دانمارکی بوده که در سال 2001 Z-Wave را به عنوان یک گزینه جایگزین مقرون به صرفه برای Zigbee معرفی کرد و در سال 2004 این پروتکل یعنی Z-Wave راه اندازی شد . مقصود از ارائه Z-Wave ارتباط قابل اعتماد بین دستگاه های تولید کنندگان مختلف بود. شرکت کالیفرنیایی Sigma Designs این پروتکل را در سال 2009 از آن خود کرد و آزمایشگاه های Silicon Labs اخیراً این شرکت را با قیمت 240 میلیون دلار خریداری کردند.

زی ویو با کمترین قدرت کار می کند و هیچگونه تداخلی با سیگنال WiFi ندارد. بر خلاف باند 2.4 گیگاهرتزی که توسط شبکه WiFi خانگی شما یا پروتکل رقیب Zigbee استفاده می شود ، باند 900 مگاهرتز استفاده شده توسط Z-Wave نه تنها با کاهش فرکانس تداخل را کاهش داده بلکه طول موج طولانی تری نیز برای نفوذ در موانع مانند دیوارها و سقف ها ارائه می دهد. بنابراین پروتکل Z-Wave از امواج رادیویی کم مصرف استفاده می کند تا ارتباط بین دستگاه های هوشمند و لوازم خانگی در خانه امکان پذیر باشد. برای دیدن نحوه عملکرد Z-Wave  درک کمی درباره شبکه های مش بسیار مهم است. هنگامی که اصول کلی توپولوژی شبکه مش را بدانید راحت تر خواهید دید که Z-Wave چگونه کار می کند.

 

 

شبکه مش چیست؟

اگر یک شبکه RF معمولی را در نظر بگیرید هر چه دستگاه های بیشتری اضافه کنید شبکه کندتر می شود و مداخلات بیشتری را تجربه می کنید. شبکه های مش برای جلوگیری از این مشکلات به طور متفاوتی عمل می کنند ، هرچه دستگاه های بیشتری به شبکه مش اضافه کنید شبکه قوی تر می شود. وقتی دستگاه جدیدی اضافه می شود خود را به درون مش می پیچد و بهترین راه های انتقال داده با هر وسیله ای که به عنوان تکرار کننده فعالیت می کند ایجاد می کند.

استثنا در این مورد دستگاه های دارای باتری هستند یعنی دستگاه هایی که با باتری کار می کنند نمی تواندد به عنوان تکرار کننده در خانه هوشمند عمل کنند. در یک شبکه WiFi معمولی  همه دستگاه ها به یک کنترلر مرکزی معمولاً یک روتر متصل می شوند. با داشتن شبکه مش ، در حالی که دستگاه ها به طور عادی به یک هاب متصل هستند برای تشکیل مش به یکدیگر نیز پیوند می خورند. از آنجا که سیگنال ها می توانند از یک دستگاه به دستگاه دیگر برسند پس لازم نیست این ارتباط مستقیم با کنترلر مرکزی خانه هوشمند  باشد و به شما قابلیت تطبیق بیشتر را می دهد. شبکه مشی از گره هایی تشکیل شده است که شما می توانید تا 232 گره داشته باشید.

 

 

Z-Wave: Layer on Layer

خانه هوشمندی که با تکنولوژی Z-Wave هوشمند می شود دارای سه لایه می باشد:

 

Radio

 

 

Network

 

 

Application

 

 

 

برخی دیگر از اصطلاحات در خانه هوشمند Z-Wave

طیف کامل دستگاه های Z-Wave را می توان در 3 گروه اصلی قرار داد:

کنترل کننده ها: صرفاً برای کنترل سایر دستگاه های Z-Wave استفاده می شود

سنسورها: دستگاه هایی که وظیفه گزارش را برعهده دارند

محرک ها: دستگاه های که سیگنال Z-Wave را تبدیل به یک عمل قابل رویت می کنند

 

 

واما Z-Wave چگونه کار می کند

Z-Wave به عنوان یک شبکه مش بی سیم و ایمن کار می کند. یک فرمان از هر اپلیکیشن خانه هوشمندی که استفاده می کنید به یک کنترلر مرکزی ارسال شده و سپس این دستور توسط کنترلر مرکزی خانه هوشمند به دستگاه مقصد هدایت می شود.

 

 

در صورتی که خارج از خانه هستید دسترسی شما و کنترلر مرکزی به اینترنت ضروری می باشد. در Z-Wave ارتباطات با استفاده از سیستم دو طرفه صورت می گیرد.یک دستگاه قبل از اینکه بتواند کنترل شود باید به شبکه Z-Wave اضافه شود. هر دستگاه زمانی که به یک شبکه اضافه می شود با Node ID طبقه بندی می شود. هر شبکه Z-Wave نیز دارای شناسه شبکه جداگانه می باشد و این قضیه تضمین می کند که اگر همسایه شما از یک سیستم Z-Wave در خانه هوشمند خود استفاده کند تداخلی با شبکه Z-Wave خانه هوشمند شما ندارد.

 

 

اتحادیه Z-Wave

این اتحادیه با بیش از 700 عضو و تولید 2400 محصول در سال 2005 تاسیس شد. اتحادیه Z-Wave مسئولیت صدور گواهینامه را بر عهده دارد و اطمینان می دهد که هر دستگاه Z-Wave مطابق با استانداردهای سخت افزاری و نرم افزاری می باشد. نتیجه تایید یک محصول توسط Z-Wave Alliance این است که  تمام تجهیزات با یکدیگر سازگار هستند. برچسب Z-Wave Certified  نشان دهنده تایید یک محصول توسط این اتحادیه می باشد.

 

نوشته شده توسط خانه هوشمند کیان دور اندیش در تاریخ 20/06/21 ساعت 2020 ژوئن 21 | تعداد دیدگاه‌ها: ۰ دیدگاه | دسته‌بندی: بدون دسته بندی, خانه هوشمند | برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *